Olen aina vähän ihmetellyt kun noissa ilmoituksissa on, että "Palkkaus määräytyy paikassa xyz noudatettavan palkkausjärjestelmän mukaan työn vaativuuden ja henkilökohtaisen työsuorituksen perusteella."
Ne siis hakee jotain kaveria johonkin hommaan minkä ne ite tietää ja ite siihen hakee, mutta ilmoituksessa kuitenkin viitataan "työn vaativuuden ..." -mukaan. Eikö ne siis tiedä itse kuinka vaativa homma on kyseessä? Kuka sen sitten tietää? Tippuuko se taivaasta vai mistä se tulee?
Laittais vaan reilusti, että työn vaativuus on (vaikka nyt sitten mikä numero tahansa, ei sillä ole väliä) 105 ja että PALKKA on TÄMÄ!! tämän vaativuuden hommista.
Oman suorituksen osuus on sitten xx%-yy% sen mukaan, että kuinka lujasti jaksat tehdä hommia.
Aivan ufoja tyyppejä tekee noita ilmoituksia.
Palkka työpaikkailmoituksessa
12
374
Vastaukset
- Anonyymi
se työn sisältökin tarkentuu vasta kun on selvillä hakijoiden todelliset kyvyt. Sitä kyvykyyttä koetetaan selvittää haastatteluissa, Eräänlainen räätälöinti. Työnhakijalle tietenkin haasteellista kun ei tiedä mitä ne työpaikan työtehtävät haettavassa työssä tarkallensa ottaen tulevat olemaan. Työnantajalle palkan tarkka ilmoittaminen on probleemi kun haetaan ensisijaisesti sitä oikeanlaista ihmistyyppiä.
Toisaalta sekin on totta että työpaikkailmoituksin haetaan yleensä vain perustason työläisiä. Ei MacGyvereitä haeta työpaikkailmoituksella, Jos on tarve MacGyverille niin hänet koetetaan metsästää muita kanavia käyttäen. - Anonyymi
Ne odottaa, että työnhakija kertoo palkkatoiveensa haastattelussa. Tai pikemminkin palkkavaatimuksensa. Mieluusti vähän yläkanttiin. Tämä antaa kuvan ammattilaisesta, joka tietää arvonsa.
- Anonyymi
Hae valtiolle, niin ainakin tiedät palkan.
- Anonyymi
Kyllähän ne joskus ilmoittaa palkan suoraan mutta yleensä pienipalkkaisissa töissä se palkkaus on piilossa koska ei muuten saada hakijoita. Hakijoille täytyy tietenkin mainostaa että näissä hommissa kaikki on ihanaa ja kustaan sateenkaaria vaikka todellisuus on karua. Bruttopalkalla ei ole mitään merkitystä vaan nettopalkalla. Ihan sama vaikka luvattais neljän tonnin palkkaa niin se netto on aina ihan paska.
- Anonyymi
Siksipä ei ole hakijoita jos työnantaja piilottaa/salaa palkan olkoot miten pieni sitten tahansa. Rehellisyys ja avoimuus pelaa tässäkin parhaiten eli ei pidä piilotella, salailla, huijata palkkaa ja sen kokoa.
Jos salaa/piilottelee palkkaa niin mitä muuta työpaikka salaa/piilottelee? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siksipä ei ole hakijoita jos työnantaja piilottaa/salaa palkan olkoot miten pieni sitten tahansa. Rehellisyys ja avoimuus pelaa tässäkin parhaiten eli ei pidä piilotella, salailla, huijata palkkaa ja sen kokoa.
Jos salaa/piilottelee palkkaa niin mitä muuta työpaikka salaa/piilottelee?eihän kukaan työnantaja nyt odotakaan runsaasti työhakemuksia. Siitä tulee sekamelskaa. Riittää kun ne oikeat muutamat ihmiset hakee firmaan hommiin. Silloin saa työtätekevän ihmisen hyvällä laatu/ hinta suhteella töihin,
Ei suinkaan kaikki ihmiset ole hyvän palkan perään. Ei todellakaan. On sellaisiakin ihmisiä joita kiinnostaa ensisijassa firman tarjoamat työtehtävät. Heillä on omat syynsä. Ette usko mutta näin on.
Mato täytyy olla viritettynä koukussa mutta se mato ei saa olla liian lihava eikä liian houkutteleva. Lihavaa matoa himoitsevat uivat silloin koukun ohitse mutta oikeanlainen vähään tyytyvä kala tarttuu kiinni. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
eihän kukaan työnantaja nyt odotakaan runsaasti työhakemuksia. Siitä tulee sekamelskaa. Riittää kun ne oikeat muutamat ihmiset hakee firmaan hommiin. Silloin saa työtätekevän ihmisen hyvällä laatu/ hinta suhteella töihin,
Ei suinkaan kaikki ihmiset ole hyvän palkan perään. Ei todellakaan. On sellaisiakin ihmisiä joita kiinnostaa ensisijassa firman tarjoamat työtehtävät. Heillä on omat syynsä. Ette usko mutta näin on.
Mato täytyy olla viritettynä koukussa mutta se mato ei saa olla liian lihava eikä liian houkutteleva. Lihavaa matoa himoitsevat uivat silloin koukun ohitse mutta oikeanlainen vähään tyytyvä kala tarttuu kiinni.Taidat olla kiero yrittäjä tekstistä päätellen🐀🐀🐀
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
eihän kukaan työnantaja nyt odotakaan runsaasti työhakemuksia. Siitä tulee sekamelskaa. Riittää kun ne oikeat muutamat ihmiset hakee firmaan hommiin. Silloin saa työtätekevän ihmisen hyvällä laatu/ hinta suhteella töihin,
Ei suinkaan kaikki ihmiset ole hyvän palkan perään. Ei todellakaan. On sellaisiakin ihmisiä joita kiinnostaa ensisijassa firman tarjoamat työtehtävät. Heillä on omat syynsä. Ette usko mutta näin on.
Mato täytyy olla viritettynä koukussa mutta se mato ei saa olla liian lihava eikä liian houkutteleva. Lihavaa matoa himoitsevat uivat silloin koukun ohitse mutta oikeanlainen vähään tyytyvä kala tarttuu kiinni.Miten olisi "oikeanlainen kohtuulliseen tyytyvä"?
- Anonyymi
Ravintoloitsija ihmettelee kun työvoimasta on pulaa niin pitää ihan maksaa yli minimin!!!
Niinpä, sellaista se on kun työntekijäkin voi pyytää enempi, ei tarvi tyytyä siihen tessiin!!!!- Anonyymi
jep, mutta tuleeko asiakkaita ravintolaan jos täytyy nostaa annosten hintaa.
- Anonyymi
Aloittajan viesti taitaa koskea julkisen puolen tehtävää, jossa on erikseen palkkaluokka ja henkilökohtaisen suorituksen mukaan määräytyvä osuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4958612Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1205882Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2844888Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584645Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s724179Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1623958SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723788- 901731
- 991292
- 47899