Etäisän tapaamiset

Anonyymi-ap

Minulla yksinhuoltajuus.
Isä kävi lasta katsomassa vauva vuotena kerran kuussa. Sittemmin ollut 1-2kk välein muutaman päivän isällään niin, että kuskaan ja haen "puolivälistä" junalla.

Minulla menee matkoihin yli 100e/kk.isä maksaa minimielatusmaksua vaikka töissä. Ei suostunut sopimuksiin, koska ne rajoittavat liikaa. hän matkustelee joka toinen kk.
Olen tähän asti mennyt hänrn mukaansa, mutta

En yksinkertaisesti pysty olemaan itse 2 päivänä viikosta 6h junassa.
Ehdotin, että toinen hakee ja toinen tuo, jolloin tulisi molemmille vain 1 päivä matkustelua. Ei kuulemma sovi hänen töihinsä. Tuohon puoliväliin hänellä on matkaa puolet vährmmän, hakee myös autolla jota minulla ei ole, joten minun pitää aina odotella päälle tunti seuraavaa junaa.

En voi olla opinnoistani pois 2vrk viikossa, saati tulevista töistäni, kun poissaoloja tulee muutenkin lapsen sairasteluista ja lääkäreista ja neuvoloista.

Ei myöskään suostu sopimaan tiettyjä aikoja, tai päiviä, koska ei sovi hänen töihinsä yms.

Sanoin hakevani oikeudesta tapaamisiin päätöksen, niin ei suostu kuulemma papereita pyörittelemään.


Lapsi nyt 2 vuotias. Isää en kotiini ota, kun vaan nukkuu makkarissa sitten. Tapaamispaikkaan ei suostu kun ei jaksa matkustella parin tunnin takia.

Nyt syyttää että vieraannutan häntä😅👍

Mites toimia? Millainen sopimus olisi hyvä? Oikeuteen on tietty minun pakko asia laittaa, kun mies vaan raivosi koko lasten valvojan miitin..

8

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yksin huoltaja oli. Isä makso aikoinaan lastensuojelun kautta 200 kr.Sihen kun lasi täytti 19 v. Tapasi lasta 1 tai 2 kertaa vuodessavisin 15 vuotiasen sti.Oli kotini 1 yön tai hostilli? Enempää Suomi ei vihtynyt.Uusi perhe ruotsissa.Harveni tapamiset mutt kun lapsi jo 50v.Niin käy isän luona perheinen jos isä ruotsiss,ettei mualla.Kun isä suomi tulee ainakin lastenlasten isot juhlat. Diki maailma antaa mhdolisuden kontaktiin ja hyvään

    • Anonyymi

      Unohda koko äijä, yhteiskunta maksaa sulle elarit ja sun kaksivuotias ei vuoden päästä muista enää mitään isästään.
      Kun lapsesi tulee vanhemmaksi niin sillon voitte ottaa yhteyttä lapsen isään , jos se lasta ja hänen isäänsä kiinostaa.
      Ei tuosta systeemistä tule yhtään mitään, muuta, kun menee hermot.
      Joskus olis hyvä vähän katsoa, että kenen kaa niitä mukuloita tekee.

      • Anonyymi

        Eiköhän tämä isä voisi myöskin tehdä lapsensa vuoksi sen että joustaa ja muuttaaomiakin rutiineitaan Miksi se on yleensä usein nainen jonka on joustettava miehen vuoksi, ja muutettava kokonaan omat rutiinit mitä hänellä on.
        Usein näitä tapauksia on ja eräät isät pitävät jotenkin itseään niinkuin ylempiarvoisia vanhempana jotenkin, se kun lasten äitiä.
        Naiset ovat joustaneet kautta aikojen , tinkimällä omista tarpeistaan, aika laittaa hieman vaatimuksia miehelle jollekka ei sovi mitkään muutokset , joten itse sinun tilassasi laittaisin ehdot , ja jos ei käy tälle isälle niin harkitse onko tämä ” matkustelu” tärkeää lapselle vai voisiko asiaan saada jollain lailla muutoksen joka sopisi kaikille osapuolille .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiköhän tämä isä voisi myöskin tehdä lapsensa vuoksi sen että joustaa ja muuttaaomiakin rutiineitaan Miksi se on yleensä usein nainen jonka on joustettava miehen vuoksi, ja muutettava kokonaan omat rutiinit mitä hänellä on.
        Usein näitä tapauksia on ja eräät isät pitävät jotenkin itseään niinkuin ylempiarvoisia vanhempana jotenkin, se kun lasten äitiä.
        Naiset ovat joustaneet kautta aikojen , tinkimällä omista tarpeistaan, aika laittaa hieman vaatimuksia miehelle jollekka ei sovi mitkään muutokset , joten itse sinun tilassasi laittaisin ehdot , ja jos ei käy tälle isälle niin harkitse onko tämä ” matkustelu” tärkeää lapselle vai voisiko asiaan saada jollain lailla muutoksen joka sopisi kaikille osapuolille .

        Ei auta mitkään ehdot, uhkailu, lahjonta ja rangaistukset, jos toinen ei kertakaikkiaan halua, niin se ei sitten halua, ei aikuista ihmistä voi pakottaa , jos omaa tahtoa ei ole.


      • Anonyymi

        Nimi ja yhteys tiedot. Virheellisen tiedon levittäminen on yksityisyys rikos.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Vi..u mikä horo. Lapsi piti tehdä tommoseen tilanteeseen. Itserakas jakorasia.

    • Anonyymi

      Mikäs kuningas tämä luomakunnana kruunu luulee olevansa , jos ei oma lapsi kiinnosta sen vertaa että tapailee omilla kustannuksilla tekelettään niin mikä isä se sellainen on.
      Kaikki pitäis olla tarjolla ja toisten hoidettavissa että tämä suur mies saisi leikkiä isää.
      Paras kun laittaa rajat asioille, ei ole sinun asiasi huolehtia kuljetuksista , kyllä tämä kuningas saa itse näyttää kiinnostuksen lapseensa , eikö tajua että vastuu pitäisi hänellekin olla , eikä leikkiä jotain isä,leikkiä jota ei sydämmessään edes ole .
      Näitä miehiä oli ennenvanhaan paljon , jotka eivät ottaneet vanhemmuuden tuomaa vastuuta lapsestaan . Sehän vois muuttaa lähemmäksi että näkis lasta enemmän , nimittäin jos haluaa nähdä , sillä näyttää että pelaa peliä kun joku murrosikäinen

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6278
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      350
      5764
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2763
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2198
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1888
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1088
    Aihe