pennun valinta ulkomailta

Eli kaikki te jotka olette hakeneet pennun ulkomailta, miten olette valinneet juuri sen pennun? Otitteko vain yhteyttä kasvattajiin vain kyselittekö apuja rotuyhdistyksiltä? Miten hyvin voi luottaa että saa mitä tilaa? Onko jotain erikoista mitä pitäis ottaa huomioon pentua/kasvattajaa valitessa?

10

716

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kikka

      ..koiran,on syytä olla suhteita tai paksulompakko!Ja nyt joku varmasti kertoo et ei tartte,mutta se on valetta.Eli jos haluat vain koiran,rodun josta olet kiinnostunut,niin saat pahnan pohjimmaisen,jos saat!Keski-euroopassa esim.ovat jo tietoisia koiran arvosta,joka on menestynyt näyttelyissä,ja tietävät myös sen että Amerikan ja Japanin markkinoilla liikkuu isoraha,mistä suomalaiset kasvattajat eivät tiedä mitään.Siksi sinun lompakkosi on oltava paksu,jos joku sinulle ylipäätään koiran myy,sillä ne vanhat rouvat koirineen on toinen äärimmäisyys,muualla ei ole kunnon kotia,ja ainoastaan suosituksilla saat koiran.

      Minun harrastamassani rodussa on näin,olen joskus rotua myös kasvattanut,nykyisi harrastan omaksi iloksi,kasvata en edes muiden kiusaksi.Kyllä suomalaiset kasvattajat mielestäni ovat suurimmaksi osaksi kunnollisia ja suomessa kasvatetut koirat korkea tasoisia,joten on aina helpompi käydä kauppaa omalla kielellä,varsinkin näinkin tärkeässä hankinnassa.

    • Olen ulkomaisten rotuni yhdistysten jäsen ja niistä lehdistä ja vuosikirjoista pystyy jo päättelemään pitkälle. Sitten kyselin ulkomuoto tuomareilta heidän mielipiteitään ja näkemyksiään. Ja pyysin myös heiltä suosituksia, sillä kunnolliset kasvattajat eivät mielellään myyneet tänne niitä parhaitaan (se oli silloin kun täältä liikkuminen ulkomailla näyttelyihin oli mahdotonta paitsi pohjoismaihin) nyt on jo toisin.
      Sitten kun kasvattaja oli löytynyt lähestyttiin kohteliaalla kirjeellä. Aikanaan sitten vastaus jos oli tullakseen. Pentujen synnyttyä lähetettiin video. Oman rotuni kohdalla täytyy luottaa sen kasvattajan näkemykseen, sillä useimmissa maissa vielä hännät typistetään, eivätkä he suostu jättämään koko pentueelle niitä häntiä.
      Voi tietysti myös kysellä rotujärjestöltä/yhdistykseltä ettei tuota samaa sukua kuin jo täällä olevat, sillä rotuun kuin rotuun on hyvä saada uutta verta.
      Kyllä siihen kaveriin minkä sieltä ostaa, sitten tyydyttävä on, ellet pääse itse valitsemaan omaasi. Mutta kun valitsee menestyneen kasvattajan, niin ei heiltä yleensä sutta ja sekundaa saa, sillä heidän oma maineensa siitä kasvaa miten koira täällä pärjää esim. näyttelyissä.
      Jos Englannista meinaat, niin varaudu pitkäänkin odotteluun ja jos taas Jenkeistä niin silloin kannattaa pyytää apua.

      • Olen ajatellut koiran hankintaa ihan tästä lähinaapurista ruotsista. Olen onnistunut löytämään yhden luotettavan kaverin täältä suomesta, joka on tuonut useita koiria ruotsista suomeen ja hän on lupautunut auttamaan minua, mutta jotenkin vielä askarruttaa...


      • tassuttelija kirjoitti:

        Olen ajatellut koiran hankintaa ihan tästä lähinaapurista ruotsista. Olen onnistunut löytämään yhden luotettavan kaverin täältä suomesta, joka on tuonut useita koiria ruotsista suomeen ja hän on lupautunut auttamaan minua, mutta jotenkin vielä askarruttaa...

        niin mene itse valitsemaan. Ruotsissa yleensä ottaen vähän samanlainen meininki kuin meillä täällä, ja ne kasvattajat ovat avoimempia, ja arvostamme heidän kanssaan pitkälti samoja asioita koirasta varsinkin ulkomuodollisesti.

        Onnea matkaan


    • on kyseessä

      asun ruotsissa. olis kiva tietää mistä rodusta olet kiinnostunut?

      • Kyseessä olisi schillerinajokoira.


      • en edes muista nähneeni niitä täällä, vaikka olenkin paljon ollut töissä juuri ajavien koirien kehissä.


    • niksu

      näyttelyssä koiran, joka sykähdytti. Ajattelin, että jos joskus tuon ulkomailta koiran, ehdottomasti tuosta kennelistä. Neljä vuotta myöhemmin koira sitten tuli. Kasvattaja valitsi pennun. Myöhemmin olen ostanut vielä kaksi koiraa samasta kennelistä. Taas kasvattaja valitsi pennut. Välimatkan takia en ole koskaan päässyt paikan päälle. Olen ollut erittäin tyytyväinen koiriini. Ne ovat hyväluontoisia, terveitä ja pärjänneet hyvin näyttelyissä. Samoin myös niiden jälkeläiset. Hintakin oli ok ja pennut hyväkuntoisia ja reippaita, vaikka matka olikin pitkä.
      Kun olet tuomassa Ruotsista koiraa, mene ihmeessä paikan päälle. Haaveeni on joskus päästä ko. kenneliin katsomaan, mistä koirani tulivat.

      • Topilainen

        Jos vaan mahdollista mene itse paikanpäälle selvitätähän tuonti ehdot MMM sivuilta.Meille tuli yhteensä kuluja n.4000eur haimme kylläkin usasta asti.


      • Topilainen kirjoitti:

        Jos vaan mahdollista mene itse paikanpäälle selvitätähän tuonti ehdot MMM sivuilta.Meille tuli yhteensä kuluja n.4000eur haimme kylläkin usasta asti.

        Toivottavasti koiran hankinta ruotsista on edes hieman halvempaa kuin jenkeistä...
        Olen kyllä tutustunut MMM:n sivuihin ja muutenkin lain säädäntöön koiran tuonnista. Harmittaa vain tuo uusi sääntö rokotusten varoajasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      89
      2158
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      139
      1797
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      173
      1333
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      229
      805
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      744
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      731
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      60
      730
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      619
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      587
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      47
      550
    Aihe