Mitä omiashoitajuuden jälkeen

Anonyymi-ap

Mitä omaishoitajuuden päättymisen jälkeen .... Joutuuko karenssiin, onko palkkatukioikeutta,, saako työmarkkinatukea...jne.....

16

1014

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En saanut mitään, työssäolo velvoite ei täyttynyt.

      24 H töissä yli 10 v.

      Tällainen yhteiskunta tämä on...

      • Anonyymi

        Eli kun alkaa sitten ryyppään niin saa tukea.


      • Anonyymi

        Etkö kuulunut Omaishoitaja-liitoon?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Etkö kuulunut Omaishoitaja-liitoon?

        Eihän sieltä saa muuta kuin korkeintaan lämmintä kättä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eihän sieltä saa muuta kuin korkeintaan lämmintä kättä.

        Kuntaliitto! Omaishoito./Valtio,Hoitotuki hoidettavalle.
        Katso netistä.


    • Anonyymi

      Ei saa yhteiskunnalta yhtään mitään. Työkkäriin ei kannata mennä, joutuu vain karenssille. Ammattiyhdistysliikkeen aikaansaannoksia tämäkin. Omaishoitajuutta ei arvosteta työnä. Ihme, että siitä työstä edes jotain maksettiin. Pääasia näkyi olevan, että joku täti työllistyi byrokraatiksi. Veronmaksajien rahat menivät tämän tädin elättämiseen. Parasta olisi ollut jos sinulla ja hoidettavalla olisi ollut runsaasti varallisuutta. Siten omaishoitajuuteen olisi voinut keskittyä täysin rauhassa ja raha-asiat olisivat olleet kunnossa omaishoitajuuden jälkeenkin.

    • Anonyymi

      Et saa mitään kukaan ei välitä kun hoidettava kuolee. Tilalle tulee tyhjyys masennus suolistovaivat ym ym. Kroppa reagoi oudosti stressiin. Kukaan ei kysele perään kuinka jaksat.

    • Anonyymi

      Siksi tämä onkin äärettömän raskasta. Ensin teet työtä, josta ei makseta mitään tai hyvin vähän. Vahdit toista koko ajan. Yöllä heräät vähän väliä. Kuoleman jälkeen riittää selvitettävää kuolinpesän asioissa. Jos ei itselläsi ole valmista eläketuloa tai varallisuutta paljon, tulee varmasti lisää vaikeuksia.

    • Anonyymi

      6 vuotta kun omaishoito loppui. Alussa oli vaikeaa,muutos oli niin iso.

      Muistot tulee mieleen koko ajan.

      Kiitos

      • Anonyymi

        Minulla vasta puoli vuotta ja täysin tyhjää - kuin eläisi kahden todellisuuden rajalla.


    • Anonyymi

      Omaishoidontuki loppuu, kun hoidettava kuolee. Tietysti. Jos hoidettava oli oma aviopuoliso, leskeksi jäänyt alkaa saada leskeneläkettä.

      Omaishoidontuki ja leskeneläke ovat kumpikin yleensä niin pieniä, ettei pelkästään niiden varaan elämäänsä voi perustaa. Usein leski on jo eläkkeellä, se tietysti jatkuu. Työikäisen on yritettävä hakeutua ansiotyöhön.

      Kun vuosia sitten oma aviopuolisoni kuoli, olin joutunut hoitamaan häntä muutaman vuoden. Kokonaan ilman omaishoidon tukea. Yhteiskunta muisti minua sitten puolison kuoltua leskeneläkkeellä, joka minun tapauksessani on puolet miesvainajani eläkkeestä, ja se leskeneläke tulee joka kuukausi jatkuvasti elämäni loppuun asti. Kuinka tyytyväinen olenkaan siitä, että olimme aikoinamme käyneet vihillä. Omaishoidon vuodet ovat kuitenkin raskas muisto.

      Kannattaa vähän miettiä omia valintoja, mitä seuraa mistäkin.

    • Anonyymi

      Nyt se sitten loppui, melkein 17 v. Ensin isä, viikko sitten äiti.

      Olo on helpottunut, ei tarvitse enää odottaa soittoa poismenosta.

      Molemmat saavat jälkeen tavata toisensa ja olla vapaa kivuista ym.

      Outoa, äiti nukkui pois klo 8 maissa, kuulin kesämökillä askeleet ulkoa. Katsoin kelloa ja se oli 8,03.Matkaa yli 300 km,heräsin niihin akseliin

      Äiti ilmoitti....

      • Anonyymi

        Olit 300 m päässä työpaikasta aamulla kello 8 jälkeen?


    • Anonyymi

      Leskeneläkkeet tulisi poistaa kokonaan eriarvoistavina ja syrjivinä.

      Muinaisjäännös ajoilta, kun naiset elivät miesten piikoina palkatta ja eläkkeettä.
      Oma elämä alkoi vasta ukon kuoltua.

    • Anonyymi

      tämä asia pitäisi jo korjata kiiren vilkkaan..omaishoitajille pitäisi kertyä työvelvoite ja he pääsevät heti yhteiskuntaan kiinni....miten kansanedustajat viitsii edes näyttää naamaansa kun puhuvat omiashoidosta ja yhteiskunnan hyvinvoinnista..suomessa jupoillakin on paremmat edut kuin omaishoitajilla...juopottelevat vaikka viisi vuotta ja heti ollaan auttamassa ja tukemassa..

    • Anonyymi

      siis mikä ihmeen karenssi? Ehkä joku odotusaika, vai? Ei kai siitä karenssia saa jos loppuu omiahoitajuus, ja menet työkkäriin, vai?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      25
      2416
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      113
      2031
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1657
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1523
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1457
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1065
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      120
      1006
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      965
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      947
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      939
    Aihe