Osaiskos joku neuvoa!!? Mä nyt luulin tietäväni edes jotain asuntokauppojen teosta, vaikka olenkin etsimässä ensiasuntoani. Illalla oli palaveri kiinteistönvälittäjän kanssa eräästä rivarikaksiosta. Pyydettyäni ostotarjoukseen merkintää siitä, että haluan asunnossa tehtäväksi kosteuskartoituksen ennen kaupan tekoa, välittäjä vastasi: "Ei sillaista asunto-osakeyhtiössä tarvi teettää, kun korjaukset menee kuitenkin taloyhtiön piikkiin. Ja jos sellaisen haluat, se pitää maksaa itse ja se kustantaa noin 600 euroa" Siis onko tässä nyt täysi kusetus meneillään (olen huomannut sitä välittäjillä aika yleisesti)?? Tietääkseni omakotitalon kuntotarkastus maksaa jotain noin paljon eikä kyse ollut siitä vaan kosteuden pintamittauksista kylppärissä ja keittiössä. Olenko nyt aivan väärässä?? Ja miten taloyhtiö voi maksaa terveyteni menettämisestä, jos huoneistossa on piilevä vesivahinko??
Onko siis tarpeen kuitenkin vaatia vain mittauksia ja mitäköhän se oikeasti maksaa? Onko kellään tietoa
Onko siis tarpeen kuitenkin vaatia vain mittauksia ja mitäköhän se oikeasti maksaa? Onko kellään tietoa
Vastaukset 3
Vanhimmat
se maksaa eri mittaajilla eri määrän. me teetetty 2, toinen makso 600€ toine 150€. halpa oli suppeampi. ylesä sen maksaa ostaja ja myyjä puoliksi. nykysin ei kande ostaa mitää ilman tarkastusta, vai eihä ne aina kerro totuutta suunttaa eikä toisee. ny vähän kiire, kerron aamul lisää ja varmast saat muitakin vastauksia
Mitä teet tiedolla pintamittauksesta? Se kielii vaan että asukas on käynyt suihkussa ennen mittausta jos se näyttää että on kosteaa. Mutta mä en ole näissä asiantuntia, kysy tuolta palstalta Kosteusvauriot. Näinhän se toki on että yhtiölle kuuluu rakenteet mutta sinä olet osa sitä yhtiötä sitten.
Lukasinkin jo muutamia viestejä ehdottamaltasi sivustolta. Kommentteja oli molemmin päin. Ehkä kylppärissä mittaus onkin turhanpäiväsempi, koska siellä on lattialämmitys. Mutta nykyisessä vuokra-asunnossani pintamittaukset tehtiin ja silloin kävi ilmi, että lattiakaivon korokerenkaiden välistä meni joka suihkukerran jälkeen vettä laattojen alle betoniin, jotta on kai siitä jotain hyötyäkin.
Keittiö vähän enemmän epäilyttääkin, varsinkin kun tässä "uudessa" kämpässä on tiskialtaan edestä pari parkettipalaa irti ja välittäjä sanoo sen johtuvan ainoastaan tiskauksesta johtuvasta roiskevedestä?! Mietityttää vaan että onkohan tätä "roiskevettä" tullut tiskikoneestakin.