Viranomaiset ryhtyneet tutkimaan Vaasan Sähkön hinnoittelua

Anonyymi-ap

16

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oikein hyvä!

      Vaasan Sähkö perusteli kirjeessään Ukrainan sodalla 😂
      Saa nähdä mitä nyt änkyttää.

      • Anonyymi

        Keinoelinministeri oli vakuuttunut: "SUOMI ON SODASSA"


    • Anonyymi

      Oikein sykähdyttävää olla vaasalainen, kun kaupungin nimeä kantava sähkölaitos on tällä tavoin nostettu tikun nokkaan. Ei taida hetkeen kannattaa mainostaa "vaasalaisinta sähköä".

      • Anonyymi

        No voi rähmä! Nyt Vaasan Sähkö oli päässyt YLEn iltauutisiinkin!

        YLE: "Nyt haiskahtaa siltä, että hintojen ankarat korotukset on tehty muilla perusteilla". Damsten yrittää selittää. Turhaan. Kohtuuton on kohtuutonta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No voi rähmä! Nyt Vaasan Sähkö oli päässyt YLEn iltauutisiinkin!

        YLE: "Nyt haiskahtaa siltä, että hintojen ankarat korotukset on tehty muilla perusteilla". Damsten yrittää selittää. Turhaan. Kohtuuton on kohtuutonta.

        Ei Suomi ole sodassa


    • Anonyymi

      Aivan selvä kartelli.

    • Anonyymi

      Järjetöntä toimintaa, ei myyntiä suoraan tuotettua sähköä kuluttajalle, vaan kierrätetään EU:n sähköpörssin kautta.

      Näin saadaan korkeampi hinta perittyä kuluttajalta.

      • Anonyymi

        Näinhän ne kartellit toimivat. Mikse hallitus halua puuttua sähkökartellien toimintaan? Wätystelee vain joidenkin näennäis-rikemaksujen kanssa jotka ei laske hintaa kuluttajalle lainkaan.


    • Anonyymi

      Sähkön korkea hinta kiritti Fortumin tulosta heinä-syyskuussa
      www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/3dded6f9-edb8-462c-91fd-552b635c3407

    • Anonyymi

      Vaskiluodon voimala seisoo – Tästä on kyse
      ilkkapohjalainen.fi/uutiset/vaskiluodon-voimala-seisoo-tästä-on-kyse

    • Anonyymi

      HS pääkirjoituksessaan:
      "Kuluttajabisneksessä oleva yritys on silloin jossain kohtaa epäonnistunut, jos viranomainen tai muu hallinto joutuu patistamaan sitä käyttäytymään kohtuullisesti."
      "Vaikka kyse ei olisikaan sähköyhtiöiden ahneudesta, tällaiset voitot ovat kovan inflaation ja korkojen nousun aikaan sopimattomia tulonsiirtoja kuluttajilta energiayhtiöille."
      https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000009225956.html

    • Anonyymi

      Nollatutkimus.

      • Anonyymi

        Jos niin, mistä me maksamme maailmanennätysveroja? Elättääksemme nollatutkijoita? Heillä ei ole edes aivan vaatimattomat liksat..


    • Anonyymi

      Sähkönhinta pitäisi olla 7 centiä/kw.Nyky hinnalla siirtoineen 30centiä/kw.
      Mikä puhallus tässä on käynnissä?Forttumiko tämän on aloittanut silloin -90 luvulla.
      Näiden "Palkkioherrojen "takia,jotka nyt ovat paeneet mikä minkäkin lääkärifirmojen taakse euroineen.Rajoja kyllä ostaan rakentaa ihmisille vaan eipä osata sulkea "Eurojen "kierättämistä"aurinkosaarille.

    • Anonyymi

      "Energiavirasto on saanut lukuisia sähköyhtiötä koskevia tutkintapyyntöjä."

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009244049.html

      "Vaasan Sähköä koskevassa pyynnössä kiinnitetään huomiota paitsi hinnan kohtuullisuuteen, myös toimitusvelvollisen tuotteen julkisuuteen."

      "Syksyn aikana tulleiden tutkintapyyntöjen käsittely on kesken. Tämän hetkinen arvio on, että nämä vähittäismyyjiä koskevat päätökset annetaan ensi vuoden puolella"

      Kuinkahan monen sähkölämmittäjän laskut on silloin ulosotossa? Ei siis mitään kiirettä, "tutkitaan" kaikessa rauhassa...

    • Anonyymi

      Tutkimukset kesken kai vielä? Laskut on maksettava joka tapauksessa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      315
      11220
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      31
      3436
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3037
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      95
      2741
    5. 89
      2611
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      154
      2331
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      271
      2223
    8. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1471
    9. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1445
    10. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      140
      1366
    Aihe