tamppoonin poisto

Anonyymi-ap

olen pari kertaa tamppooneita käyttänyt, ja joka kerta helppo laitto mutta poisto aivan vietävän kivuliasta. käytän mini tamppooneja ja annan olla jopa 8 tuntia eikä tamppoonit ole ikinä olleet läheskään kuivia, jopa täysiä, ja varalla pitänyt olla side ettei mene läpi. siltikin poisto on erittäin kivuliasta ja minulla saattaa kulua jopa 15 min sen poistoon. tietääkö kukaan mistä tää voisi johtua, netistä en löydä mitään ratkaisua.

1

265

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos tamponi on ollut paikoillaan vähintään neljä tuntia ja sen poistaminen sattuu, vuotosi ei ehkä ole riittävän runsas tälle nimenomaiselle tamponille. Tamponin ja emättimen seinämien välille ei tällöin muodostu riittävästi liukastetta, ja narusta vetäessäsi aiheutuu hankausta. Voit helpottaa poistamista levittämällä sormiin vähän kookos- tai oliiviöljyä. Tai voit rentouttaa emättimen lihaksia pissaamalla ennen poistamista.

      Jos tamponin poistaminen tuntuu jatkuvasti kivuliaalta, käy lääkärillä tarkistuttamassa, onko kyseessä ehkä infektio tai emättimen poikkeavuus.

      Mulla ainakin google toimii ja en ala kopioimaan tähän.Jos sulla ei google toimi niin sitten ei voi mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2260
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      70
      882
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      862
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      548
      781
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      697
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe