Olisi tarkoitus muutama vuohi, kanoja ja ehkä kalkkunnoita ottaa. Uudessa kodissa on vanha navetta, ja kanalakin. Pitäisikö jotenkin desinfioida? Kanalassakin on ikuisuuden vanhat kuivikkeet jätetty maahan (maalattia). Toisessa osassa olisi betonilattia, olisiko se parempi, vai maa? Entä seinät/maalaus, millä ne uskaltaa laittaa silmälle nätiksi? Kanalaosassa on kai pidetty myös kaneja. Joku vaan varoitteli, että vanhat pöpöt muhivat vuosikymmeniäkin... Ja että erityisesti kalkkuna on herkkä niille.
Entä, laittaako vuohet ja kanat samaan "huoneistoon" (eri osasto tietysti kummallekin)? Talven kylmän kannalta olisi varmaan hyvä? Maalattiaisessa osiossa on lautaseinät, betonilattiaisessa kiviseinät.
Ja vielä vuohesta, osaako se välttää myrkylliset kasvit, vai rupeanko suurennuslasilla syynäämään? Pihan istutetut kasvit ovat nimittäin levinneet, joukossa on myös myrkyllisiä, juuri sillä alueella, jonne olin suunnitellut laidunta. Vai, voisiko vuohet pitää vapaina?
Kiitos, jos joku jaksaa vastata moisiin typeriin kysymyksiin...
Navetan kunnostus
5
2582
Vastaukset
- löytyy
hei aan,
menepäs vuohet.net -sivuille. sieltä löydät paljon tietoa. - tiis
Kanoista saattaa toisiin eläimiin tietääkseni tarttua esim kanatäi. Kanoille varmaan tekisin ihan erillisen osaston, siis niin etteivät ole kosketuksissa toisiin eläimiin.
- kysynyt
kanatäi ei leviä toisiin eläimiin, koska sillä ei ole siipiä. Mut voi olla mahdollista. Itselläni oli koko talven tallissa kanoja, vuohi, kaneja ja hevonen. millään en huomannut ylimääräisiä eliöitä turkissaan. Kannattaa desinfioida vanhat seinät ja maalattia putsata. Virkon S soveltuu hyvin eläinsuojiin.
- Mupsu
Pidän betonilattiaa parempana kuin maalattiaa. Seinille paras käsittely on kalkita ne. Kalkki on samalla maali ja desinfioimisaine. Kalkkia voi ripotella sellaisenaan lattiallekin, samoin kuin maalattialle siivoamisen ja maan vaihdon jälkeen, mikäli maalattiakanalaan kanat otatte.
Paras on tietysti pitää niin vuohet, kanat kuin kalkkunatkin eri osastoissaan ja varsinkin kanat ja kalkkunat erossa toisistaan kalkkunan mustapäätaudin takia. Ei kuitenkaan ole mahdoton ajatus sijoittaa kanoja ja vuohia samaan tilaan verkolla erotettuna. Aiemmin mainittu kanatäi ei erityisemmin pidä vuohista, vaan siitä on kiusaa lähinnä kanoille itselleen. Kanoilta voi ja kannattaakin hoitaa kanatäi ja muut loiset pois, mikäli niitä ilmaantuu paljon. Hyvä hygienia ja kolojen välttäminen kanalan rakenteissa on hyvä keino vastustaa loisia.
Mikäli kanat ja vuohet ovat eri tiloissa, parhaiten kanala pysyy lämpimänä, kun tila on hyvin eristetty eikä kovin suuri kanojen määrään nähden. Hatarassa rakennuksessa lämmityskustannukset nousevat helposti korkeiksi varsinkin, jos lämmittää sähköllä. Kanalan lämpötilan kun kuitenkin pitäisi olla selvästi plussan puolella, mieluummin yli 10 asteen. - Santra-72
Lisälämpöä saa myös paikallisesti lämpölampulla, kanat voivat mennä sen alle lämmittelemään. Kanat kyllä pärjää kylmemmässäkin kuin tuo 10 astetta, mutta muniminen voi heikentyä ja ruokaa pitää antaa enemmän. Meillä kovimmilla pakkasilla kyllä vesi välillä vetää jäihin. Ja kanathan tarvitsevat hyvän keinovalon, että päivästä tulee tarpeeksi pitkä munimiseen.
Maatiaiskanat voisi olla hyvä rotu, ovat kylmemmän kestäviä. Alusiksi laittaisin turpeen, hiekan ja purun sekoitusta, näkyy toimivan kanoilla hyvin.
Minä olen luottanut siihen, että vuohi jättää myrkylliset kasvit syömättä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman481558Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761355- 261099
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊881064- 88970
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee187906Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi99855Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20851- 82821
Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?70789