Sukututkija olevinaan?

Anonyymi-ap

Lomalla aloin tutustua sukuun ja löysin yhden nettisivuston. Esi-isäni Juho Iisakinpojan isäksi oli merkitty Lauri Iisakinpoika. Oikeasti heillä on yhteistä vain sukunimi. Oikea isä olisi Iisakki Iisakinpoika.
Toinen virhe oli, että yksi äiti olisi ollut 13 vuotias lapsen syntyessä. Oikeasti hän oli 23. Eikö ohjelmat tarkista tuollaisia virheitä ja huomauta?
Siihen loppui tuo vertailu genin sukupuihin, ihan on roskaa. Onko tuollaisen tiedon kirjoittelussa mitään järkeä? Vastaan itselleni,: Ei tietenkään.
Tekijä esiintyy Facebookissa oikein asiantuntijana.

4

153

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minun sukuni kohdalla on genissä kolmen veljeksen kaikki lapset merkitty yhdelle. Taitaa kirjaaja tietää jotain, mitä suvussa ei tiedetä. Kaksi lapsista on jopa syntynyt 8 kk välein.

    • Anonyymi

      Jotkut haalivat porukkaa sukupuihinsa ymmärtämättä tarkistaa asioita. Sitten virheet alkavat kiertää, kun muut kopioivat näitä sukupuita.

      Virhe on voinut alunperin olla jossain vanhassa sukukirjassa johon luotetaan kuin jumalan sanaan. Kaikki pitää tarkistaa kirkonkirjoista, jotta ollaan varmoilla jäljillä.

    • Anonyymi

      Olette kaikki aivan oikeassa.
      Sukututkimus on idioottimaista roskaa.

    • Anonyymi

      Ainakin ohjelma "Sukujutut" huomauttaa hyvinkin monesta näppäily- ym virheestä. Eli se tarkastaa jokaisen syötetyn tiedon oletetun oikeelisuuden ja ilmoittaa iölmeisestä virheestä. Ja näitä virheitä löytyy nettiinkin syötetyistä tiedoista kuin myös jo kirkonkirjoihinkin tulleista virheistä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      126
      7578
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      93
      7224
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      28
      7149
    4. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      65
      6296
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      6
      6190
    6. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      109
      5661
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      46
      5448
    8. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      67
      5287
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      47
      5180
    10. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      30
      4943
    Aihe