YTL sössii jälleen

Anonyymi-ap

"Ylioppilastutkintorekisterissä korjattu virheellisiä valmistumistietoja

Ylioppilastutkintolautakunta on havainnut virheitä vuosien 1995–2008 suoritustiedoissa ja korjannut ne. Virheiden takia joillekin ylioppilaaksi valmistuneille ei ollut asetettu ylioppilastutkinnon valmistumispäivämäärää, vaikka he olivat suorittaneet tutkinnon. Virhe koski 456 henkilöä."

Osaako YTL enää muuta kuin sössiä?

Montakohan muuta juttua on vielä joita ei ole kerrottu tai on vaan vielä piilossa ja tulee myöhemmin?

On siis valmistunut mutta ei olekaan saanut merkintää, että olisi valmistunut??!

Tietojärjestelmissä kuulemma vikaa, mutta kuka ne tietojärjestelmät tekee?

Ainakin 456 ihmistä on saanut kärsiä näitten mokista.

Olisikohan aika lopettaa ylioppilastutkinto kokonaan, koska eihän siitä näytä tulevan mitään. Säästetään rahaakin.

3

692

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Häh, ei ole todellista? Menikö jatkopaikat ohi tämän takia?

      • Anonyymi

        Ei mennyt!
        Ja voi sitä kärsimystä! Kärsiä voi hirvittävästi vaikka liian isoista sukista.


    • Anonyymi

      YTL sössii myös tänä vuonna!

      Vähän näkyvyyttä tähän komentoketjuun. Saa korjata, jos jokin meni väärin. Kaikki on julkista tietoa.

      Komentoketju alhaalta ylöspäin. Kuka on vastuussa tästäkin mokasta?!

      Alimmalla tasolla on tietty finninaamainen teinikoodari toimittajan puolelta ja hän on alimman tason syyllinen tähän ongelmaan, koska on laittanut tuotantoon testaamatonta koodia.

      Sen jälkeen tule sitten toimittajan työohjaus, eli johtohan on toimittajalla vastuussa näistä virheistä, samoin kuin koko toimittajan johtoryhmä. Eli kuka se toimittaja nyt mahtoi ollakaan? (Eikä ole muuten kertaakaan kommentoinut julkisesti, että miksi YTL systeemi aina kusee ja haisee. Pitäisikö niiltä kysyä.)

      Testaussuunnitelmakin kai pitäisi jostain löytyä, mutta sellaista ei varmaakaan mistään löydy. Sitä voi yrittää tietopyynnöllä hakea YTL:stä jos uskaltaa. Prosessit eivät selvästikään ole kehittyneet vielä niin pitkälle, ehkä 10 vuoden päästä.

      Eli toimittaja vaihtoon ja sanktiot perään. Nyt kun on jo harjoiteltu yli 10 vuotta niin kyllä tämän pitäisi jo toimia. Verorahaa uppoaa tähän todella paljon. Kyllä sen vaan pitää toimia.

      Myös tilaajan puolella on varmastikin joku pp ja se pitäisi laittaa heti vaihtoon kun se hyväksyy tällaista laatua. Pääsihteeri vaihtoon, kun ei vaan osaa johtaa.

      Abitti-avainsanalla löytyy yhteystiedoista https://www.ylioppilastutkinto.fi/fi/yhteystiedot/palvelunumerot-ja-kanslian-henkilokunta että ketkä on tässä hommassa mukana.

      Sen jälkeen OPH pääjohtaja Kelhä (vassari) vaihtoon, kun ei osaa pitää YTL:ää aisoissa.

      Samoin OKM:n puolelta Pirhonen vaihtoon on kuitenkin osavastuullinen ja samoin uunituore OKM kansiliapäällikkö Backman vaihtoon. Hänellä on täydellinen valta ja vastuu ylimpänä virkamiehenä ja palkka on myös sen mukainen, eli 15.000€ ja sen eteen pitäisi myös voida tehdä jotain. Hän on komentoketujun ylin edustaja.

      Jos homma ei toimi niin pitää vaihtaa porukka sellaiseen, joka tämän asian osaa hoitaa. Eikö näin?

      Nythän tilanne on se, että kenelläkään ei ole vastuuta. Toimittajalle ei ole mitään sanktiota, vaan se korjailee omia virheitään tuntipalkalla ja sitten tekee lisää virheitä ja taas korjailee niitä. Ikiliikkuja verorahojen pumppaamiseen.

      Ja kun annetaan muitten rahaa muille niin sillä rahalla ei ole mitään väliä. Kukaan ei ota vastuuta. Sitä rahaa on helppo vaan antaa pois.

      Ongelma on puhtaasti kokelaalla ja tietty veronmaksajalla, joka nämä kaikki viritykset joutuu maksamaan veroissa ja kokelaat eivät pääse jatko-opintoihin.

      Näitä mokia on sattunut paljon, ja niitä tulee lisää.

      YTL:n pääsihteeri on sitä mieltä, että ainahan näitä virheitä on. Eli se on uusi normaali. Eihän näissä saa olla ikinä yhtään virhettä! Ei sitä voi normalisoida.

      Viimeksi kun kakka osui tuulettimeen niin YTL poisti yhteystiedoistaan kokonaan puhelinumerot, ettei sinne enää voi soittaa. Katso vaikka https://www.ylioppilastutkinto.fi/fi/yhteystiedot/palvelunumerot-ja-kanslian-henkilokunta

      Enää löytyy vaihteen numero. Toki taitava osaa löytää numerot julkisesta palvelusta esim. Tiina Tähkä puh. 0295 338 201. Puhelinnumeroita ei löydy enää edes fonecta.fi -palvelusta, sen verran kitkerää kritiikkiä on viime kerran kardinaalimunauksesta tullut, että numerot ovat salaisia!!

      Nykyiset tyypit eivät saa tätä toimimaan. Eikä ne ota vastuuta. Ne pitää vaihtaa pois, kun eivät itse tajua lähteä ja uudet kykenevät tilalle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      178
      2638
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2397
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      103
      1100
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      911
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      869
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      771
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      770
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      749
    9. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      276
      747
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      698
    Aihe