Etäisän tapaamiset

Anonyymi-ap

Minulla yksinhuoltajuus.
Isä kävi lasta katsomassa vauva vuotena kerran kuussa. Sittemmin ollut 1-2kk välein muutaman päivän isällään niin, että kuskaan ja haen "puolivälistä" junalla.

Minulla menee matkoihin yli 100e/kk.isä maksaa minimielatusmaksua vaikka töissä. Ei suostunut sopimuksiin, koska ne rajoittavat liikaa. hän matkustelee joka toinen kk.
Olen tähän asti mennyt hänrn mukaansa, mutta

En yksinkertaisesti pysty olemaan itse 2 päivänä viikosta 6h junassa.
Ehdotin, että toinen hakee ja toinen tuo, jolloin tulisi molemmille vain 1 päivä matkustelua. Ei kuulemma sovi hänen töihinsä. Tuohon puoliväliin hänellä on matkaa puolet vährmmän, hakee myös autolla jota minulla ei ole, joten minun pitää aina odotella päälle tunti seuraavaa junaa.

En voi olla opinnoistani pois 2vrk viikossa, saati tulevista töistäni, kun poissaoloja tulee muutenkin lapsen sairasteluista ja lääkäreista ja neuvoloista.

Ei myöskään suostu sopimaan tiettyjä aikoja, tai päiviä, koska ei sovi hänen töihinsä yms.

Sanoin hakevani oikeudesta tapaamisiin päätöksen, niin ei suostu kuulemma papereita pyörittelemään.


Lapsi nyt 2 vuotias. Isää en kotiini ota, kun vaan nukkuu makkarissa sitten. Tapaamispaikkaan ei suostu kun ei jaksa matkustella parin tunnin takia.

Nyt syyttää että vieraannutan häntä😅👍

Mites toimia? Millainen sopimus olisi hyvä? Oikeuteen on tietty minun pakko asia laittaa, kun mies vaan raivosi koko lasten valvojan miitin..

8

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yksin huoltaja oli. Isä makso aikoinaan lastensuojelun kautta 200 kr.Sihen kun lasi täytti 19 v. Tapasi lasta 1 tai 2 kertaa vuodessavisin 15 vuotiasen sti.Oli kotini 1 yön tai hostilli? Enempää Suomi ei vihtynyt.Uusi perhe ruotsissa.Harveni tapamiset mutt kun lapsi jo 50v.Niin käy isän luona perheinen jos isä ruotsiss,ettei mualla.Kun isä suomi tulee ainakin lastenlasten isot juhlat. Diki maailma antaa mhdolisuden kontaktiin ja hyvään

    • Anonyymi

      Unohda koko äijä, yhteiskunta maksaa sulle elarit ja sun kaksivuotias ei vuoden päästä muista enää mitään isästään.
      Kun lapsesi tulee vanhemmaksi niin sillon voitte ottaa yhteyttä lapsen isään , jos se lasta ja hänen isäänsä kiinostaa.
      Ei tuosta systeemistä tule yhtään mitään, muuta, kun menee hermot.
      Joskus olis hyvä vähän katsoa, että kenen kaa niitä mukuloita tekee.

      • Anonyymi

        Eiköhän tämä isä voisi myöskin tehdä lapsensa vuoksi sen että joustaa ja muuttaaomiakin rutiineitaan Miksi se on yleensä usein nainen jonka on joustettava miehen vuoksi, ja muutettava kokonaan omat rutiinit mitä hänellä on.
        Usein näitä tapauksia on ja eräät isät pitävät jotenkin itseään niinkuin ylempiarvoisia vanhempana jotenkin, se kun lasten äitiä.
        Naiset ovat joustaneet kautta aikojen , tinkimällä omista tarpeistaan, aika laittaa hieman vaatimuksia miehelle jollekka ei sovi mitkään muutokset , joten itse sinun tilassasi laittaisin ehdot , ja jos ei käy tälle isälle niin harkitse onko tämä ” matkustelu” tärkeää lapselle vai voisiko asiaan saada jollain lailla muutoksen joka sopisi kaikille osapuolille .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiköhän tämä isä voisi myöskin tehdä lapsensa vuoksi sen että joustaa ja muuttaaomiakin rutiineitaan Miksi se on yleensä usein nainen jonka on joustettava miehen vuoksi, ja muutettava kokonaan omat rutiinit mitä hänellä on.
        Usein näitä tapauksia on ja eräät isät pitävät jotenkin itseään niinkuin ylempiarvoisia vanhempana jotenkin, se kun lasten äitiä.
        Naiset ovat joustaneet kautta aikojen , tinkimällä omista tarpeistaan, aika laittaa hieman vaatimuksia miehelle jollekka ei sovi mitkään muutokset , joten itse sinun tilassasi laittaisin ehdot , ja jos ei käy tälle isälle niin harkitse onko tämä ” matkustelu” tärkeää lapselle vai voisiko asiaan saada jollain lailla muutoksen joka sopisi kaikille osapuolille .

        Ei auta mitkään ehdot, uhkailu, lahjonta ja rangaistukset, jos toinen ei kertakaikkiaan halua, niin se ei sitten halua, ei aikuista ihmistä voi pakottaa , jos omaa tahtoa ei ole.


      • Anonyymi

        Nimi ja yhteys tiedot. Virheellisen tiedon levittäminen on yksityisyys rikos.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Vi..u mikä horo. Lapsi piti tehdä tommoseen tilanteeseen. Itserakas jakorasia.

    • Anonyymi

      Mikäs kuningas tämä luomakunnana kruunu luulee olevansa , jos ei oma lapsi kiinnosta sen vertaa että tapailee omilla kustannuksilla tekelettään niin mikä isä se sellainen on.
      Kaikki pitäis olla tarjolla ja toisten hoidettavissa että tämä suur mies saisi leikkiä isää.
      Paras kun laittaa rajat asioille, ei ole sinun asiasi huolehtia kuljetuksista , kyllä tämä kuningas saa itse näyttää kiinnostuksen lapseensa , eikö tajua että vastuu pitäisi hänellekin olla , eikä leikkiä jotain isä,leikkiä jota ei sydämmessään edes ole .
      Näitä miehiä oli ennenvanhaan paljon , jotka eivät ottaneet vanhemmuuden tuomaa vastuuta lapsestaan . Sehän vois muuttaa lähemmäksi että näkis lasta enemmän , nimittäin jos haluaa nähdä , sillä näyttää että pelaa peliä kun joku murrosikäinen

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22289
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      74
      9496
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7490
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      80
      6325
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5970
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4976
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4630
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4386
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      87
      2060
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      80
      1355
    Aihe