Hyvää päivää

Anonyymi-ap

Mediassa näyttää olevan kirjoitus, jossa kerrotaan TikTokissa, että nainen on mennyt velipuolensa kansaa naimisiin. Siihen olisi tuskin saanut lupaakin.

Kyse näyttää olevan uusiparien entisten liittojen lapsien avioliitosta.

Minusta on täysin väärin kutsua tässäkään tapauksessa velipuoleksi, sillä yhteisiä vanhempia ei ole, eikä näin myöskään verisidettä, joten asiasta nyt ei kannattaisi noin ilmoitella. Ovat saattaneet elää osin elämäänsä samassa kodissa, esim mies isän luona käydessä.

Minusta tätä velipuoli ja sisarpuoli asiaa pitää käyttää vain silloin kun lapsilla on toinen yhteinen vanhempi. Tosin silloinkin usein puhutaan veljestä tai sisaresta.
Eli on tuo veriside.

Minua suorastaan loukkaa asia että kutsutaan velipuoleksi, kun ei sitä ole tai sisarpuoleksi.

Toimittajat voisivat ainakin ottaa ensin selvää todellisuudesta, eikä kirjoittaa asian vierestä ja väärin. Sama on ihan kaiken tiedottamisen kanssa, ei lööppejä edes valkoisella valheella.
Eikä myöskään pidä kirjoittaa jos ei todella tiedä, miten asiat hoidetaan missäkin, jos toimittaja tekee yllätyskäynnin ja kyselee lähetiltä tietoja, ei hänellä ole lupa puhua, kyllä hän johdattaa päällikön juttusille.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka Purra haluaa muuttaa

        maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
        Maailman menoa
        95
        8987
      2. Maataloustuet pois

        Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
        Maailman menoa
        315
        6817
      3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

        Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
        Maailman menoa
        100
        5970
      4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

        Tänään? Rehellisesti.
        Ikävä
        152
        3870
      5. Joulukinkku NYT

        Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
        Maailman menoa
        30
        3251
      6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

        Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
        Maahanmuutto
        69
        3214
      7. Kaivattusi nimi

        Kaivattusi nimi on
        Ikävä
        176
        2364
      8. On asioita joita kadun

        Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
        Ikävä
        17
        1826
      9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

        Joka voi antaa mihin et kyennyt?
        Ikävä
        32
        1478
      10. Mitä sä pelkäät?

        Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
        Tunteet
        19
        1276
      Aihe