Kuinka paljon eri kelialuiden luistelusuksissa on eroja ja vaikutusta luistoon?

Anonyymi-ap

Ainoat sukseni ovat olleet ROSSIGNOL X-IUM SKATING PREMIUM sarjan yleiskelin suksi, 4-5 vuotta hiihdetyt. Toisinaan eivät luista, eivät sitten minnekkään. On hiottu yms. Sitten kelillä kun kaikilla luistaa, niin kyllähän noilla menee myös kuntoilijakin sen 15-16km/h 50km lenkin vaikka ei mitään pohjissa.

Nyt hankin FISCHER SPEEDMAX 3D SKATE ja toivoin erityisesti ns. pehmeälle kelille, 0 -10, pitäisi olla jonkin verran erilaiset mitä Rossarit. Erilaista toivonkin tarkoituksella. Hiihtotekniikka suht hyvä ja tuhansia treenitunteja vuosien saatossa ja muita lajejakin taustalla. Fisukoilta kuntoilutapahtumissa jengi painanut vaan ja lujaa ohi.

Noh, ohan ne toiset parit suksia tietty hyvä olla, vaikka eroa ei juuri loppujen lopuksi edes olisikaan. ..... onko kokemuksia eri kelialuiden suksista ja vaikutuksesta?

8

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jokainen pari pitää itse testata ja merkitä kirjanpitoon, missä lämpötilassa, lumen muodossa ja millä voiteella toimivat.

      Kirjanpito on perusta kilpahiihdon kalustovalinnassa. Silti lopullinen kapulatesti voi näyttää toista.

      • Anonyymi

        Kuontivaaran kahviossa oli aikoinaan Susi Kallen kirjanpito esillä. Itse en saanut niistä merkinnöistä mitään tolkkua, ovat tieteellistä fysiikkaa korkeammat.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      jaa-a, sanoisin että eroja on suksissa. Rossingnolilla on kyllä jotenkin mukavampi ja ehkä hieman helpompi hiihtää, mitä Fischerin suksella. Ainakin jos tekniikka ei täysin kunnossa. Kyllä huomaa suksisa eroja, jos enempi hiihtää. Nimenoman kovan ja pehmeän kelin suksien erot. Yleiskelin sukset tietty toimii esim. hieman jäisellä kelillä, mutta eniten vaikuttaa suksen profiili ja hionta.

      • Anonyymi

        Kymmenen vuotta sitten olisin ollut samaa mieltä, mutta nykyään Fischerit ovat erittäin helppohiihtoisia. Fischereissä myös parempi pohjamateriaali minkä vuoksi niitä on helpompi saada luistamaan. Toki suksen profiili on tärkein.


    • Anonyymi

      ja kyllähän nyt vähintään kahdet parit suksia pitää olla, jos enemmän hiihtää! Monilla on kolmet tai neljätkin yms. transparent sukset mukaan vielä.

    • Anonyymi

      Tommonen yks pari tehtaan jäljiltä vaatii useamman sata kilometriä eri keleissä hikeä notta tietää mihin se optimisti passaa. Sit ottaa hionnan sille parhaiten sopivalle kelille. Tehtaalla ne hionnat on lähinnä pohjan puhdistus operaatio ja ulkonäkö kysymys.

      Saa niitä suksia ostaa autotallillisenkin, mut 3-4 luikkariparilla pärjää kyllä. Yhdelläkin, jos pakkaskelit hiihtää pertsaa.

    • Anonyymi

      Joka merkiltä löytyy topkapulaa, jos osaa ja on mistä ja millä valita. Menkää käymään Sveitsin Fisherillä, siellä niitä löytyy halleittain.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      144
      1800
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      40
      1718
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      63
      1450
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1315
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      218
      1211
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      71
      1123
    7. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      279
      1123
    8. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1002
    9. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      955
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      908
    Aihe