Mainonta tv.n mainoskanavilla on näkemykseni mukaan riistäytynyt käsistä.Mainoskanavat ovat unohtaneet itse katselijan kanavillaan.Tokkopa kukaan katselija ,odottaen elokuvan alkua,jonka pitäis alkaa klo 21.00,viitsii katsoa 5 minuuttia samoja viikon mittaan toistettuja mainoksia.Eli pyritään ja pakotetaan katselija tuijottamaan ennen elokuvan alkamista samoja mainoksia,eikö tämä lähentale jo asiakkaan,katselijan aivopesua.Nytte pitäis selvittää,miten mainostaminen ohjelma kokonaisuudessa pitäis porrastaa,siten,että se palvelee katselijaa,että mainostajaa eri porttaaleissa.Kansalaiset,mainos Vitae-Pro-ihmelääke kaikkeen,ei sitä tarvis mainostaa,jos sen vaikutus olisi,mitä luvataan.Mainoksessa on haloon hakkuntaa ,retkeilyä,ym.mitä normaali ihminen tekee luonnostaan,ei siihen näitä kalliiksi tulevia ihmetapuja tarvita.Saman vaikutuksen saatte ku otatte sokeripalan suuhun ja lähdette lenkille.
Aivopestäänkö meitä mainonnalla
24
422
Vastaukset
- Anonyymi
Kommentoin omaa näkemystäni siten,että yritykset,jotka mainostavat mainoskanavilla tiettyjen ohjelmien puitteissa,ei tarvi näkyä itse ohjelman toteutuksessa ja näkyvyydessä katselijalle,vaan mainostajan näkyvyys tulisi ilmi esim:lyhyellä logolla,ym.tunnistettavalla ilmaisulla .Esim:katsele koko mainos MTV:potti,koko mainos.Samaa filosoviaa,katsele C-moressa.
- Anonyymi
Onhan tuota jauhantaa veronmaksajien ylen kanavillakin.Jotain ohjelmaa ilta-illan jälkeen esitellään vaikkapa tätä rikos sarjaa jossain espanjan tekeleenä. Monia muitakin iskuja,sähkön sammuttanista,ruokailuuihin .monia muita.ilta illan jälkeen.
Haluan maksamani asialliset ohjelmat jopa viihteet suoraan ilman viikkotolkkujen ennakko mainontaa. - Anonyymi
Noin valtava mainonta mitä Vitaepro tekee kertoo todennäköisesti siitä että tuotteen raaka-aine on halvinta mahdollista ja siksi kate on aivan valtava, muuten ei tuollaista mainoskampanjaa voi pyörittää.
- Anonyymi
Katsooko kukaan telkkarista sarjoja tai elokuvia enää muuten kuin nauhoitettuna, jolloin selainta voi hypyyttää mainosten ohitse?
- Anonyymi
Onhan nyt vallan omituista, jos täytyy "hyppyyttää" joittenkin höpöhöpömainosten takia, kyllähän koko ohjelma on jo silloin heitetty roskikseen.
- Anonyymi
En ole ostanut yhtään tuotetta TV mainonan perusteella kymmeniin vuosiin siis eivät ole onnistuneen siinä yhtään. Mainoslehet ovat saaneet koukkuun kymmeniä kertoja heh
- Anonyymi
Olihan taas aivoton avaus ja jatkot.
Tuotteita on mainostettu aina ja toiset tekee sitä enemmän ja toinen vähemmän.
Mistä muuten saisimme tietoa uusista tuotteista jos niitä ei mainostettaisi?
Kannattaisiko avaajan mennä ulos edes joskus?- Anonyymi
Saanen suositella Sinulle itsellesi reipasta ulkoilua, ilman mainosten riesaa !
- Anonyymi
Aloittaja ja muutkaan ei taida tietää sitä yksinkertaista asiaa,että ohjelmien teko ja valmiiden ostot rahoitetaan mainostuloilla.
Muuten katselumaksut olisivat huikeita tai ohjelmat hyvin vaatimattomia..
Mutta eihän asiantuntemus muutenkaan palstalaisten päätä pakota.- Anonyymi
"tai ohjelmat hyvin vaatimattomia" No, sehän jo isolti onkin totta, mutta on tietysti helpompi katsoa, jos ei tarvitse ajatella mitään, ei pakota silloin liiemmin päätäkään.
- Anonyymi
Minä teen niin että laitan tallentavan digiboksin päälle 21:00 mutta menen katsomaan elokuvaa jotain 21:20 ja kelaan elokuvan alkukohtaan ja ensimmäisen mainoskatkon tullessa kelaan mainokset yli jne. Muutahan tuolta ei tule katsottuakaan kun katsomisen arvoinen on Youtubessa.
- Anonyymi
Mahdottoman kätevää, ei tarvitse kuin pitää sormi näppäimellä ja kelata kelaamasta päästyänsä, milloin alkuun päin ja milloin eteenpäin.
- Anonyymi
Mainostauot ovat liian pitkiä ja aivan liian usein toistuvia. Mainokset ovat täynnä afrikkalaisia. Mainokset eivät todellakaan myy vaan niistä jää paskan maku. Vanhoissa mainoksissa oli suomalaisia pellavapäitä, Mainokset oli suunnattu suomalaisille. Nyt Mainokset ovat silkkaa vitt...ilta.
- Anonyymi
Juuri näin...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri näin...
Ihana huomata, että meitä mainonnan tuputtamiseen kyllästyneitä on ainakin 3, pidetään yhtä! Hyvä me!
