Paljonko aseenkantolupa

maksaa?

Ehtisikikö joku selventämään mitä viranomaisille
(ilmeisesti poliisille vain?) joutuu maksamaan aseenkatoluvasta ja onko se riippuvainen esim. ko. aseesta. Ajattelin ensiaseeksi pienoispistoolia. Onko kuitenkin hintaeroa pienoiskiväärin aseenkatolupaan?

Entä todetaanko laissa todellakin, että tulee ehdottomasti kuulua ampumaseuraan? Tämähän noistaisi käytännössä aseenkantoluvan hintaa.

Minkä verran seuraan kuuluminen muuten maksaa?

Ja kun nyt tuli puheeksi niin mielstäni ampumaseuran sijaan eikös polisilaitoksella psykologinen testi ja haastattelu tulisi ajaa
asian ilman ampumaseurakytköksiä?

Kiitokset vastauksesta,

16

42092

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • make1

      aseenhankinta/kantolupa maksaa 32€ helpottaa kumasti aseen hankintaa jos kuuluu johonkin ampuma seuraan tai on voimassa oleva metsästys kortti. lupaa haetaan kotipaikkakunnan nimismieheltä.

    • ed24

      ja sun on turha hakea ensi aseeksi lupaa pienoispistoolille sitä ei varmasti heru

      • SirMikkeli

        Juu juu. Kyllä minulle ainakin myönnettin ensilupa Browning Buckmark II:een, eli 22"-kaliberin pistooliin.

        Ja miksei myönnettäisi? Lain mukaan jokaisen rikkeettömästi käyttäytyneen suomalaisen pitää olla samalla viivalla kun aseenkantolupaa myönnettään.

        Ja missään laissa ei muuten velvoiteta kuulumaan ampumaseuraan tai mihinkään muuhunkaan seuraan, jotta saisi luvan. Päin vastoin, yhdistymisvapaus laki toimii myös niin, että lain edessä kukaan ei voi saada etuoikeuksia kuulumalla johonkin yhdistykseen, kuten ampumaseuraan.

        Jos nimismies haluaa pestä kätensä ja kieltää luvan tuolla perusteella, niin lääniin valittamalla se lupa tipahtaa automaattisesti.


      • Ruoto

        Takuuvarmasti tippuu luvat pienoispistoolille jos ei ole rikkeitä tilillä, ja pystyy osoittamaan paikan jossa voi käydä harrastamassa.


      • Kimi

        Minä oon aikoinani hakenu lupaa ensiaseeks.. Nyt noita mutkia alkaa oleen jo riesaks asti..


    • jjjj

      kyllä ne mulle myönsi ´Beretta 92f 40sw hen kun panin että alotan ampuun kilpaan enkä kertaakaan oo ampunu kilpaaa

      • ed24

        tuskin on kuule myöntäny!


      • Ruoto

        Tuo kyseisellä rungolla oleva .40 S&W Beretta on muuten mallimerkinnältään 96, eikä 92...


      • Marko J
        ed24 kirjoitti:

        tuskin on kuule myöntäny!

        Voitko perustella miksi pienois- tai suurempi kaliiberiselle pistoolille ei olisi mahdollista saada lupia ensimmäiseksi aseeksi. Ostoluvat on mahdollista saada mihin tahansa ns. "normaaliin" aseeseen kunhan mukana on perustelut. Esimerkiksi aloitettaessa pistooliammuntaharrastus pienoiskiväärin ostamiselle on aika vähän perusteita. Itse aloitin .22 pistoolilla ja hankin myöhemmin .40:sen. Kaveri hankki ensimmäiseksi 9mm ja myöhemmin .22:n. Kummallakaan ei kertaakaan jääneet luvat saamatta.

        Luvissa on muuten kyse ostoluvasta, jonka jälkeen aseelle myönnetään hallussapitolupa. Aseenkantoluvasta ei ole kyse.


      • Marko J
        ed24 kirjoitti:

        tuskin on kuule myöntäny!

        Sen verran vielä, että vaikka olisit joskus ampunut vaarin piekkarilla, ei kannata lähteä kirjoittamaan paskaa jokaiseen aseita koskevaan kysymykseen. Odotellessasi kivesten laskeutumista, voit käyttää näin kesän kynnyksellä aikasi vaikka ritsojen veistelyyn.


      • TAP
        Ruoto kirjoitti:

        Tuo kyseisellä rungolla oleva .40 S&W Beretta on muuten mallimerkinnältään 96, eikä 92...

        Varmasti kukaan teistä ei saa aseenkantolupaa. Hallussapitoluvan sen sijaan saattaapi saada. Lisäksi tuo myytti ensiaseen saamisesta on paskaa. Itse sain ensimmäiseksi aseeksi H&K usp:n 9x19mm. Tosin olin suorittanut IPSC ampujan turvallisen ampujan kurssin teoriaosan, joten se saattoi auttaa asiaa.


    • jeppula

      Mä sain luvan pienoiskivääriin,
      täytin kaavakkeen ja palautinsen luukulle,
      täti luukulla pyysi vielä tarkentamaan aijempaa ampuma-ase harrastusta, joka oli vain ilmakivääri ammuntaa,
      senkin vain siksi että ei olisi turhaan lähettänyt lappua eteenpäin ja koitunut siitä maksua,
      viimeisestä nuoruuden tappelunujakasta on aikaa 10 vuotta, eikä niitä enään tule,
      poistun paikalta takavasemmalle jos näin kävisi.

      • Pee

        Hain vuonna-90 ensiaseeksi lupaa 357 Magnumille(liikaa Dirty Harrya), tiedän sillä on vielä rankempi!!6-24kk väliaikainen heltisi!!
        Sopivasti satuin oleilemaan 11kk valtion palveluksessa, josta sain varsin mairittelevat suositukset varsinaiseen lupaan, joskin kun lainasin asettani komppanian päällikölle ampumaleiri brassailuun!!

        Mitenköhän sitä nykyään mahtaisi onnistua moisen kanuunan kantolupa noin ensiaseeksi, en muuten kuulunut ampumaseuraan, enkä kuulu vieläkään!!!

        Taitaa lupakäytäntö olla sitä, että haetaan,hylätään ja haetaan uudelleen, jolloin lupa heltyy....?????!!!


      • Martti2
        Pee kirjoitti:

        Hain vuonna-90 ensiaseeksi lupaa 357 Magnumille(liikaa Dirty Harrya), tiedän sillä on vielä rankempi!!6-24kk väliaikainen heltisi!!
        Sopivasti satuin oleilemaan 11kk valtion palveluksessa, josta sain varsin mairittelevat suositukset varsinaiseen lupaan, joskin kun lainasin asettani komppanian päällikölle ampumaleiri brassailuun!!

        Mitenköhän sitä nykyään mahtaisi onnistua moisen kanuunan kantolupa noin ensiaseeksi, en muuten kuulunut ampumaseuraan, enkä kuulu vieläkään!!!

        Taitaa lupakäytäntö olla sitä, että haetaan,hylätään ja haetaan uudelleen, jolloin lupa heltyy....?????!!!

        No jopas on !!!!! Ihme juttu !!! Hienoa!!!
        ....


    • Wumpscut83

      Paljonko aseenkantolupa maksaa.

      • saiVarteLiLja

        Mikä on aseenkantolupa? Sellaista ei Suomessa ole...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      217
      6689
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      135
      5588
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      293
      3631
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3510
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2537
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2190
    7. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      59
      2021
    8. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      2016
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1803
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1554
    Aihe