Etäisän tapaamiset

Anonyymi-ap

Minulla yksinhuoltajuus.
Isä kävi lasta katsomassa vauva vuotena kerran kuussa. Sittemmin ollut 1-2kk välein muutaman päivän isällään niin, että kuskaan ja haen "puolivälistä" junalla.

Minulla menee matkoihin yli 100e/kk.isä maksaa minimielatusmaksua vaikka töissä. Ei suostunut sopimuksiin, koska ne rajoittavat liikaa. hän matkustelee joka toinen kk.
Olen tähän asti mennyt hänrn mukaansa, mutta

En yksinkertaisesti pysty olemaan itse 2 päivänä viikosta 6h junassa.
Ehdotin, että toinen hakee ja toinen tuo, jolloin tulisi molemmille vain 1 päivä matkustelua. Ei kuulemma sovi hänen töihinsä. Tuohon puoliväliin hänellä on matkaa puolet vährmmän, hakee myös autolla jota minulla ei ole, joten minun pitää aina odotella päälle tunti seuraavaa junaa.

En voi olla opinnoistani pois 2vrk viikossa, saati tulevista töistäni, kun poissaoloja tulee muutenkin lapsen sairasteluista ja lääkäreista ja neuvoloista.

Ei myöskään suostu sopimaan tiettyjä aikoja, tai päiviä, koska ei sovi hänen töihinsä yms.

Sanoin hakevani oikeudesta tapaamisiin päätöksen, niin ei suostu kuulemma papereita pyörittelemään.


Lapsi nyt 2 vuotias. Isää en kotiini ota, kun vaan nukkuu makkarissa sitten. Tapaamispaikkaan ei suostu kun ei jaksa matkustella parin tunnin takia.

Nyt syyttää että vieraannutan häntä😅👍

Mites toimia? Millainen sopimus olisi hyvä? Oikeuteen on tietty minun pakko asia laittaa, kun mies vaan raivosi koko lasten valvojan miitin..

8

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yksin huoltaja oli. Isä makso aikoinaan lastensuojelun kautta 200 kr.Sihen kun lasi täytti 19 v. Tapasi lasta 1 tai 2 kertaa vuodessavisin 15 vuotiasen sti.Oli kotini 1 yön tai hostilli? Enempää Suomi ei vihtynyt.Uusi perhe ruotsissa.Harveni tapamiset mutt kun lapsi jo 50v.Niin käy isän luona perheinen jos isä ruotsiss,ettei mualla.Kun isä suomi tulee ainakin lastenlasten isot juhlat. Diki maailma antaa mhdolisuden kontaktiin ja hyvään

    • Anonyymi

      Unohda koko äijä, yhteiskunta maksaa sulle elarit ja sun kaksivuotias ei vuoden päästä muista enää mitään isästään.
      Kun lapsesi tulee vanhemmaksi niin sillon voitte ottaa yhteyttä lapsen isään , jos se lasta ja hänen isäänsä kiinostaa.
      Ei tuosta systeemistä tule yhtään mitään, muuta, kun menee hermot.
      Joskus olis hyvä vähän katsoa, että kenen kaa niitä mukuloita tekee.

      • Anonyymi

        Eiköhän tämä isä voisi myöskin tehdä lapsensa vuoksi sen että joustaa ja muuttaaomiakin rutiineitaan Miksi se on yleensä usein nainen jonka on joustettava miehen vuoksi, ja muutettava kokonaan omat rutiinit mitä hänellä on.
        Usein näitä tapauksia on ja eräät isät pitävät jotenkin itseään niinkuin ylempiarvoisia vanhempana jotenkin, se kun lasten äitiä.
        Naiset ovat joustaneet kautta aikojen , tinkimällä omista tarpeistaan, aika laittaa hieman vaatimuksia miehelle jollekka ei sovi mitkään muutokset , joten itse sinun tilassasi laittaisin ehdot , ja jos ei käy tälle isälle niin harkitse onko tämä ” matkustelu” tärkeää lapselle vai voisiko asiaan saada jollain lailla muutoksen joka sopisi kaikille osapuolille .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiköhän tämä isä voisi myöskin tehdä lapsensa vuoksi sen että joustaa ja muuttaaomiakin rutiineitaan Miksi se on yleensä usein nainen jonka on joustettava miehen vuoksi, ja muutettava kokonaan omat rutiinit mitä hänellä on.
        Usein näitä tapauksia on ja eräät isät pitävät jotenkin itseään niinkuin ylempiarvoisia vanhempana jotenkin, se kun lasten äitiä.
        Naiset ovat joustaneet kautta aikojen , tinkimällä omista tarpeistaan, aika laittaa hieman vaatimuksia miehelle jollekka ei sovi mitkään muutokset , joten itse sinun tilassasi laittaisin ehdot , ja jos ei käy tälle isälle niin harkitse onko tämä ” matkustelu” tärkeää lapselle vai voisiko asiaan saada jollain lailla muutoksen joka sopisi kaikille osapuolille .

        Ei auta mitkään ehdot, uhkailu, lahjonta ja rangaistukset, jos toinen ei kertakaikkiaan halua, niin se ei sitten halua, ei aikuista ihmistä voi pakottaa , jos omaa tahtoa ei ole.


      • Anonyymi

        Nimi ja yhteys tiedot. Virheellisen tiedon levittäminen on yksityisyys rikos.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Vi..u mikä horo. Lapsi piti tehdä tommoseen tilanteeseen. Itserakas jakorasia.

    • Anonyymi

      Mikäs kuningas tämä luomakunnana kruunu luulee olevansa , jos ei oma lapsi kiinnosta sen vertaa että tapailee omilla kustannuksilla tekelettään niin mikä isä se sellainen on.
      Kaikki pitäis olla tarjolla ja toisten hoidettavissa että tämä suur mies saisi leikkiä isää.
      Paras kun laittaa rajat asioille, ei ole sinun asiasi huolehtia kuljetuksista , kyllä tämä kuningas saa itse näyttää kiinnostuksen lapseensa , eikö tajua että vastuu pitäisi hänellekin olla , eikä leikkiä jotain isä,leikkiä jota ei sydämmessään edes ole .
      Näitä miehiä oli ennenvanhaan paljon , jotka eivät ottaneet vanhemmuuden tuomaa vastuuta lapsestaan . Sehän vois muuttaa lähemmäksi että näkis lasta enemmän , nimittäin jos haluaa nähdä , sillä näyttää että pelaa peliä kun joku murrosikäinen

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3846
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      89
      2196
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1882
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1743
    5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1496
    6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      21
      1353
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1122
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1108
    9. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1002
    10. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      104
      984
    Aihe