Pitäisi hankkia wifi-vahvistin että saadaan riittävä signaali talon toiseen päähänkin. Tuossa puolivälissä olisi muuten tyhjä sähkökappi missä olisi pistorasioita mihin sellaisen voisi suoraan laittaa, mutta mahtaako vahvistin toimia metallisen kaapin sisältä?
Ja vielä kysymys, että osaa myydään "wifi toistin" ja toisia taas "wifi vahvistin" otsikolla (jopa saman kaupan sisällä), ovatko nämä kuitenkin periaattessa samoja laitteita vai onko niissä jotain ratkaisevaa eroa?
Toimiiko wifi-vahvistin metallisen kaapin sisältä?
10
369
Vastaukset 10
- Anonyymi
Hyvin huonosti toimii metallikaapissa.
- Anonyymi
Toimiihan se laite aivan hyvin, mutta signaali ei pääse kaapista ulos.
- Anonyymi
"wifi toistin" ja toisia taas "wifi vahvistin" miten niitä nyt nimetään mutta itsekäsittäisin eri laiteiksi.
- Anonyymi
Niin, no mikä ero niillä sitten on? Eihän sitä ilmassa liikkuvaa signaalia mitenkään vahvisteta lennosta, vaan toistetaan se signaali siinä vahvistimessa, näin ainakin itse olen ymmärtänyt.
- Anonyymi
Eipä siinä mitään kantomatkan laajentumista tapahdu jos metallikaappiin soittaa. 2,4 GHz on jo niin korkea taajuus että laitteiden välillä kaivataan näköyhteyttä, ellei sitä kyetä järjestämään, lyhenee kantomatka, olipa näköyhteyttä katkomassa mitä tahansa.
- Anonyymi
Signaali ei juuri taitu noilla taajuuksilla, siksipä jos seisot lähettimen ja vastaanottimen välissä se riittää lyhentämää esteen muodostaman peittoalueen signaalia merkittävästi, siksi vastaanottimen siirtäminen 1..2cm saattaa vaikuttaa todella paljon ja kun näköyhteys säilyy, saa vastaanotin olla miten päin tahansa, aina tulee tappiin asti.
- Anonyymi
Metallikaapissa tai -häkissä noita elekronisia laitteita testaillaan jotta häiriösingnaalit eivät pääse sisään eikä ulos.
- Anonyymi
Jos laitteessa ulkoisten antennien liitännät niin laite kaappiin ja antennit esim. kaapin päälle. Näin itsellä ja toimii koko talon alueella ja pihallakin.
- Anonyymi
toimii blackberryn tunneloiduilla laatu jaoilla.
- Anonyymi
Metallinen kaappi muodostaa ns. "Faradayn häkin", jonka sisällä signaali ei ainakaan teoriassa kulje. Katso: https://fi.wikipedia.org/wiki/Faradayn_häkki
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251905- 128875
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123657- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90565- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko63503Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi272493- 12487
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9449Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota32441Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan9407Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406