Huomenna on taas Välittämisen päivä. Pitäisikö muistutella mieliin miten toisista välitetään?
Välittämisen päivä 25.11.2022
24
232
Vastaukset
- Anonyymi
No johan on päiviä minkä takia milloinkin. Eisunkaan mahda liputuspäivä olla. Jos sellainen on niin tulee sattumoisin välitettyä. Menemme tervehdyskäynnille henkilöiden luo jotka ovat juuri menettäneet rakkaansa.
Sen jälkeen olen ajatellut välittää itsestäni saunomalla.Itsestä välittämisestähän kaikki lähtee. Jos välittää itsestään, jaksaa välittää myös toisista.
- Anonyymi
Siili2 kirjoitti:
Itsestä välittämisestähän kaikki lähtee. Jos välittää itsestään, jaksaa välittää myös toisista.
Entä jos välittää itsestään, omasta maasta ja omasta kansasta, eikä muut maat ja kansat kiinnosta tippaakaan? Silloin välittää itsestään ja omasta maasta ja kansasta, mutta ei ihan kaikista muista kuitenkaan.
Anonyymi kirjoitti:
Entä jos välittää itsestään, omasta maasta ja omasta kansasta, eikä muut maat ja kansat kiinnosta tippaakaan? Silloin välittää itsestään ja omasta maasta ja kansasta, mutta ei ihan kaikista muista kuitenkaan.
No ei kai mikään laki velvoita välittämään. Minimi kuitenkin olisi jotta itsestään
- Anonyymi
Huomenna näyttää myös olevan ostovapaa päivä teemana. Ei oikein käy yhteen Black Fridayn kanssa. Onneksi ei ole mitään mitä välttämättä tarvis ostaa huomenna.
Juu onneksi ei minullakaan muuta kuin seuraavan viikon ruokaostokset. Black friday ei oikein innosta. Just uutisissa sanottiin jotta hintoja nostetaan, jotta alennukset näyttäisinät sitten suuremmilta.
Siili2 kirjoitti:
Juu onneksi ei minullakaan muuta kuin seuraavan viikon ruokaostokset. Black friday ei oikein innosta. Just uutisissa sanottiin jotta hintoja nostetaan, jotta alennukset näyttäisinät sitten suuremmilta.
Perun puheeni. Ostin sittenkin black fridaysta itselleni uuden sähköhammasharjan, tuli tarpeeseen.
- Anonyymi
Minä ostaisin, tarvitsisin valkoiset korvaläpät ja valkoista Baby drops merinolankaa. Netistä en tilaa, eikä yhdestäkään kaupasta ole vielä löytynyt.
- Anonyymi
Joku kirjoittikin välitäkää itsestänne eli pitäkää hulta itsestääme .Usein välitämme muista ,muden tarpeet ja hyvin vointi.Sinä unohtuu täysin me eli unohdamme aina itsemme.Itse tein 4 vuotta sitten vakaan päätöksen sano Ei.Koko mailmaa ei pidä autta,jokaisen pytyön ei pakko suostua. Ihmiset etsi epatisia yksilöitä,joita surutta käytää omin tarpeisiin.Niitä juuri jotka ei tekemisiään lue ja ei palkaa ota.pelkkä kitos riitää.Selainen olin koko aikuis- ikäni.Se ei olut koskaan kun minä tarvitsin apua että olisin saanut edes pienen avun.Ei!Mutta itse salein sen.Pyryn nykyisin sanoo selittelemäätä ei,Ja Palattaa oman isekunniotukseni takaisin.tuossa jonkun verran ulkoilin erän henkilön kanssa.Lipsuin annoin halita omaa aikani.Hän antoi ymärtää on kovasti yksin,varsinkin kun oli 3k sitten menty.Ei ole.Jokaisen lähesvastan tulijan tunsi ja selkeisi se ja se samasta kerrostalosta osake talo jossa asuu. Joku liikunta,käy henkilö jota en enää notera,Koska hänellä ei toisen ihmisen kunioitusta,ei käytöstapoja, tämä nostaa aina henkilön puheksi jopa halveksien.En ymmärrä,Minua ei kiinosta ,en halua kuula mitään ihmisitä negativista.En yhtän mitään.Jaksa jauha. Juuri päätin jätän henkilön taakseni.Ja tuollasta päivää en tienyt..Mutta kenestä pitää välitää? Ihminen joka valitaa yksinäisyys,jota ei ole,Ihminen joka valitaa köyhyys mmutta saman hengenvetoon puhuu loma matkasta joka on toisella tilillä olevien rahojen mahdolisistama.Tuntu muoti sana köyhuus,yksinäisyys.Joita todelisuudessa ei ole.hyvää aikka välitentän nyt ensin itsestämme.Helsinki lähiö.24.11.22.
- Anonyymi
25.11
Kansainvälkinen päivä naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamiseksi. - Anonyymi
En välitä mistään tai kenestäkään. Eniten vi#tuttaa kaikki.
- Anonyymi
Suomalaiset viettävät 364 päivää vuodessa valittamisen päivää.
- Anonyymi
Suomalaiset taitavat olla valittamisen epävirallisia maailmanmestareita.
- Anonyymi
Mix tuuraa?
EIKU
Mix turhaan?- Anonyymi
Etkö ymmärrä lukemaasi?
- Anonyymi
Siili2 kirjoitti:
Siis mitä?
Wtkö todellakaan ymmärrä?
- Anonyymi
Et.
- Anonyymi
Suomen kulttuuri on kalsa ja kylmä. Jokainen on oman onnensa seppä (sanonta). Yksin oot sinä ihminen, kaiken keskellä yksin jne.. (runoutta).
Vain elämää-Pelastakaa lapset -ilta menossa. Välittämistä parhaimmillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä13011191Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15710341- 268040
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1976578Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.535711- 765133
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1514434Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai274259Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas814122Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1353655