Sotkamo lehdessä oli uutinen, että metsähallitus on tehnyt ennallistamista kymmeniä vuosia. Kyllä kun katselee metsähallituksen maita eripuolilla Sotkamoa, niin aukkohakkauksia aukkojen perään. Nyt metsähallitus hakkaa metsänsä keskenkasvuisina kun laskennallinen tuotto hidastuu 60 vuoden jälkeen. Se siitä ennallistamisesta.
Metsähallitus
Anonyymi-ap
9399
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Oliko tämä keskustelun avaus niin arka, että se piti siirtää heti takavasemmalle? Sensuuri iskee kuin venäjällä.
Ketä kiinnostaa.
Totta, täällä mennään rahan ehdoilla, kuten on historiallisesti, aina vallan puolelta tehty. Kainuu on edelleen raaka-ainereservaatti. Työvoima täältä on jo pumpattu tärkeämille alueille.
Metsähallitus on ennallistanut Osaran aukeita - järvienrantoja myöten.
Ja kaupannut kielet ruskeina vaara- ja tunturimaisemat "tuulivoimapuistojiksi".
Paltamolaisten on turha haaveilla sellu tehtaasta vai oliko se paperitehdas, kun puun tuonti venäjältä loppui, niin ei meillä riitä puuta raaka-aineeksi.
Entä jos on kommari, jolla liikennelupa, voiko ajaa puuta Venäjältä?
Jo alunperinkään hankkeella ei ollut mitään edellytyksiä toteutua. Haihattelua jos mikä. Nyt ei senkään vertaa. Tehtaastahan ei puuttunut enää kuin raha ja puut
Puuta kannattattaa nyt myydä ja paljon
Puuta vaan kaupaksi ei muuta mukinaa