Kun on ollut yhteishuoltajuus ( lapsi jo täysi-ikäinen) voiko lähivanhempi vaihtaa vaan lapsen sukunimen? Ollut 16v silloin. Erosta on useampi vuosi jo ja molemmilla uudet kumppanitkin. Surullista on myös sivusta katsoa kuinka tää äiti mustamaalaa lapsensa isän sekä tämän vaimon ja kaikintavoin myrkyttää tämän lapsen mielen kunhan vaan ei mitään välejä ole. Mitään ei kuitenkaan voi koska puhutaan jo täysi ikäisestä ihmisestä. Mitähän hälle voisi puhua ..
Lähivanhempi
5
139
Vastaukset
- Anonyymi
Aikuinen lapsi tekee itse päätökset, ei hän enää kuuntele vanhempiensa sähläämisiä.
16 vuotiaan nimeä ei tuosta vaan vaihdeta , häneltä kysytään haluaako vaihtaa nimensä.
Nimi, kun nimi ei sillä ole mitään merkitystä.
Tämä aikuinen lapsi päättää ihan itse haluaako olla vanhempiensa kanssa tekemisissä. - Anonyymi
Sillä mustamaalauksella vahingoittaa ainoastaan omaa lastaan, sillä luulisin ettei hänen exänsä laita suurta painoa hänen jutuilleen, kun tietää ja tuntee hänet.
Kunhan ihmiset ymmärtäisivät että lasten mieltä ei saa myrkyttää toisen vanhemman haukkumisella , vaan ennemmin kannustaa lasta siinä että hänellä on lupa rakastaa molempia vanhempiaan ilman että toinen aiheuttaa syyllisyyden tunteita lapselle joka kuitenkin sisimmässään rakastaa sitä toistakin jota haukutaan .
Nämä tälläisen haukkumis tapaukset ovat ala-arvoista touhua , ja se pitäisi olla lailla kiellettyä - Anonyymi
Kerro pojalle miten tärkeä hän on sinulle ,
Kamalaa tuo että entisten puolisoiden pitää olla sellaisissa väleissä kun kerroit.
Itse avioerolapsi ja tiedän miltä se tuntuu kun toista puolisoa haukutaan, ja ei käsitetä että lapsen on saatava rakastaa molempia vanhempiaan yhtäpaljon. Normaalit äidit jopa kannustavat poikiaan olemaan isän luona koska ymmärtävät lapsiaan ja heidän kaipuunsa isään.
Niin että ainut tapa lähestyä poikaa ja puhua hänelle kuin mies miehelle asioista mutta ei yhtäkään pahaa sanaa hänen äidistään. Vaikka itse tunnet häntä kohtaan miten tunnet, mutta lapsen ei tarvitse jakaa sitä tunnetta .
Toivon mukaan poika on niin aikuinen että alkaa ymmärtämään että takanapuhuminen isästä ei ole okay koskaan.
Mitä tulee nimen vaihtoon niin poika saa päättää sen itse jos haluaa vaihtaa.- Anonyymi
Minä jo näytin olevani varma että lapsi on poika jostain kumman syystä , mutta voihan hän olla tyttökin .
- Anonyymi
Samma ilkeilyä osaa nimenomat aikuiset tytäret kun hännen vanhempansa ei jaksa enää hänelle olla yleistalouskonen.Joutu vaan itse otta vastun omasta elämästä ja perheestän.mitä tulee nimen vaihdot? Siellä virkatodistus pyörii aina entinen se ja se sukunimi,etunimikin jos vahdettu?.Joten nimen muutoksissa ei etunimi sukunimi koskaan katoa pois.Aivan samoin kun on tyytö nimi. Avioreoissa jos kasi,tulee nekin sukunimet virkatoditukseen kuin se nimi jos taas uusi aviolitto. Nimistä et koskaan viralliset paperit pääse eroon,
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun533826Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1182867Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko6432475KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar882144Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei202117Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo441821- 221733
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1431685Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?971526- 281496