Moh,
Aattelin kysyä vain tässä, että onko kukaan muu ollut samassa tilanteessa missä minä olen nyt, eli yritän tiivistää:
Sain perintätoimisto Justitus - yritykseltä kaksi laskua 04:00 aamuyöstä postiluukusta, joissa vaadittiin minua maksamaan pikavipit, jotka olin ottanut jotain 10v~ sitten.
Olen ollut velkasaneerauksessa/velkajärjestelyssä , ja uskoakseni olen puhdistanut nyt nimeni ja luottotietoni.
Siltikin minulle yhä tulee näitä laskuja, vaikka näillä perintätoimistoilla ei ole oikeutte enään periä näitä saatavia. Justitus lähetti nämä 2 laskua, ja soitin heidän asiakaspalveluun, ja vastaaja vastasi, että 'yritit soittaa Kasbonon asiakaspalveluun...'
No helekutti, minä lähetin kasbonolle aikasemmin valitusta, että heillä ei ole oikeutta periä näitä laskuja. Nyt he yrittävät eri toiminimellä samaa?? Aikovatko he tehdä tätä niin kauan kunnes minä kuolen, että aina muutaman vuoden välein yrittää periä eri toiminimillä vanhoja laskuja?
Eikö tätä voisi jo luokitella häirinnäksi? Onko minulla oikeus vaatia jotain korvauksia tästä jatkuvasta tietoisesta laskujen lähettelemisestä, koska he vilpillisesti yrittävät periä minulta rahoja joihin heillä ei ole oikeutta?
Pahoittelen, etten paremmin osannut tiivistää tätä, mutta toivottavasti joku ymmärtää mistä puhun ja mahdollisesti on samassa pisteessä kuin minä ja myös kokee näiden viestien olevan häirintää. Miten minun tulisi toimia tässä tilanteessa?
Ja joo, olin tyhmä ja nuori kun otin nämä laskut, ja sain uuden mahdollisuuden elämään velkasaneerauksen kautta.
Perintätoimisto Justitus ja Kasbono
21
2712
Vastaukset
- Anonyymi
Tee ilmoitus poliisille,toi on rikollista toimintaa.Itse sain kanssa jonkun ikivanhan laskun ja tein ilmon siitä!Tärkeä ilmoittaa noi kaikki!!!!
- Anonyymi
Kiitoksia vastauksesta! Enköhän minä saa kerättyä rohkeutta tehdä ilmoituksen asiasta jos saa kuulla muittenkin kokemuksista!
Nämä perintätoimistot on niin kieroja kuin vain voi olla.
Ymmärrän idean, että ne haluaa omat rahansa takaisin, mutta siis kahta 100€ vippiä on yrittänyt nyt monta monta vuotta periä 450€~ hintaan, vaikka tietävät että olen velkasaneerauksessa ja että heillä ei siihen ole oikeutta enään, ja että olen valittanut jo asiasta samalla firmalle kertaalleen.
- Anonyymi
Kyllä näihin kiristyskirjeisiin pitää aina reagoida. Koko bisnis idea perustuu siihen, ettei vastaanottaja viitsi puolustaa oikeuksiaan, ehkä maksaa peloissaan laskun tai viimekädessä antaa mennä summaarisena läpi, kun ei vaivaudu haastehakemusta riitauttamaan. Googlaamalla löytyy kyllä ohjeita jne.
- Anonyymi
Tee rikosilmoitus.ja ota yhteyttä Kuluttajasuojaan ja Aviin.sieltä saat ohjeet.jos velkasi ovat velkasaneeraukseessa,nämä huijari yritykset eivät saa periä mitään.
Laita myös sähköpostia sinne Kasbonoon eli nyt Justitus internationalin.älä soita.
Voivat jopa luovuttaa jos rohkeasti kerrot että heidän toiminta on rikollista.- Anonyymi
Ilmoitin heille reilu kuukausi sitten että toiminta on rikollista, sanoivat että heille aivan sama maksanko ulosoton kautta. No nyt on sitten ulosotossa, ei näköjään ollutkaan rikollista.
- Anonyymi
Jos saatte näitä turhia perintäkirjeitä ja uhkauksia ilmoittakaa kaikki Aviin.
