Olen tehnyt karmean virheen, äidin tuska...

Anonyymi-ap

Olen yksinhuoltaja ja olen kuvitellut että minulla ja tyttärelläni on hyvät välit. Onhan ne tavallaan, mutta olen päästänyt meidät kauemmas tosistamme. Hän asuu kotona ja viettää todella paljon aikaa omassa huoneessaan, mikä on toki osittain normaaliakin. Mutta olen päästänyt sen liian pitkälle olisi pitänyt pakottaa hänet sieltä kanssani vaikka siivoamaan ja ulkoilemaan. Kaikki alkoi yläasteella ja laitoin toki etääntymisen ja omassa huoneessa viihtymisen teini iän piikkiin....nyt hän on 18v. ja edelleenkin suurin osa päivästä menee vain siellä omassa huoneessa ja koska tein virheen antamalla hänen olla rauhassa ja päätin odottaa aikaa jolloin äidin kanssa voi taas touhuta asioita, niin siitä on tullut hänelle normaalia arkipäivää että istuu siellä touhuilee omiaan ja ruutu on luultavimmin kokoajan seurana....se mitä ruudusta tulee on sitten kaikenlaista jota en tiedä.

Internet on vienyt hänet, hänellä on siellä kavereita joiden pelkään menevän ohitseni. Pelkään että hän luulee että tuntee nuo tuntemattomat todella hyvin ja uskoo heitä elämän asioissa enemmän kuin minua ja luottaa tärkeitä asioita heille.

En tarkoita että meidän suhde pitäisi olla mitään sellaista että minulle pitää kertoa kaikki sekunti sekunnilta tai olla minussa kiinni vaan ihan tavallisia elämän asioita ja myös niitä herkkiä elämän asioita joista äiti ja tytär keskustelevat luottamuksella.

Pelkäänpä myös että tytär on jonkun miehen pauloissa ja pelkään että tämä mies on taitava manipuloija ja saanut tyttäreni uskomaan että on tavallista toimia näin ja näin netissä ja pelkään pahinta manipulointia.

Tyttöni on ujo ja herkkä ja puhumme, mutta olen saanut tietooni jotain josta tiedän että emme puhukkaan niin avoimesti ja luottamuksella kuin luulin. Olen tehnyt peruuttamattoman virheen kasvatuksessa ja se syö minut elävältä, olen aivan sokissa ja tuskissani tämän syyllisyyden kanssa. Olen aivan neuvoton, voinko vielä korjata jotain, hän on täyttänyt 18 vuotta joten taitaa olla myöhäistä. Täytyy vain yrittää säilyttää tämä yhteys mikä on.

En kysy mitään neuvoa, halusin vain purkaa teille joilla on pienempiä lapsia, että valvokaa mitä lapsi tekee netissä. Älkää uskoko hänen omia sanojaan vaan tarkastakaa hänen tekemisensä. Minä en olisi osannutkaan koska en ole kovin hyvä tietokoneiden kanssa, minun suurin virheeni oli hankkia koko vitun yhteys meille kotiin.....Olisi pitänyt hallita sitä yhteyttä enemmän ja osata enemmän netin saloja....Olisi pitänyt katkaista netti joka iltapäivä eikä antaa olla yhteys auki 24h.....Olisi pitänyt ja olisi pitänyt......Ei olisi pitänyt vain sanoa että "älä ole liian myöhään netissä, vaan laitat ajoissa nukkumaan. Tarvitset unta jotta kasvat." ja uskoa häntä kun hän sanoo "en"........Ei olisi myöskään pitänyt uskoa että hän tottelee (koska on niin luotettava ja kiltti ja kunnioittaa minun neuvoja) kun sanon että "älä mene mihinkään epämääräsille sivuille, kuten sellaisille joissa on joku alaston juttu tai seksi juttu, vaan laita sivu kiinni. Koska seksi ei ole sellaista kuin jollain pornosivuilla näkyy".........Olen niin tyhmä kun olen vain luottanut....Niin tyhmä.....Sanoin "älä anna yhteystietoja tuntemattomille ja muista että et oikeasti tunne tyyppiä jonka kanssa olet jutellut vaikka jopa kaksi vuotta. Hän voi silti olla kuka vain hullu hyväksikäyttäjä joka on vain manipuloinut sinua." Enkä antanut mitään työkaluja kuinka se tehdään ettei upota manipuloijan ansaan.......Älkää vanhemmat luottako liikaa vaan tarkastakaa ja tarkastakaa ajoissa!

Minä tein sen liian myöhään, tätä on varmaan jatkunut jo pitkään enkä varmasti enää saa loppumaan enkä myöskään pääse luottamuksessa yli tämän manipuloijan. Voi rakas lapseni, enhän menetä sinua rakas enhän. Olet kaikkeni ja enemmän, enhän menetä sinua!!

Terveisin: paska äiti.

0

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Takaisin ylös

      Luetuimmat keskustelut

      1. Anteeksi arkuuteni

        Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
        Ikävä
        51
        1001
      2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

        Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
        Iisalmi
        16
        881
      3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

        https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
        Maailman menoa
        501
        799
      4. kenen näköinen

        kaivattusi on ?
        Ikävä
        46
        737
      5. Mikä on ollut

        Söpöintä välillämme?
        Ikävä
        42
        664
      6. Hyvännäköinen pakkaus

        Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
        Ikävä
        37
        619
      7. Tykkäätköhän vielä minusta?

        Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
        Ikävä
        30
        596
      8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

        Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
        Sinkut
        166
        553
      9. Olet ihana

        Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
        Ikävä
        37
        540
      10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

        Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
        Maailman menoa
        57
        518
      Aihe