olen pari kertaa tamppooneita käyttänyt, ja joka kerta helppo laitto mutta poisto aivan vietävän kivuliasta. käytän mini tamppooneja ja annan olla jopa 8 tuntia eikä tamppoonit ole ikinä olleet läheskään kuivia, jopa täysiä, ja varalla pitänyt olla side ettei mene läpi. siltikin poisto on erittäin kivuliasta ja minulla saattaa kulua jopa 15 min sen poistoon. tietääkö kukaan mistä tää voisi johtua, netistä en löydä mitään ratkaisua.
tamppoonin poisto
1
147
Vastaukset
- Anonyymi
Jos tamponi on ollut paikoillaan vähintään neljä tuntia ja sen poistaminen sattuu, vuotosi ei ehkä ole riittävän runsas tälle nimenomaiselle tamponille. Tamponin ja emättimen seinämien välille ei tällöin muodostu riittävästi liukastetta, ja narusta vetäessäsi aiheutuu hankausta. Voit helpottaa poistamista levittämällä sormiin vähän kookos- tai oliiviöljyä. Tai voit rentouttaa emättimen lihaksia pissaamalla ennen poistamista.
Jos tamponin poistaminen tuntuu jatkuvasti kivuliaalta, käy lääkärillä tarkistuttamassa, onko kyseessä ehkä infektio tai emättimen poikkeavuus.
Mulla ainakin google toimii ja en ala kopioimaan tähän.Jos sulla ei google toimi niin sitten ei voi mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1851354Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1221158- 48874
- 70870
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53790Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva49753- 53732
- 60699
- 33692
- 47670