Säkön siirtovastus

Anonyymi-ap

Tämä yleistyvä tapa ja monesti sähköpulan tuoma välttämättömyyskin puhua sähkön ostamisesta pitää sisällään jos aavistan politikoiltakin huonosti tiedostetun ilmiön, energian katoaminen pitkillä siirtomatkoilla vastusilmiön vuoksi.

3

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nykyfysiikan tietämyksen mukaan energia ei katoa mihinkään eikä sitä synny lisää muualla kuin alarmistien idioottimaisissa kuvitelmissa.

    • Anonyymi

      Idiomaattista ajattelua.

      Kananmunat vanhenevat nekin päivissä niitä eikä riistaa saaq syödä ollenkaan kun hirvien päissäkin on aivotautia TSE.

      Tulee idootiksi jos syö hirvenlihaa. Aivot tuhoutuvat.

    • Anonyymi

      Kyllä sähköverkossa on siirtohäviöitä, mutta hyvin pieniä ne ovat verrattuna fossiilisten polttoaineiden (öljy, bensa, hiili) rahtaamiseen laivoilla ja autoilla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4136
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2611
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1372
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      76
      1059
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      916
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe