Pysäköintivirhemaksu

Anonyymi-ap

Onko tässä asiassa laki muuttunut, kun aikaisemmin pysäköintisakko tuli aina auton omistajan tai haltian maksettavaksi? Nyt asian saa nurin oikeudessa, kun väittää, että en minä autoa ole silloin käyttänyt, kuka lienee sillä ajellut, en tiedä.

6

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä hirveetä muutosta ole tullut.
      Pysäköinninvalvonnan ja erityisesti yksityisen sellaisen on myös kyettävä osoittamaan, että KUKA sen auton on väärin pysäköinyt

      • Anonyymi

        Väärin.
        Viralliseen pysäköinninvalvontaan sovelletaan edelleen haltijavastuuta.
        Yksityisoikeudelliseen sopimuksenvalvontaan sovelletaan sopimusoikeudellisia normeja, jolloin sopimukseen vetoavan tulee osoittaa vaatimuksensa nimenomaan sopimuskumppanille (tässä tapauksessa kuljettajalle) ja tarvittaessa osoittaa tämä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Väärin.
        Viralliseen pysäköinninvalvontaan sovelletaan edelleen haltijavastuuta.
        Yksityisoikeudelliseen sopimuksenvalvontaan sovelletaan sopimusoikeudellisia normeja, jolloin sopimukseen vetoavan tulee osoittaa vaatimuksensa nimenomaan sopimuskumppanille (tässä tapauksessa kuljettajalle) ja tarvittaessa osoittaa tämä.

        Edellinen vastaus oli lakikieltä, mutta jotka eivät lakikieltä osaa, niin rautalakana. Poliisin ja lappuliisan antama pysäköintivirhemaksu menee edelleen omistajalle, tai haltijalle riippumatta siitä, kuka auton on pysäköinyt.
        Muistaakseen vielä 1970 luvulla saattoi virheellisestä pysäköinnistä saada sakot, mutta ei sen jälkeen.


    • Anonyymi

      Koskaan ei pysäköintivirhemaksu on automaattisesti tullut auton omistajan tai haltijan maksettavaksi. Niin ei lainsäädännössä sanota nykysinkään!

      On erottettava kaksi tilannetta. Viranomaisen suorittama pysäköinninvalvonta, jossa auton omistaja tai haltija on vastuussa maksusta, jollei hän voi todistaa, ettei autoa ole pysäköinyt liikennesääntöjen vastaisesti. Kysymys on siis käännetystä todistustaakasta.

      Toinen tilanne on ns. yksityinen pysäköinnin valvonta, jolloin pysäköintiä valvovan yrityksen on todistettava, että auto on ollut väärin pysäköintynä ja kuka auton on pysäköinyt.

      • Anonyymi

        Vastaus on juuri sitä edellä kirjoitettua lakikieltä. Kyllä kaikki tietävät, että juristi sahaa pilkunkin sataan eri osaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5615
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      223
      4571
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4524
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      73
      4330
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4302
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      160
      3795
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      96
      3192
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      23
      3065
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3062
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      10
      2160
    Aihe