Velkakirjat anteeksi

Anonyymi-ap

Mieheni 3 sisarusta ovat perintöasioissa jääneet velkaa miehellwni jokainen erikseen 45t€. Näistä on tehty perintöjuristin kanssa velkakirja. Iäkäs mieheni pohtii että antaa anteeksi velat ettei lapsillemme jää ikäviä velkomisasioita. Ilmeni että sisaruksilla on maaomaisuutta muttei muuta. Eivät saa rahoja iäkkäinä kasaan.

Minulle asia on samantekevä. Joutuvatko sisarukset maksamaan lahjaveroa. Siihenkään heillä ri ole varaa?

Meillä on itse hankittua omaisuutta niin että hyvin pärjäämme. Mieheni kohtalo on kuitenkin epäoikeudenmukainen..

2

295

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikun käy perimään saataviaan. Ellei alun perin velan eräpäivä jo mennyt ja vanhentunutta ei voi periä.
      Silloinkin lajaveeo on saajien kuulunut maksaa. Eli miehesi on maksanut perintöveron perinnöstä jota ei ole saanut,siltä osin mitä on sisarustensa hallussa? Verottajalle ainakin tietoon,että palauttaa miehellesi,ja ottaa lahjaveron lahjan saajilta.

      • Anonyymi

        Hmm, vähäsen meni oikein, ihan pikkiriikkisen.

        Siis lahjavero-juttu, ei siis lajaveeo, mutta velkapäivämäärästä ei ole kuitenkaan mennyt viittä vuotta, vaan on tapahtunut lähiaikoina, aloittaja ei kuitenkaan kerro.

        Velka kuten tunnettua ei ole lahjaveron alaista, mutta jos ne annetaan anteeksi, kuten aloittaja itsekkin arveli lahjaveron tulevan maksettavaksi ja emme tiedä mistä kyseinen velka johtuu ja on sivuseikka.

        Kyseisillä henkilöillä on maaomaisuutta jota eivät haluaisi myydä, mutta ulosmittauksen kautta joutuisivat pakon eteen ja myymään, joten esittäkää tuo yhtenä vaihtoehtona.

        Toinen vaihtoehto on, että he luovuttavat velan maksuksi määräalat miehellenne ja niihin haette sitten lainhuudot.

        Kolmas vaihtoehto on, että he testamenttaavat velan vastineeksi maata lapsillenne, koska nuo velkakirjat ns.periytyvät perillisille eli lapsillenne, jolloinka ei tarvitse ryhtyä velkojen perimisiin heidänkään.

        Olisiko jokin näistä hyvä?

        T. Teidän Lawetorder Z via V


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      67
      2169
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      35
      1744
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1132
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      46
      889
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      803
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      25
      776
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      670
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      39
      648
    9. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      132
      601
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      578
    Aihe