Olen valmistunut viime vuonna KTM:ksi ja pohtinut jatkavani opiskelua työn ohella. Olen pohtinut oikeustieteen ja julkisoikeuden välillä. Minja kiinnostaisi ehkä työ julkishallinnon puolella, eikä niinkään lakimiehen työt. Olisiko julkisoikeus (HTM) tässä tapauksessa parempi kuin OTM, vai mikä on mielipiteenne? Tuo julkisoikeus (HTM) ehkä itseäni enemmän kiinnostaisi. Tietenkin jos jokin muu HTM-ala (julkisjohtaminen, aluetiede tms.) olisi mielestänne hyvä yhdistelmä KTM-tutkinnon lisäksi, niin saa antaa mielipiteitä ja jakaa ajatuksia!
Vastaukset 4
KTM-tutkinnon lisäksi suoritettu OTM antavat loistavat mahdollisuudet mitä erilaisimmille aloille. Hallintotieteet avaavat luonnollisesti mahdollisuuksia myös, mutta oman näkemykseni mukaan painottuu erityisosaaminen silloin hallinnon alalle.
OTM-tutkinnon etuna on, että siinä voi perehtyä hallinnossa tarvittaviin oikeuden aloihin, mutta samalla myös oikeusaloihin, jotka tuovat erityistä hyötyä yhdessä KTM- tutkinnon kanssa, esim. yritysjuridiikka.
Oleellista lienee, että pohdit itse, mille alalle erityisesti haluat ja tähtäät sellaisiin opintoihin, jotka tätä tavoitetta parhaiten toteuttavat.- Anonyymi
Valinta on vaikea. On hedelmällisempää opiskella sitä, mikä kiinnostaa eniten. Tässä tapauksessa siis HTM.
Mutta OTM on kyllä selkeästi arvokkaampi tutkinto ja jo yksistään avaa paljon mahdollisuuksia. HTM menettelee KTM:n rinnalla täydentävänä.
Itse tekisin niin, että hakisin molempiin ja ensisijaisesti OTM-tutkintoon, toissijaisesti HTM-tutkintoon.
Voisi kyllä miettiä sitäkin, mikä on KTM-tutkinnon merkitys ja arvo? Tarvitaanko todella toinen tutkinto rinnalle? Oliko KTM virhevalinta? Minun tuntemani KTM-ihmiset ovat pärjänneet työelämässä hyvin ilman muita tutkintoja, työelämä on nielaissut pyörteisiinsä vahvasti. Toki muutama on vaihtanut alaa täysin ja ihmetellyt, miten viitsikin opiskella sellaisen tutkinnon, jonka arvomaailma on niin vastoin omaa arvomaailmaa. - Anonyymi00003
Kyllähän HTM on paljon monipuolisempi tutkinto kuin yksipuolinen OTM.
- Anonyymi00004
KTM-tutkinnolla käyttäisin työstä jäävän vapaa-ajan muuhun kuin toisen tutkinnon opiskeluun. Ellei sitten KTM ollut totaalinen virhevalinta. Näitäkin on.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t68898Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää227803Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️67738- 49644
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien59548Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh26523Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä29489- 46487
- 35479
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞24477