Tein rikosilmoituksen perättömästä lausumasta oikeudessa, mutta ...

Anonyymi-ap

Rikosilmoituksen käsitelleen poliisin mukaan kyse ei ole rikoksesta. Todistaja kertoi asioita, mistä hänellä ei ole voinut olla havaintoja ja käytännössä toisteli syyllisen kertomusta sanatarkkaan.

Johtopäätös: Todistaja saa valehdella oikeudenkäynnissä. Vaatimus puhua totta ja mitään salaamatta on puppua. Länsi-Uudenmaan oikeuslaitos.

7

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun poliisille tehdään rikosilmoitus tuomioistuimessa tapahtuneesta perättömästä lausumasta, niin asian ratkaisee syyttäjä, ei poliisi. Syyttäjä, jonka syytteestä oikeutta käydään päättää nostaisiko hän lausumasta syytteen, vai ei.
      Jos syyttäjä ei syytettä nosta, niin asianomistajalle ei jää muuta vaihtoehtoa, kuin valittaa tuomiosta hovioikeuteen ja vedota siellä todistajan perättömään lausumaan.

    • Anonyymi

      Kyllähän aloittajaa potuttaa kun ei saanutkaan vahingonkorvauksia, hänen pitäisi muistaa ettei Suomessa oikeuslaitos toimi.

      Muista syyttömät vapaaksi jää !

      • Anonyymi

        Ei toimi, uhri ei saa oikeutta, vaan vääryyttä.


      • Anonyymi

        Syytön on vapaa ja pysyy vapaana.


    • Anonyymi

      peraton lausuma oikeudessa, jopa oikeudenkaynnin nauhoitteessa voi juuttua pitkaksi aikaa poliisi tutkintaan. Poliisi tutkinnan aikana syyteoikeus katoaa kun juttu vanhenee. Sain syyttajalta paatoksen, etta asia on vanhentunut. Asia oli niin yksinkertainen, etta ex mies valehteli, ettei omista mitaan muuta kuin talonsa, jossa asuu. Loysin netista tiedot kahdesta kerrostaloasunnostaja veneesta, joita han vuokrasi. Toisesta asunnosta sain aanitettya isannoitsijan lausunnon, etta hanella oli asunto jo avieromme hetkella. Isannoitsija kieltaytyi antamasta minulle asiaa paperilla. Han ei olisi saanut antaa sita tietoa edes suullisesti. Lasten elatusapukasittelyssa ex vannoi, etta habnella ei ole venetta, hanella ei ole asuntoja jne. Eihan varattomalle voi kovin isoja elatusapuja maarata maksettavaksi. Poliisi tutuki juttua niin, etta 10 vuotta avioerosta ehti kulua ja perattoman lausumankin aika meni umpeen.

    • Anonyymi

      Suomi ei ole oikeusvaltio vaan pelkkä VALTIO!

      Poliisit eivät osaa juttuja tutkia. Syyttäjät eivät ymmärrä mistä pitäisi syyttää vai pitäisikö syyttää. Tuomaritkin toimivat osin Illman järkeä. Suomi on... :-/

    • Anonyymi

      Huolestuttavaa oikeuslaitoksen harhauttamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      274
      1708
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      47
      1559
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      152
      1274
    4. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      507
      1077
    5. 141
      1076
    6. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1037
    7. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      1011
    8. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      953
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      901
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      152
      867
    Aihe