Ubuntuun mullistava muutos

aiemmin mahdoton on kohta mahdollista
Snap-pakettien automaattiset päivitykset voi viimein estää.

Snap-pakatut sovellukset ovat kontitettuja ohjelmia, joiden toiminta on eristetty muusta järjestelmästä. Paremman tietoturvan lisäksi snap-paketit sisältävät myös kaikki sovelluksen ajamiseen tarvittavat binäärit ja kirjastot.
21218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Kun puhutaan yrityskäyttöön sopivista distroista, puhutaan lähes poikkeuksetta Gnome-työpöytäympäristöstä. Se on yksinkertaisuutensa ansiosta hyvä valinta, kun tarkoitus on tarjoilla työntekijöille ehdoton minimi.

Äänestä
  • Pääasiassa kylläkin RedHat ja Centos on mitä yrityksille menee.

    Äänestä

Onse liNULKs vaikea. Sekundakoodista kurtattu.

Äänestä
  • Ei ole vaikea, vaan sika helppo!

    Äänestä

  • Se ei ole mikään v*tun liNULKs vaan linux, eikä se ole mikään sekundakoodista kurtattu, toisinkuin windows, eikä ole myöskään vaikea vaan helppo!

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Se ei ole mikään v*tun liNULKs vaan linux, eikä se ole mikään sekundakoodista kurtattu, toisinkuin windows, eikä ole myöskään vaikea vaan helppo!

    Etkö papukaija osaa muuta kuin kääntää asian päinvastaiseksi?

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Etkö papukaija osaa muuta kuin kääntää asian päinvastaiseksi?

    Räkättirastaat räkättävät asioista mistä eivät mitään tiedä ja aina väärällä palstalla.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Etkö papukaija osaa muuta kuin kääntää asian päinvastaiseksi?

    Minä en ole papukaija! Minä kuljen totuuden rattailla kuten te windowshihhulit aina itsestänne väitätte!

    Äänestä

"snap-paketit sisältävät myös kaikki sovelluksen ajamiseen tarvittavat binäärit ja kirjastot." Tietoturvan lisäämiseen en ota kantaa, mutta jotenkin se, että kukin ohjelma asentaa omat binäärit, kirjastot ja ajonaikaiset lisäkilkkeet ei välttämättä ole järkevää.

Ehkä idea noille snap/packetkit tms. versioille on siinä, että niitä voi asennella eri jakeluihin optimoimatta/integroimatta niitä jakelun vaatimusten mukaan.

Äänestä
  • Ne optimoituu niitä asentaessa, sentakia snap paketin asennus kestää hitusen pidempään.
    Lopputulos on parempi!

    Äänestä

  • Snap paketit sisältää liitännäisasennukset joten et joudu asentaan niitä erikseen!

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Ne optimoituu niitä asentaessa, sentakia snap paketin asennus kestää hitusen pidempään.
    Lopputulos on parempi!

    Voi jeesus ymmärtämättömiä, vai että "Ne optimoituu", et näköjään ymmärrä mitään snap-pakettihallinnasta, mutta tuo roska on kyllä aivan riittävä ubuntun käyttäjille, voisivat vaikka "optimoida" kymmenkertaisesti lisääkin, eikä nämä aivottomat ymmärtäisi hidastunutta asennusta muuna kuin parantuneena lopputuloksena. Mutta kun se hidastunut asennus ei ole ainut, eikä edes se "paras" optimointi mitä tapahtuu.

    Äänestä

Snap pakettihallinta on onnenomiaan ubuntun käyttäjille, muille sitä ei voi suositella on se sen verran typerä keksintö.

Äänestä
  • Höpön höpöö ! Ne on laadukkaita ja nopeita!

    Äänestä

  • Snap tuen saa lähes jokaiseen jakeluun!

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Snap tuen saa lähes jokaiseen jakeluun!

    Aivan, kyllä sitä tuputetaan, mutta kun muut ei ole niin tyhmiä että kelpuuttaisivat turhaa roskaa omaan järjestelmään.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Höpön höpöö ! Ne on laadukkaita ja nopeita!

    No pidä hyvänäs ne laadukkaat ja nopeat, muille ne eivät kelpaa.

    Äänestä

Linuks joutaa museoon..

Lähde mun mukaan
Mä vien sut nyt museoon
Tahdon siellä näyttää sulle entisajan tietokoneenkäyttöä!

Se on nostalgista!
Se on mennyttä aikaa!
Tahtoisin että muutkin sen ymmärtäisi!

Tervetuloa, ovet on avoinna
Linuks-ohjelmamuseoon!
On lupa katsella, on lupa muistella!
Mutta ei kannata ottaa linuksia käyttöön, se kuuluu museoon!

Vanhoja ohjelmia, epäkäytännöllisineen toimintoineen ja
muinaisjäänteitä, tuoksuja kaukaa
Vuosien takaa!

Tunnetko vielä sen
nostalgisen hengityksen kiihtyneen
Ja rinnan alla ärtymyksen, koska hankala käyttää!

Äänestä
  • Onko museomies vapusella vapaapäivä museosta kun joutaa täällä osoittamaan tyhmyyttään?

    Äänestä

Eläkoon UYbntu ja snaps. Älä turhaan estä, voit säätä itse välin toki, tietoturhava vs. muut roksat.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

aiemmin mahdoton on kohta mahdollista
Snap-pakettien automaattiset päivitykset voi viimein estää.

Snap-pakatut sovellukset ovat kontitettuja ohjelmia, joiden toiminta on eristetty muusta järjestelmästä. Paremman tietoturvan lisäksi snap-paketit sisältävät myös kaikki sovelluksen ajamiseen tarvittavat binäärit ja kirjastot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu