Saamelaiskäräjälaki on lakkautettava

Anonyymi-ap

Jos saamelaiset eivät tule keskenään sovintoon siitä, että kuka on aidosti saamelainen, niin koko vähemmistöstä puhuminen tulee Suomessa lopettaa. Edukunnan tulee todeta, ettei Suomessa ole mitään erityistä vähemmistökansaa, joka tulee tarkkarajaisesti määritellä ja jolle tulee jakaa erillisoikeuksia.

Saamelaiskäräjät tulee siis lakkauttaa ja keskenään riitaiset, itseään saamelaisina pitävät henkilöt saavat perustaa omia saamelaisyhdistyksiä niin monta kuin huvittaa. Jokaiselle löytyy varmasti oma paikkansa. Nämä rekisteröidyt yhdistykset voivat sitten hakea valtiolta avustuksia saamelaisen kulttuurin ylläpitoon sekä antaa mieleisiään lausuntoja kunnanhallituksille koskien maankäyttöä ynnä muita yhteiskunnallisia kysymyksiä.

8

1541

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näitä touhuja seuranneena alan olemaan samaa mieltä aloittajan kanssa. Valtiolta voivat sitten hakea kaljarahaa omiin tupailtoihinsa.

    • Anonyymi

      Olen saamelaisten puolesta puhuja, saavat vielä sovun aikaann.

      • Anonyymi

        Puhuppa niin, että metsäsaamelaisetkin, joilla on sama geneettinen perimä
        ja on ollut oma saamenkieli, pääsevät yhdenvertaisiksi saamelaisiksi,
        kuten inarinsaamelaiset pääsivät.


    • Anonyymi

      Olen samaa mieltä aloittajan kanssa. Ellei yhteisymmärrystä löydy, eihän silloin mitään vähemmistö tai erityisryhmää ole olemassakaan.

    • Anonyymi

      Toivoisitte varmaan aikaa jolloin samanlaisilla kiellettiin saamen puhuminen, eikö tutkimus osoittanut saamelaiset ovat rodultaan alempaan rotuun kuuluvia. Tarkoitus oli sulauttaa saamelaiset valtaväestöön siten ongelma ratkeaisi.
      Eduskunnassa ei löydy yksimielisyyttä, etenkin keskusta vastusti lain hyväksymistä.

      Onneksi palstalla ollaan kaikki tietävän viisaita.

    • Anonyymi

      On lakkautettava!loppuu tuo jatkuva käräjöinti!

    • Anonyymi

      Riippuu minkälaisen esityksen saamelaiset tuovat eduskunnan hyväksyttäväksi., tähän asti se ei ole kelvannut.

      • Anonyymi

        Ei sellainen enemmistön diktatuuri oikeusvaltiossa kelpaakkaan.

        Aloittajan ehdotus lienee paras vaihtoehto. Samalla loppuu se ylimielinen ulina.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      228
      3945
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      139
      1418
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      126
      925
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      900
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      288
      759
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      757
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      736
    Aihe