Ja rikosilmoitus
Kasbonolla ei ole perintä oikeutta ollut vuosiin .
Niillä on joulurahat vissiin loppu kun yrittävät periä 10 vuotta vanhoja velkoja. - Anonyymi
Tuttua juttua .monet ovat saaneet nyt näitä aiheettomia perintäkirjeitä.
Älkää vaan maksako mitään .
Rikosilmoitus ja kantelu Aviin . - Anonyymi
Mohmoh, näähä kuuluu Motitus&Warnistolle nää jutut.
- Anonyymi
Pekka Seppäsiä on useita Suomessa luultavasti.
Minua ahdistelee kaksi Pekka Seppästä, eli että miten minä voisin erottaa heidät! - Anonyymi
Kiva kun kuuntelin teitä tietäjiä, nyt meni luottotiedot.
- Anonyymi
Tulee ihan myötähäpeä kun pikavippivelalliset haukkuvat lainottajaansa, ei apua!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tulee ihan myötähäpeä kun pikavippivelalliset haukkuvat lainottajaansa, ei apua!
Pirkanmaan käräjäoikeuteen tiistaina 27.12.2022 toimitetusta konkurssihakemuksesta selviää, että Justitus International Oy EI OLE maksanut konkurssiuhkaista maksukehotusta lakiasiantoimisto Olli-Matti Korhoselle.
Miksi maksaa rikolliselle? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tulee ihan myötähäpeä kun pikavippivelalliset haukkuvat lainottajaansa, ei apua!
Pirkanmaan käräjäoikeuteen tiistaina 27.12.2022 toimitetusta konkurssihakemuksesta selviää, että Justitus International Oy ei ole maksanut konkurssiuhkaista maksukehotusta lakiasiantoimisto Olli-Matti Korhoselle.
Oivoi onni Makseleppa velat pois. - Anonyymi
Aika kova oot varmaan! Onko lakanasi 70
Luvulta vai ikeasta?
- Anonyymi
Kait sä muistit ilmoottaa su kaikki velat velkasaneeraukseen? Itse kun olin, niin omalla vastuulla se oli ja pari jäi ilmoittamatta, kun en kaikkia muistanut ja löytänyt. Yhtä sähkölaskua alkoi sit Intrum periä, kun olin unohtanut koko laskun. Maksoin pois ja sillä sepeli ol se. Oma virhe. Muuten en arvosta pikavippejä ottavia ihmisiä ollenkaan. Idioottia porukkaa.
- Anonyymi
Vettä myllyn eli jos olette vaatineet Kasbono/Justitukselta tietopyyntöjä niin lue alta:
Perintäyhtiölle 750 000 euron seuraamusmaksu – ei vastannut tietopyyntöihin
JA
Lain mukaan henkilötietoja käsittelevällä organisaatiolla on velvollisuus vastata tietopyyntöihin kuukauden kuluessa. Jos pyyntöjä on monta tai ne ovat monimutkaisia, voi organisaatio ilmoittaa tarvitsevansa lisäaikaa korkeintaan kahden kuukauden ajan.- Anonyymi
minä pyysin sillon ku mulle tuli ekat laskut sieltä enkä koskaan saanu mitään vastausta.
- Anonyymi
Jos sulla on todisteet, että olet vaatinut niitä esim. spostin kautta ja näkyy lähetetty pvämäärä sekä lähettetty oikeaan osoiteeseen, niin kanstii kyllä ottaa yhteyttä eteenpäin virallisiin tahoihin ja vaatia Kasbonoa/Justitusta vastuuseen.
- Anonyymi
Kyllä ne on vielä tallessa ja sitte on avin viestit tallessa kans mihin oon ilmottanu tästä kans ja sanoin heillekkin saman että ikinä en mitään vastausta saanut, sen takia pidän kaikki niitten lähetätmät lippulaput tallessa niin saan käyttetyä niitä todisteena jos päätän vetää juttua etiä päin.
- Anonyymi
Alla tarkemmin juttua:
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009319495.html
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1748483KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4537657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763890Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521633726Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183074Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552865Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442081- 1262076
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231903Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211841