- Anonyymi
En tiie,mutta kurppien pillurasva mainontaa on aivan liikaa. Perseestä ne on kyllä useimmat mainokset muutenkin.
- Anonyymi
Sun kurpat hoitaa intiimihygieniaansa ja sukupuolielimiään huomattavasti paremmin kuin sinä mahdollisesti huolehdit munastasi.?
Pesetkö munasi edes päivittäin, terskan alta kans haisevat aurajuustotahnat pois ja entä annatko kamalat karvasi rehottaa valtoimenaan vai siistitkö niitä yhtään ja mahdollinen naisystäväsi saa bakteeripesällisen lisäksi karvoja suuhunsa kun käskytät suikkareihin?
Naisviha on ikävä piirre miehessä, ainoa hyvä puoli on se että siihen voi nainen aina vastata samalla mitalla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sun kurpat hoitaa intiimihygieniaansa ja sukupuolielimiään huomattavasti paremmin kuin sinä mahdollisesti huolehdit munastasi.?
Pesetkö munasi edes päivittäin, terskan alta kans haisevat aurajuustotahnat pois ja entä annatko kamalat karvasi rehottaa valtoimenaan vai siistitkö niitä yhtään ja mahdollinen naisystäväsi saa bakteeripesällisen lisäksi karvoja suuhunsa kun käskytät suikkareihin?
Naisviha on ikävä piirre miehessä, ainoa hyvä puoli on se että siihen voi nainen aina vastata samalla mitalla...ai tänään pitää ostaa aurajuustoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sun kurpat hoitaa intiimihygieniaansa ja sukupuolielimiään huomattavasti paremmin kuin sinä mahdollisesti huolehdit munastasi.?
Pesetkö munasi edes päivittäin, terskan alta kans haisevat aurajuustotahnat pois ja entä annatko kamalat karvasi rehottaa valtoimenaan vai siistitkö niitä yhtään ja mahdollinen naisystäväsi saa bakteeripesällisen lisäksi karvoja suuhunsa kun käskytät suikkareihin?
Naisviha on ikävä piirre miehessä, ainoa hyvä puoli on se että siihen voi nainen aina vastata samalla mitalla.Mainoksista voi aina antaa palautetta, näin minä olen tehnyt ,joko tuotteen valmistajalle tai mainostoimistolle tai mainoksen julkaisevalle medialle. Ei tarvitse jäädä kärvistelemään mainostauothan on sitä varten että tv: n äärestä poistutaan.
- Anonyymi
Monopoli ruokakauppa ketjujen mainokset ...
Ja aina joku kikkarapää nauramassa..kuinka on hauskaa!
Ja sähkö myyjien mainokset...tavallinen suomalainen kärvistelee
energialaskujen kanssa.Kikkarapää nauraa vaan
Hyi hwlwte!
WOKEN viimeisiä aikoja!!- Anonyymi
Mitä kikkarapäissä on vikana? Toki osa mainoksista on selkeästi tuotettu ulkomailla ja vetoavat ehkä erilaiseen yleisön kuin meillä.
- Anonyymi
Mainostauolla käydään jääkaapilla.
- Anonyymi
Ainakin ongelmana on se, että pitäydytään kaavoissa:
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011084890.html
"Iiris Suomela raskaana... Iiris Suomela kertoi iloisen uutisen sosiaalisessa mediassa"
Ai että lässyn lässyn! Mitä iloista on tietää, että lapsi syntyy käärmeen vuodelle? Ja elokuussa... leijona?
Miksi ihmiset tekee lapsia kuten eläimet ajattelematta mikä lapsen luonne tulee olemaan?- Anonyymi
"...ajattelematta mikä lapsen luonne tulee olemaan" Oi että, olen ihan samaa mieltä. Monien ei edes pitäisi harkita lapsen laittoa mutta ajattelemattomuus teettää hölmöyksiä. Emäntä jo naureskeli, ettei meidänkään ehkä pitäisi lisääntyä !
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anniina Valtonen tilittää - Potkut avasivat sanaisen arkun: "Ainut asia elämässä..."
Suosikkimeteorologi ja Puoli seitsemän -ohjelmasta tuttu Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Ylen muutosneu913057Purraa riepoteltiin kuin märkää rättiä...
...Purra vastaukset olivat pelkkää persujargonia, hermotkin kärähtivät hänellä pari kertaa. Arvosanaksi jäi nolla näistä4832383- 891622
Vaikka pidät minua
Herkkänä ja kilttinä niin tiedät että olen vahvaa tekoa. Vaikka mitä tapahtuisi niin yleensä selviän. Lähes aina. Nyt on501336Nainen, tilanne on nyt tämä
että olen pyristellyt irti vahvoista tunteista sinuun, ja alku on näyttänyt hyvältä. Olisiko viikko jo taisteltu. Vielä701208- 78933
Ellen Jokikunnas paljastaa - Näin Ralph-poika, 8, vaikuttaa Italiassa asumiseen: "Jos jossain..."
Miten käy Italiassa asumisen tulevaisuudessa? Ellen Jokikunnas ja Jari Rask remontoivat unelmiensa kodin Italiaan ja sa17925- 32896
Sheikki Laakso puolustaa poikaansa ja ilmeisesti tunnustaa itse nuorena syyllistyneensä samaan
Perussuomalaisten kansanedustajan Sheikki Laakson poika Nico Laakso on persujen kuntavaaliehdokas Kouvolassa ja aluevaal76842Tänään Uutisnuotassa !
Ähtärin valtuustoryhmien Kokoomus, Keskusta, SDP ja KD kannanotto 27.3.2025 Ähtärinjärven Uutisnuotassa: *Rakentavaa yh41777