Tarviin oikeasti apua

Anonyymi-ap

Tiedän jo että tää kuulostaa provolta mutta tää ei ole ja asiallisia vastauksia vain, kiitos

Olen siis ysillä oleva tyttö jonka ongelmana on yksi opettaja. Se on mun lempiopettaja ja oon tavallaan sen lempioppilas. Oon ollu tän opettajan kanssa aika läheinen koko yläasteen ja uskoisin että kumpikin on nauttinut toistensa seurasta. Läheisellä tarkotan sitä että ollaan puhuttu tosi paljon kaikesta muustakin kuin koulusta, hän tuntee mut tosi hyvin (varmaan paremmin kuin mun kaverit), vietän usein aikaa hänen luokassa tuntien ulkopuolella jne jne jne. Hän on sanonut että välillä unohtaa että mä oon hänen oppilas eli tota joo.

Nyt ysin syksyllä toi on mennyt vähän pidemmälle että hän tulee tunneillakin ihan mun viereen ja välillä koskee mua käsivarresta. Nyt ollaan myös alettu menemään samaa matkaa koulun jälkeen ja hän on alkanut puhua että voitaisiin nähdä jonain viikonloppuna. En nyt viitsi kertoa syytä tolle viikonloppujutulle koska oisin muuten tunnistettava mut siihen on kuitenkin jonkinlainen syy. Alan kuitenkin pelätä että tästä tulee joku seksuaalinen juttu kuitenkin. Oon nähnyt hänestä vasten tahtoani myös sellasia unia viime aikoina. Hän ei siis ole sanonut mitään erityistä, mutta toi käytös on nyt muuttunu vähän lähentelevämmäksi (en oikein osannu kuvailla sitä tässä mutta se siis on silleen isä/paras kaverimaista mut vähän läheisemmällä tavalla).

En todellakaan voi ottaa asiaa puheeksi hänen tai kenenkään muun kanssa niin mitäs ihmettä mä nyt teen?

5

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos oot rohkee niin sano sille että älä lähentele mua tai sano et voitko mennä pois ja jos se kysyy niin sano suoraan et sul on epämukava olo sen läheisyydessä. Ei oo ton vaikeempaa

    • Anonyymi

      En tarkottanut pahalla tota vikaa lausetta

    • Anonyymi

      Kiitos vastauksesta. Ongelmana tosiaan se, että hän opettaa mua aika paljonkin, jolloin tunneista tulisi hyvinkin kiusallisia

    • Anonyymi

      Ota ihan luonnollisesti etäisyyttä ja ole jatkossa tekemisissä open kanssa vaan oppitunneilla. Pyri olemaan kaveriporukassa mahdollisimman paljon, ettei tule sellaisia hetkiä, että jäisitte kahdestaan. Jos ope ehdottaa yhteistä kotimatkaa, sano että pitää hoitaa asioita/ soittaa tärkeä puhelu/ menet kaverin kanssa tms.

      Yleensä aikuinen ihminen osaa jo tämän perusteella lukea tilanteen ja ottaa etäisyyttä. Jos ei, niin sitten pitää suoraan sanoa, että tilanne tuntuu ikävältä ja tarvitset etäisyyttä/ omaa tilaa ja et halua, että kukaan esim. koskettaa sua.

      Opettaja toimii todella epäasiallisesti...

    • Anonyymi

      Toivottavasti osaat torjua hänen lähestymisensä ja olla siinä todella päättävä ja luja, sillä kaiken kertomasi lukien pelkään pahinta, että hän vanhempana osaa käyttää sellaisia taitoja, joihin nuoren on helppo tarttua ja suostua jos mihin. Nuorena kokee toiselta imartelevan huomion saamisen todella syvästi ja jos se alkaa olla tuon tyylistä, mitä opettajasi tekee sinulle, se laittaa hälyytyskellot soimaan. Hyvä tyttö, vaikka sanominen hänelle on/olisi varmasti hyvin vaikeaa, tee se ja suoraan ja kehoita häntä olemaan opettajan asemassa tarkempi käytöksellään. Olet vielä alaikäinen ja uskon opettajasi olevan jo täysikäinen, seuraukset hänelle ja ennen kaikkea sinulle tulevaisuuttasi ajatellen, tulisi olemaan karvaat. Ole viisas ja luja. Houkutuksia tulee koko elämäsi ajan, ja sinun on opittava torjumaan niitä. Tee se valinta jo nyt, se taito kantaa koko elämäsi ajan. Lukiessani kirjoitustasi ajattelen sinun olevan ihanan reipas tyttö. Näytä se myös lujuudellasi ja päättäväisyydelläsi torjua sellaist asiat, jotka koittuvat sinulle turmiollisesti. Pää pystyyn, ja ei kun eteenpäin, vaikka ope suuttuisikkin sinulle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45329
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      195
      10856
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      35
      1597
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe