Jos saamelaiset eivät tule keskenään sovintoon siitä, että kuka on aidosti saamelainen, niin koko vähemmistöstä puhuminen tulee Suomessa lopettaa. Edukunnan tulee todeta, ettei Suomessa ole mitään erityistä vähemmistökansaa, joka tulee tarkkarajaisesti määritellä ja jolle tulee jakaa erillisoikeuksia.
Saamelaiskäräjät tulee siis lakkauttaa ja keskenään riitaiset, itseään saamelaisina pitävät henkilöt saavat perustaa omia saamelaisyhdistyksiä niin monta kuin huvittaa. Jokaiselle löytyy varmasti oma paikkansa. Nämä rekisteröidyt yhdistykset voivat sitten hakea valtiolta avustuksia saamelaisen kulttuurin ylläpitoon sekä antaa mieleisiään lausuntoja kunnanhallituksille koskien maankäyttöä ynnä muita yhteiskunnallisia kysymyksiä.
Saamelaiskäräjälaki on lakkautettava
7
1077
Vastaukset
- Anonyymi
Näitä touhuja seuranneena alan olemaan samaa mieltä aloittajan kanssa. Valtiolta voivat sitten hakea kaljarahaa omiin tupailtoihinsa.
- Anonyymi
Olen saamelaisten puolesta puhuja, saavat vielä sovun aikaann.
- Anonyymi
Olen samaa mieltä aloittajan kanssa. Ellei yhteisymmärrystä löydy, eihän silloin mitään vähemmistö tai erityisryhmää ole olemassakaan.
- Anonyymi
Toivoisitte varmaan aikaa jolloin samanlaisilla kiellettiin saamen puhuminen, eikö tutkimus osoittanut saamelaiset ovat rodultaan alempaan rotuun kuuluvia. Tarkoitus oli sulauttaa saamelaiset valtaväestöön siten ongelma ratkeaisi.
Eduskunnassa ei löydy yksimielisyyttä, etenkin keskusta vastusti lain hyväksymistä.
Onneksi palstalla ollaan kaikki tietävän viisaita. - Anonyymi
On lakkautettava!loppuu tuo jatkuva käräjöinti!
- Anonyymi
Riippuu minkälaisen esityksen saamelaiset tuovat eduskunnan hyväksyttäväksi., tähän asti se ei ole kelvannut.
- Anonyymi
Ei sellainen enemmistön diktatuuri oikeusvaltiossa kelpaakkaan.
Aloittajan ehdotus lienee paras vaihtoehto. Samalla loppuu se ylimielinen ulina.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1013731
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se482661- 1142499
24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä
Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣391988Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi
Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu301767Mulla tulee vaan niin
Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et221551- 271532
- 221338
Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi
Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?701275Olikohan se
Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi81261