Lievän älyllinen kehitysvamma

Anonyymi-ap

Ne joilla on Lievä älyllinen kehitysvamma ne osaa puhua selkeästi ilman selkokielen sanoja mikä tekee käytös häiriöt jos lisäksi vaikea Adhd.

Ja me tiedämme jotka osataan sanoa syy mikä tekee käytös häiriöt ja sanotaan jatkuvasti meidät täytyy jakaa Kehitysvamma puolella ryhmissä niin että että ne jotka vihaa omaa kehitysvammma diagnoosi sanaa niiden täytyy asua omassa ryhmässä ja ne jotka haluavat ehdottomasti käyttää ne pitäisi laittaa samaan ryhmään.

Ja jos on lisäksi ADHD ne muodostavat kaveri suhteita eri tavalla kuin ne joilla on pelkkä Lievä älyllinen kehitysvamma tämä myös tekee käytös häiriöt ja ADHD naiset videossa lukee ADHD naiset Manipulointi juttua käyttää.

Jota teen Ohjaajien selän takana josta syystä silloin täytyy etsiä asunto joka ei ole ryhmäkoti koska ohjaajat Katsoo vaikean ADHD asiakas on muille asiakkaille Kehitysvamma asuntolassa vaaraksi. Ellei hyvällä tuurilla työntekijä ole opiskellut enemmän ADHD juttua sellainen työntekijä Kehitysvamma puolella osaa auttaa.



Etevan johtava psykologi Anna-Elina Leskelä-Ranta ja palvelukehittäjä Jaana Kohvakka kertoivat erityishuoltopäivillä 11.9.2020 haastavan käyttäytymisen arvioinnista ja sen kohtaamisesta Etevassa.

Haastava käyttäytyminen ei aina ole henkilöstä nouseva ongelma, vaan se voi johtua myös toimintaympäristöstä. Käyttäytymisen taustalla voi olla henkilön aiempia kokemuksia, väärinopittuja käyttäytymismalleja, vuorovaikutukseen tai mielenterveyteen liittyviä asioita. Asiaa tutkittaessa pitää selvittää myös mahdolliset lääketieteelliset ongelmat, esimerkiksi kipu.

Leskelä-Ranta kertoo, että usein haastavan käyttäytymisen taustalla on sosiaaliseen kanssakäymiseen tai ryhmädynamiikkaan liittyviä asioita, kuten asiakkaiden keskinäisiä välien selvittelyitä. Taustalla voi toki olla myös tavallisia kehityskriisejä, vaikkapa nuoruusvaiheen kuohut.

”Moni meistä on joskus vähän uhmakkaana tai puolustuskannalla, kun opettelee ottamaan tukea vastaan, vaikka haluaisi osata kaiken ihan itse. Haastavasti käyttäytyvä on myös saattanut huomata, että aggressiivinen käyttäytyminen on melko tehokas tapa saada asiat menemään omien toiveiden ja tarpeiden mukaan, siinä missä neuvotteleminen on hidasta ja hankalaa. Ja lopuksi, joidenkin kohdalla haastavan käyttäytymisen selvittelyissä löytyy taustalta pitkäaikaisia, emotionaalisiin ja psyykkisiin voimavaroihin liittyviä mielenterveyden ongelmia. Melkoista salapoliisin työtä tämä haastavan käyttäytymisen taustojen selvitteleminen siis”, Leskelä-Ranta sanoo.

Kuvassa on esityksen dia, jossa piirretty suuttunut ihminen, taustalla puhekuplissa erilaisia suuttumuksen aiheita, esimerkiksi "olen väsynyt" ja etualalla punainen käsinkirjoitettu teksti: Ja sitten mulle sanotaan, että älä kiukuttele. esim.
Kuva: HAASTE-hanke 2012.

Moniammatilliset asiantuntijapalvelut lähityöntekijöiden tukena
Psykologien ja muiden asiantuntijoiden tehtävänä on selvittää haastavan käyttäytymisen mahdollisia syitä. Erilaiset arvioinnit ja selvitykset eivät ole itse

1

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ketään ei kiinnosta mitä sinä selität senkin hullu.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      233
      10723
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      72
      2952
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2648
    4. 88
      2520
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      151
      2212
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      267
      2089
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1451
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1425
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      127
      1293
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      922
    Aihe