Alaikäisen omillaan asuvan tuet

Anonyymi-ap

Siis ihanko todella alaikäisen pitäisi pärjätä 180e/opintotuella kuukaudessa? Kela laskee vain toisen vanhemman tulot kun olemme eronneet eikä kumpikaan maksa toiselle mitään, kummallakin on erotessa jäänyt yksi alaikäinen lapsi.
Nyt olen äitiyslomalla kelan tuilla itsekin uudesta liitosta, silti maksukyky lasketaan edellisen verotuksen mukaan? Maksukykyä maksaa edes minimi elatusmaksua ei ole, maksan kyllä puhelinlaskut, puhelimen lyhennyksen huonekalut olen hankkinut ja annan ruokarahaa mutta en pysty maksaa 160e PLUS noin 100e kaikki muut hänen lyhennykset.

Koska asuu alaikäisen poikaystävän kanssa joka ei myöskään töissä niin kumpikin saa vain minimi opintotuen 180e/kk ja asumistuen josta jää vielä maksettavaa eli käytännössä elämiseen jää noin 200e/kk yhteensä.

Opintolainaa haettu, mutta lapsen toinen vanhempi tekee kiusaa eikä antanut siihen lupaa ja tämänkin kela laskee tuloksi?

Miten voi olla näin jos minimi toimeentulotuki on reilu 500e/henkilö?

4

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten se on ?

    • Anonyymi

      Lapsien pitää asua kotona vanhempiensa kanssa

      • Anonyymi

        Samaa mieltä olen!
        Miksi alaikäiset asuvat keskenään poissa kotoa?
        Ei tällaista pidä tukea julkisin varoin. Jos lasten vanhemmilla on varaa ja halua rahoittaa lastensa elämä muualla kuin kotona, niin siitä sitten vaan. Mutta julkisin varoin ei sellaiseen voida kannustaa. Vanhemmat ovat lain mukaan elatusvelvollisia!


    • Anonyymi

      Opintolainaa alaikäiselle lapselle? Ei sentään!

      Kenenkään ei kuulu tulla toimeen 180 €/kk. Lapsen elatus kuuluu vanhemmille ja lapsen kuuluu asua vanhempiensa luona, ellei ole huostaanotettu.

      Alaikäinen tyttö asuu omillaan poikaystävän kanssa??? Poikaystävä lienee samaa ikäluokkaa? Kumpikin taloudellisesti täysin vanhemmista riippuvaisia. Missä vanhempien vastuu? Ei hyvältä näytä!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      315
      2888
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      56
      2655
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      120
      1712
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1440
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1390
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1283
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      149
      1238
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1090
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1079
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1030
    Aihe