Miksi eduskunta ei säädä lakia joka antaa mahdollisuuden verottaa sähköyhtiöitä harkinnanvaraisesti? Tuo olisi täysin mahdollista tehdä jos olisi tahtoa. Erityisesti yhtiöt joilla on omaa tuotantoa saavat aivan törkeitä siis supertörkeitä voittoja jotka pitäisi verottaa pois! Siis jos tahtoa olisi päättäjillä niin tämä tehtäisiin ja nuo verot käytettäisiin ihmisten sähkölaskuihin.
Näin kun annetaan jatkua niin liikehdintä alkaa kansan parissa viimeistään helmikuussa. Ihmiset lähtevät kaduille vaatimaan parempia päättäjiä. Nämä hinnat tulevat olemaan täysin katastrofaaliset erityisesti omakotilämmittäjille joilla monella kulutus on luokka +/- 30 000 kWh/vuosi. Keväällä roikutaan pörssisähkössä ja jopa yli 1€/kWh hinnoissa. Se tietää tuhansien € laskua /kk!!! (joulu. tammi. helmi kulutukset tyypillisesti 3500-5000kWh/kk)
Ei juuri kukaan ja varsinkaan perheelliset perusduunia tekevät perheet selviä noista laskuista.
Koittakaa nyt arkadianmäen TUNARIT saada tämä asia hoidettua!!! Koittakaa nyt ymmärtää että ihmisten sähkölaskuihin on tullut yksi ylimääräinen nolla perään!!!
Sähkön törkeät hinnat on täysin eduskunnan ja hallituksen syy!!! TEKISIVÄT TYÖNSÄ!!!
Anonyymi-ap
1
177
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841666Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691571Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2761317Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691282- 57895
- 66864
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em65853Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40841- 42838
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44801