mikä viime kesässä oli vikana

Anonyymi-ap

tämä ei sitten ole mikään hiilinielukysymys...
mutta kiinnostaa miksi kotipihan nuoret männyt ja muutama kuusi (turun seudulla), joita on ehkä noin 30 metsäisellä tontilla, saivat menneenä kesänä järjestäen lyhyemmän vuosikasvatuksen aikaiseksi kuin edelliskesänä. Huomasin saman ilmiön lähimetsien puissa kautta linjan.
Mikä viime kesässä oli sellaista joka aiheutti ehkä 20% lyhyemmät vuosikasvut männyssä ja kuusessa verrattuna edelliseen kesään? näppituntuma oli, että viime kesän olisi pitänyt olla parempi kuin edelliskesän, joka oli kuuma ja kuiva, tämä viime kesä oli huomattavasti sateisempi, mutta ei mikään kylmä kesä.
haittasiko tämän vuoden kasvua, edellisvuoden kuivuus, vai oliko kuiva kuuma kesä sittenkin parempi kuin sateisempi kesä tältä vuodelta?

1

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

      🍒 ­­N­­y­­m­f­­­o­­m­­­a­­­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17648593n

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1068
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      982
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      763
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe