Sekö on niin?

Anonyymi-ap

Kun oli tuossa jo useampi vuosi sitten tilanne linja-autossa kun nainen kantoi samuraimiekkaa kotelossa. Kysyin poliisilta joskus myöhemmin saako kaupungin kaupungin keskustoissa kulkea samuraimiekalla kun se on kotelossa? Poliisi totesi saa, jatkoi. Saa sitä kulkea metsästyskiväörilläki edellyttäen että ase on ase kotelossa poissa näkyviltä, poliisi vielä perusteli että ei kaikilla välttämättä ole omaa autoa, henkilö voi olla kulkemassa junalla.

Jos tuo edellenki on mahdollista niin voiko siis kuljeskella kadulla myös suljetussa kotelossa revolveria lantiolla, kommandopuukkoa käsivarressa terä piilossa.

Ja entä ne jotka ostelee kaupoista, messuilta puukkoja, mihin ne saa niillä kulkea?

7

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joko poliisin vastaus oli puutteellinen tai sitten sinulta jäi siitä jotain ymmärtämättä tai kertomatta tässä tavauksessa.

      Samurai-miekkaa, metsästyskivääriä, revolveria ja kommandopuukkoa saa kaikkia kuljettaa julkisessa kulkuvälineessä tai muuten julkisella paikalla edellyttäen, että siihen on hyväksyttävä syy ja täytät esimerkiksi ampuma-aseiden hallussapidolle ja kuljettamiselle kummallekin erikseen asetettut vaatimukset.

      Hyväksyttävä syy on esimerkiksi kaupasta kotiin kuljettaminen, ampumaradalle kuljettaminen, metsästykseen matkustaminen ja niin edelleen. Tavanomaisempien "puukkojen ja puntareiden" kohdalla esimerkiksi se, että työskentelet kirvesmiehenä tai vaikka sähkärinä, ja kysessä ovat työssäsi tarvitsemasi työkalut. Nuorena partiolaisena tuli bussilla kuljettua milloin minnekin reissuun puukko vyöllä ja kirves repun kylkeen sidottuna.

      Tiettyjen ampuma-aseiden hallussapitoon tarvitaan luonnollisesti aselupa, ja lisäksi ne on kuljetettava lataamattomina ja suojuksessa. Lantiollasi oleva kotelo, suljettunakaan, tuskin on "suojus", mutta saat itse tarkastaa esitöistä jos haluat.

      Et siis voi "kuljeskella kadulla" mikään noista mukanasi, sillä "kuljeskeleminen kadulla" tuskin on hyväksyttävä syy poiketa muuten järjestyslaissa ja ampuma-aselaissa esitetyistä kielloista. Lupavapaita toisen vahingoittamiseen soveltuvia esineitä saat kuljettaa hyväksyttävästä syystä, kuten työtehtävien takia tai kuljettaaksesi ne kaupasta kotiin, vapaasti.
      Ampuma-aseiden kohdalla tietysti tarvitaan vielä aselupa, sillä niitä et saa pitää hallussasi edes kotonasi ilman sellaista.

      • Anonyymi

        Kun jotku säilyttelee koristeena mökkien takanseinustalla vanhoja pyssyjä niin onko ase vain koriste esine kun siitä on poistettu iskuri eli ammuksen laukaisin?

        Tuosta työkalusta onko oletettavaa että polkupyöräilijä saattaa joskus tarvita aika teräviä esineitä kun varautuu matkan aikana korjauksiin. Autoilijat voivat joutua moneenki tilanteeseen jolloin työkaluista voi olla apua, ikään kuin varalla kaikkea vaikka harvemmin tarvitsisi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun jotku säilyttelee koristeena mökkien takanseinustalla vanhoja pyssyjä niin onko ase vain koriste esine kun siitä on poistettu iskuri eli ammuksen laukaisin?

        Tuosta työkalusta onko oletettavaa että polkupyöräilijä saattaa joskus tarvita aika teräviä esineitä kun varautuu matkan aikana korjauksiin. Autoilijat voivat joutua moneenki tilanteeseen jolloin työkaluista voi olla apua, ikään kuin varalla kaikkea vaikka harvemmin tarvitsisi?

        Siiskö pyöräilijä, autoilija saa pitää mukana puukkoa tai vaikka kirvestä ja nousta niiden kanssa näkyvästi junaan, metsään, ruokamarketteihin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siiskö pyöräilijä, autoilija saa pitää mukana puukkoa tai vaikka kirvestä ja nousta niiden kanssa näkyvästi junaan, metsään, ruokamarketteihin?

