Kuinka paljon eri kelialuiden luistelusuksissa on eroja ja vaikutusta luistoon?

Anonyymi-ap

Ainoat sukseni ovat olleet ROSSIGNOL X-IUM SKATING PREMIUM sarjan yleiskelin suksi, 4-5 vuotta hiihdetyt. Toisinaan eivät luista, eivät sitten minnekkään. On hiottu yms. Sitten kelillä kun kaikilla luistaa, niin kyllähän noilla menee myös kuntoilijakin sen 15-16km/h 50km lenkin vaikka ei mitään pohjissa.

Nyt hankin FISCHER SPEEDMAX 3D SKATE ja toivoin erityisesti ns. pehmeälle kelille, 0 -10, pitäisi olla jonkin verran erilaiset mitä Rossarit. Erilaista toivonkin tarkoituksella. Hiihtotekniikka suht hyvä ja tuhansia treenitunteja vuosien saatossa ja muita lajejakin taustalla. Fisukoilta kuntoilutapahtumissa jengi painanut vaan ja lujaa ohi.

Noh, ohan ne toiset parit suksia tietty hyvä olla, vaikka eroa ei juuri loppujen lopuksi edes olisikaan. ..... onko kokemuksia eri kelialuiden suksista ja vaikutuksesta?

8

489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jokainen pari pitää itse testata ja merkitä kirjanpitoon, missä lämpötilassa, lumen muodossa ja millä voiteella toimivat.

      Kirjanpito on perusta kilpahiihdon kalustovalinnassa. Silti lopullinen kapulatesti voi näyttää toista.

      • Anonyymi

        Kuontivaaran kahviossa oli aikoinaan Susi Kallen kirjanpito esillä. Itse en saanut niistä merkinnöistä mitään tolkkua, ovat tieteellistä fysiikkaa korkeammat.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      jaa-a, sanoisin että eroja on suksissa. Rossingnolilla on kyllä jotenkin mukavampi ja ehkä hieman helpompi hiihtää, mitä Fischerin suksella. Ainakin jos tekniikka ei täysin kunnossa. Kyllä huomaa suksisa eroja, jos enempi hiihtää. Nimenoman kovan ja pehmeän kelin suksien erot. Yleiskelin sukset tietty toimii esim. hieman jäisellä kelillä, mutta eniten vaikuttaa suksen profiili ja hionta.

      • Anonyymi

        Kymmenen vuotta sitten olisin ollut samaa mieltä, mutta nykyään Fischerit ovat erittäin helppohiihtoisia. Fischereissä myös parempi pohjamateriaali minkä vuoksi niitä on helpompi saada luistamaan. Toki suksen profiili on tärkein.


    • Anonyymi

      ja kyllähän nyt vähintään kahdet parit suksia pitää olla, jos enemmän hiihtää! Monilla on kolmet tai neljätkin yms. transparent sukset mukaan vielä.

    • Anonyymi

      Tommonen yks pari tehtaan jäljiltä vaatii useamman sata kilometriä eri keleissä hikeä notta tietää mihin se optimisti passaa. Sit ottaa hionnan sille parhaiten sopivalle kelille. Tehtaalla ne hionnat on lähinnä pohjan puhdistus operaatio ja ulkonäkö kysymys.

      Saa niitä suksia ostaa autotallillisenkin, mut 3-4 luikkariparilla pärjää kyllä. Yhdelläkin, jos pakkaskelit hiihtää pertsaa.

    • Anonyymi

      Joka merkiltä löytyy topkapulaa, jos osaa ja on mistä ja millä valita. Menkää käymään Sveitsin Fisherillä, siellä niitä löytyy halleittain.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      86
      1570
    2. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      71
      1200
    3. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      174
      1095
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      52
      892
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      871
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      858
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      858
    8. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      792
    9. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      773
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      769
    Aihe