Paineilmanaulain nikkarointiin

Olen ostamassa paineilmalla toimivaa naulainta. Mitä otettava huomioon hankinnassa? Mieleen tulee lähinnä hakasten koot ja saatavuus. Tarve olisi listojen laitto ja pieni nikkarointi. Olen miettinyt joko hakasnaulainta tai Dyckert-naulainta tms. Listoja ei roki hakasnaulaimella laiteta. Laadukas yhdistelmänaulain lienee paras ratkaisu? Mutta toimiiko se?

Yhdistelmänaulaimia löytyy mm. Tokmannilta 35e. Ei kuulosta toimivalta hinnan ja merkin perusteella. MIstä saisi laadukkaan ja varmatoimisen? MITÄ OTETTAVA Huomioon esim. hakasen ja naulan tyypin ja pituuden suhteen. Luulisi 15-50mm riittävän ja G18?

Kiitos kaunis kaikille jo valmiiksi
T. Seppo
9484
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Otettava huomioon että tulee taatusti KAIKKI tärkeät ominaisuudet kysellyksi !!

Äänestä

Kyllä yhdistelmä naulain toimii mutta leveä nokka alkaa ärsyttämään listahommissa. Osta erikseen jos olet varma, että tarvit molemmat. Tokmannin "merkki" koneet on ihan riittävän hyviä.

Äänestä
  • Samaa mieltä, ei yhdistelmää vaan molemmat. Noi halpisnaulaimet toimii harrastelukäytössä vuosia, jos ei kymmeni. Minunkin naulaimet ovat ainakin 20 v vanhoja honkkarin halpisversioita. Samat hakaset ja naulat käyvät ilmeisesti kaikkiin kiinan ihmeisiin.

    Äänestä

Kiitos neuvoista. Ostan molemmat, pitää tutkailla vielä mistä ja mikä malli. Biltemasta olen ain ostanu, kun on niin mainio

Äänestä

Kirppareilta saa halpisnaulaimia puoli-ilmaiseksi. Useampi helpottaa elämää, vaikka toimivatkin hyvin. Öljyä muutama tippa paineilmaletkun liittämisen yhteydessä, sama muillekin naulaimille.

Äänestä

Bilteman hakasnaulain toiminut mainiosti. Bilteman tuotteissa muutenkin hinta ja laatu kohtaavaat. Lisäksi asiakaspalautukset yms. toimivat kuin vettä vain. Hinnatkin edullisia. Tuttu hehkutti Temua. Aloin vertailemaan joitakin tuotteiden hintoja ja eihän niissä sitten ollut juuri eroa Biltemaan, jotkut jopa Biltemassa halvempia.

Sitten itse asiaan. Jos ostaisin hakasnaulaimen nyt, ostaisin kuitenkin akulla toimivan mallin. Paineilmaletkun kanssa touhuaminen ja kompressori on hankallaa. Menneen ajan touhuja. Ostaisin Hakasnaulaimen, joka yhteensopiva oman akkutyökalusarjan kanssa esim. Milwaukee tai Makita. Kerran se kirpaisee ja 10v päästäkin toimii ilman johtoja ja kompuroita

Äänestä

10 v päästä kun akkunaulaimesi akku on entinen eikä uusia enää saa, paineilmanaulain toimii edelleen.

Äänestä
  • Akkutyökalut menneen talven lumia. Kiinankrääsä pitää hyvän huolen. Pitäisi olla laadukkaita merkkituotteita ja käyttö säännöllistä. Käytän kompressoria ja letkunaulaimia.
    T. Eläkeläis timpuri.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Akkutyökalut menneen talven lumia. Kiinankrääsä pitää hyvän huolen. Pitäisi olla laadukkaita merkkituotteita ja käyttö säännöllistä. Käytän kompressoria ja letkunaulaimia.
    T. Eläkeläis timpuri.

    Osta laatumerkkiä. Jos makita maksaa yli 200e niin saattaa sillä olla eroa johonkin 50e maksavaan.
    Paineilmaletkujen kanssa touhuaminen on aika amatöörihommaa. Esim. Listoitustöissä joutuu raahaamaan kompuraa mukana. Siinä missä akkukoneella työ on tehty, kompuraKalle kompuroi vielä johtonsa kanssa.
    Akut kuoleentuvat toki käytössä, mutta laatumerkkeihin saa uusia. Päivittän käytössä olleet makitan akut kuin uusia vaikka 3v vanhoja.
    Mutta jatkakaa vain kompuroijat leikkiä. Voitte tauolla hyppiä vaikka hyppynarua kompuran johdolla

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olen ostamassa paineilmalla toimivaa naulainta. Mitä otettava huomioon hankinnassa? Mieleen tulee lähinnä hakasten koot ja saatavuus. Tarve olisi listojen laitto ja pieni nikkarointi. Olen miettinyt joko hakasnaulainta tai Dyckert-naulainta tms. Listoja ei roki hakasnaulaimella laiteta. Laadukas yhdistelmänaulain lienee paras ratkaisu? Mutta toimiiko se?

Yhdistelmänaulaimia löytyy mm. Tokmannilta 35e. Ei kuulosta toimivalta hinnan ja merkin perusteella. MIstä saisi laadukkaan ja varmatoimisen? MITÄ OTETTAVA Huomioon esim. hakasen ja naulan tyypin ja pituuden suhteen. Luulisi 15-50mm riittävän ja G18?

Kiitos kaunis kaikille jo valmiiksi
T. Seppo

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu