Olen ollut nyt ilman sosiaalista mediaa hyvän aikaa. Facebookin ja instagrammit ym. On täysin turhia palveluita, joihin on lukemattomat ihmiset koukussa. Whatsapp on myös sosiaalinen media ja sen poistaminen oli suuremman kynnyksen takana. Sieltä ei voi lähteä ilmoittamatta siitä yhteistiedoilleen.
Tein lyhyen ilmoituksen ja jaoin sen kaikille jonka jälkeen poistin tilini.
Erikoisesti juuri tuo Whatsapp on herkästi aikaa vievä rosvo. Sinne tulee kirjoitettua aivan turhanpäiväisiä asioita kaiken maailman ryhmiin. Se mikä asia on tärkeä jaettavaksi, hämärtyy
Huomio herpaantuu jatkuvasti viestiäänien takia eikä asiaa auta ryhmien hiljentäminenkään kun sitten tulee vähän väliä katsottua onko tullut viestejä?
Ilman tuota appia voi elää. Jos jollakin on tärkeää asiaa hän laittaa siitä tekstiviestin tai soittaa.
Ennen viestitulva oli paljon pienempi kun käytössä oli maksullinen tekstiviesti. Silloin ei niin herkästi tullut kirjoiteltua jonniinjoutavuuksia. Nyt kun on ilmainen viestipalvelu niin sinne jaetaan kaikki mahdollinen toisten tietoon kun se on ilmaista
Poistin sosiaalisen median tilini mukaanlukien whatsapin
Anonyymi-ap
1
166
Vastaukset
- Anonyymi
Tosin et ole täysin luopunut somesta, koska tämä suomi24 on myös sosiaalista mediaa. Ainoa ero on, että tämä voi olla täysin anonyymi, jos ei kirjaudu.
Sinänsä somesta luopuminen olisi monille järkevää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733674Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k92001Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2261333- 1341220
- 1011084
- 1091065
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil701020Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6975- 60974
- 35886