Tänään on lasten oikeuksien päivä

Anonyymi-ap

Tänään liputamme lasten oikeuksille.
Muistakaamme lapsia.

4

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lapselle pitää antaa turvattu lapsuus. Koska siihen päästään?

      Viimeaikaisista uutisista voisi ajatella, että lapsia kohdellaan aina vain huonommin ja törkeämmin, eivätkä he keskenäänkään pysty elämään sovussa. Kiusaamista ja väkivaltaa esiintyy yhä enemmän ja enemmän, ja yhä nyoremmat tutustuvat huumeisiin.
      Kasvatamme näinä nykyajan ahdistuneina aikoina epävakaita ja väkivaltaan taipuvia aikuisia.

    • Anonyymi

      Mielessä on tänään ja kynttilä palamassa
      Lapsissa elämän ja maapallon tulevaisuus

    • Paikallisessa leikkipuistossa näkyi kylttejä, joihin on kirjoitettu tiivistelmiä YK:n Lapsen oikeuksien artikloista. Silmiin osui ensin artikla numero 31:

      "Sopimusvaltiot tunnustavat lapsen oikeuden lepoon ja vapaa-aikaan, hänen ikänsä mukaiseen leikkimiseen ja virkistystoimintaan sekä vapaaseen osallistumiseen kulttuurielämään ja taiteisiin.
      Sopimusvaltiot kunnioittavat ja edistävät lapsen oikeutta osallistua kaikkeen kulttuuri- ja taide-elämään ja kannustavat sopivien ja yhtäläisten mahdollisuuksien tarjoamista kultturi-, taide- virkistys- ja vapaa-ajantoimintoihin."

      Miten paljon maailmassa onkaan lapsia, joilla ei ole mahdollisuutta edes yksinkertaiseen leikkiin ja tarpeellisen lepoon, niin välttämättömiä kuin ne lapsen kehitykselle ja hyvinvoinnille ovatkin. Köyhyys ajaa lapsia työhön, on sotaa ja väkivaltaa, pakolaisuutta.

      Suomen lapsista suurin osa voi hyvin, mutta hälyttäviä merkkejä on. Sanotaan, että lapsuus on lyhentynyt, lapset joutuvat liian varhain ikätasolleen liian vaativiin tilanteisiin esimerkiksi somessa. Perheiden aika ja voimavarat saattavat olla lujilla, päivähoito ja koulu kärsivät resurssipulasta. Niiden tarkoitus on tasata eri taustoista tukevien lasten mahdollisuuksia, mutta uutiset niitten tuloksista ovat alkaneet olla pessimistisempiä.

      Hyvinvointivaltiota voi arvioida sen mukaan, miten se suhtautuu heikoimpiin ja puolustuskyvyttömiin. Lapset ovat yksi sellainen ryhmä ja koko kansan asia.

    • Anonyymi

      Köyhöt lapsiperheet Suomessa tarvitsevat enemmän yhteiskunnan tukea.
      Kampanjoita asian puolesta pystyyn.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      30
      3572
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      96
      3256
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      90
      3121
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      77
      3078
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      67
      2975
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2718
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2520
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      66
      2416
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2265
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      88
      2042
    Aihe