Kuka tai etkä ovat seuraavassa tapauksessa rakennushankkeeseen ryhtyviä?
A, B ja C ostavat yhteisesti tasaosuuksin tontin, jonka määräalalle he hakevat yhdessä rakennusluvan. A ja B eivät rakenna määräalalle.
A ja B myyvät omistuksensa (=4/6) C:lle (=1/6) ja D:lle (=3/6), jonka jälkeen C ja D omistavat määräalan ilman rakennuksia kokonaan yhdessä tasaosuuksin. C ja D ovat aviopari.
C ja D rakentavat määräalalle yhdessä omakotitalon valmiiksi. Määräala saa kiinteistötunnuksen. C myy osuutensa kiinteistöstä D:lle, jonka jälkeen kiinteistö rakennuksineen on yksin D:n omistuksessa.
D myy koko kiinteistön E:lle.
Rakennushankkeeseen ryhtyvä
Anonyymi-ap
4
124
Vastaukset
- Anonyymi
Turhanaikaisen horinan ja satuilun keksiminen on hauskaa. Keksi lisää.
- Anonyymi
Ei ole tarkoitus hauskuuttaa ketään. Jos kysymys jotain huvittaa, niin se on tahaton sivutuote. Osaatko vastata kysymykseen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole tarkoitus hauskuuttaa ketään. Jos kysymys jotain huvittaa, niin se on tahaton sivutuote. Osaatko vastata kysymykseen?
Osaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osaan.
Mutta et halua vastata ja sen halusit kertoa. Kiitos siitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 836239
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj524393- 764157
- 1314071
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️263048Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?493026Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72697- 302337
- 2042171
- 431908