Te, jotka olette kokeneita, kertokaapa, millainen asuinkunta Konnevesi on. Oletteko viihtyneet siellä ja pitäneet paikasta? Millainen paikka on muuten asua?.
Kokemuksia Konnevedestä asuinpaikkana, minkälainen paikka on?
25
3872
Vastaukset
- Anonyymi
En suosittele.
- Anonyymi
Samaa mieltä.
- Anonyymi
Miksi et suosittele?
- Anonyymi
Kiva paikka on viksuja ,sekä auttavaisia ihmisiä .
- Anonyymi
Kerro missä? Ei ole vielä vuosikymmenten aikana monta vastaan tullut.Täällä ei ole, kuin pahaa puhetta ja pohjatuulta.
- Anonyymi
Jos pidät luonnosta ja työt luonnistuu etänä niin hyvä paikka asua. Tarvittavat palvelut löytyvät ja asuntojen hinnat on minimaaliset verrattuna kaupunkeihin.
- Anonyymi
Ihan kiva paikka olla ja eleä ihmisen omalla tavallaan. Näitä ankeuttaja-agentteja nyt
riittää joka paikassa ja heidät voi ohittaa makealla naurulla karsinaansa.
Palvelut ovat hyvät kunnan kokoon nähden. Suosittelen.- Anonyymi
Mistä noita ruusunpunaisia simälaseja saa ?
- Anonyymi
Hyvä, että olet viihtynyt Konnevedellä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä noita ruusunpunaisia simälaseja saa ?
Asemanmerkkarista tietty!
- Anonyymi
Mukava asuinpaikka ainakin parin vuoden kokemuksella. Muutimme pääkaupunkiseudulta Konnevedelle ilman sen suurempia aikaisempia kytköksiä paikkakuntaan. Palvelut pelaavat hyvin ja tuntuu olevan tällä hetkellä hyvä vire päällä kaiken kaikkiaan. Asuminen edullista ja etenkin luonto on meille ollut todella positiivinen yllätys! Lapsille myös on ollut riittävästi harrastusmahdollisuuksia.
- Anonyymi
Hyvä, että olette viihtyneet. Toivottavasti saatte jatkossakin paikkakunnasta vain hyviä kokemuksia.
- Anonyymi
Kannattaa kysellä myös paikallisesta puskaradio -ryhmästä. Täällä on suurin osa päänaukojia.
Hyvin on viihdytty ja palvelut pelaa. - Anonyymi
Luultiin jo että löysit kortteerin kun et asuntoa ole aikoihin hakenut,,kirppareitakin löytyy..
- Anonyymi
Virtaa tulee töpselistä.
- Anonyymi
Kunnassamme on hyvät palvelut niitä tarvitseville. Olen tyytyväinen ja onnellinen kuntalainen. <3
- Anonyymi
Olet katoava luonnonlaji.
- Anonyymi
Noita koulupudokkaitten kommentteja ei pidä ottaa vakavasti. Hyvin täällä pärjää. ;)
- Anonyymi
Paljon on kateellisia ja varsinkin kieroja savolaisia.
- Anonyymi
Kävin kokeilemassa. En suosittele. Sisäsiittoinen kunta. Paljon kuppikuntia ja takana parjaamista vallankin jos et kumartele oikeaan suuntaan. Sun asiat tiedetään paremmin kuin sinä itse.
- Anonyymi
Just näin! Päätöksenteko on näivettänyt kuntaa vuosikymmenet ja kunnan henkilöstö, jota ei kiinnosta kuin oma palkka.
- Anonyymi
Kunnanjohtaja teetti tutkimuksen millainen paikka Konnevesi on eli ns. asukastuytyväisyystutkimus. Tuloksia ei ole näkynyt ainakaan minun silmiini.
Olivatkohan tulokset tälläkertaa liian huonoja julkaistavaksi? Nooh, ei auta kun teettää sitten rahalla uusi tutkimus. Joskus vielä nappaa…- Anonyymi
Keneltäkähän sitä asiaa kysyttiin.en ole kuullut .että kukaaan laajasta tuttavapiiristä olisi asiasta kuullutkaan. Varmaan kunnantoimiston henkilökunnalta.Kyllä minäkin olisin tyytyväinen.kun työt tehdään.jos huvittaa.
- Anonyymi
Ulkopaikkakuntalaisia, jotka paikkakunnalle muuttavat kohdellaan ilmeisen hyvin. Paremmin jos tosiaan minkäänlaista sidosta ei ennestään Konnevedellä ole.
Mutta kotipaikkakunnastani voin sen verran sanoa, että iät ja ajat on merkinnyt se mitä sukua edustat. Naamakerroin tuntuu olevan tärkeä peruste kaikelle toiminnalle.
Paikalliseen ravintolaan saa tietyt sukunimen edustajat herkemmin porttikieltoja kuin ne "paremmasta suvusta" olevat. Jopa kaupan kassalla voi saada tylyä kohtelua jos et ole parempaa kastia.
Juontanee lienee jo juurensa jostain vuosikymmenien takaa. Mutta sukuni on asuttanut Konnevettä jo lähes sadan vuoden ajan, eikä mitään kaunoja ole ollut eikä syytä tämmöiseen käytökseen.
Ainoa mikä selittää on lienee köyhyys. Sitä on toisten niin vaikea hyväksyä.
Lapsena jopa jotkut vanhemmat kielsivät lapsiaan tulemasta meille, kun talomme oli heille liian vanha ja he jopa epäilivät että saako meillä ruokaa. Koskaan ei ole tarvinnut nälkää nähdä ja ihanan lapsuuden olen maalaistalossa viettänyt ja siellä edelleen vierailen vaikka jo toisaalla asun. Muuten koko kylää kohtaan ei minkäänlaista kaipuuta ole.- Anonyymi
Olet kiteyttänyt asian,juuri niinkuin se on. Vain se,että ns, Konneveden rikkaat ovat suurinosa "vekseli vetoisia".
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa216845Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi5562333- 1471887
- 871281
HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa981085Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.91981- 72980
- 33863
Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E10843Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon159796