        En tiedä mikä osuus vastauksestani meni ohi. Yritetään uudestaan vähän yksinkertaisemmin.

        Lähtökohtaisesti et saa pitää hallussasi toisen vakavaan vahingoittamiseen soveltuvia kapineita yleisellä paikalla.

        Saat kuitenkin pitää, jos siihen työtehtävän tai muun hyväksyttävän syyn perusteella tarve. Tarpeita on monenlaisia. Niitä voidaan kuljettaa ostopaikasta kotiin, kodin ja käyttöpaikan välillä, korjaamolle, kaverin luokse ja vaikka minne. Oikeuskäytännössä on hyväksytty myös normaali poikkeaminen matkan varrella esimerkiksi juuri ruokakauppaan.

        Kyllä, saatat siis nähdä vaikka metsästäjän bussimatkalla kotiin poikkeamassa matkalla ruokakaupassa kivääri suojapussissaan olalla patruunat repussa tai partiolaisen koppaamassa matkalla retkieväät mukaan puukko vyöllä ja kirves repussa.

        Joidenkin esineiden, kuten ampuma-aseiden perusteella on vielä erikoislainsäädäntöä, kuten tarve aseluvalle ja määräys siitä, että aseen pitää olla suojuksessa ja lataamaton.

        Yleisiä paikkoja tässä tapauksessa ovat myös joukkoliikenteen kulkuneuvot. Kyllä, torrakon saa viedä bussilla metsästysmaille ja partiolainen saa kuskata kirveensä ja puukkonsa junalla retkikohteeseensa.

        Jos sen sijaan vain "kuljeskelet perjantai-illan ratoksi" puukko tai torrakko mukana, voi olla vähän vaikea selittää mikä oli se "hyväksyttävä syy" kapineen mukanaololle. Ensikädessä sen hyväksyttävyyden sitten arvioi poliisi ja viimekädessä tuomioistuin.

        Ampuma-aseiden säilyttämisestä (vaikkapa kotona) on sitten omat määräyksensä. Seinällä roikottaminen ei enää ole sallittua, mutta harvoinpa siitä kiinni jää.


    • Anonyymi

      No entäpä yleistyökalu, timpurin puukko? Koskeeko sen kantamista jotkin rajoitukset vai ei, koska terä pituus 70 mm tai alle, ei täytä vaaralliselle teräaseelle asetettuja kriteereitä?
      Sitä kantaa päivittäin työmiehet ja muut vyöllään kaupoissa ja kahvioissa. Onko sallittua?
      Entä pitkä ruuvimeisseli, entä isot taloussakset?

      • Anonyymi

        Miksi sinusta on kiva kirjoitella absurdeja kysymyksiä. Yllä mainitsemiasi työkaluja koskee sama mitä vastattiin jo vasarasta.


      • Anonyymi

        Sisälukutaitoa pitäisi vähän harjoitella. Se on helppoa. Kysymykseesi on vastattu jo ylempänä, itse asiassa kahdesti.

        Oikeudellista tiedonhakuakin voi harjoitella. Mitään millimetrimääriä ei ole eikä ole ollut Suomen lainsäädännössä sille, mikä on "vaarallinen teräase". Koko laki ei tunne termiä "vaarallinen teräase", eikä tietenkään näin ollen mitään "vaaratonta teräasetta" tai muuta "vaarallisen teräaseen" vastakohtaa.

        Järjestyslaissa on määritelty toisen vakavaan vahingoittamiseen soveltuvat esineet, joihin lukeutuvat "teräaseet [...] ja näihin rinnastettavat viiltämiseen ja pistämiseen soveltuvat esineet" ilman mitään pitussrajoja.
        Kuten sinulle on ylempänä jo kahdesti kerrottu, tällaisia saa kantaa mukaaan, jos se on "työtehtävän tai muun hyväksyttävän syyn vuoksi tarpeen".

        Erikseen järjestyslaissa määritellään "vaaralliset esineet", jollaisia ovat mm. "muuksi esineeksi naamioidut teräaseet". Niitä et saa pitää mukanasi lainkaan, eikä taaskaan ole mitään pituusrajaa.

        Aloituksesi oli ihan järkevä. Sitten rupesi tulemaan typerää toistoa. Seuraavaa typerää toistoa varten tässä selvät pykälät, jotka suoraan vastaavat kaikkiin tähän asti esittämiisi kysymyksiin:

        https://finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030612#L3


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      302
      7183
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      63
      5044
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      101
      4514
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      15
      4340
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      44
      3847
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      147
      3759
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      69
      3659
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3566
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      75
      3373
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      59
      2500
    Aihe