Kaikilla Commodoren Amigoilla on sama äänipiiri, joka nähtiin ensimmäistä kertaa vuonna 1985, kun A1000 julkaistiin. Paperilla piiri ei enää näytä hyvältä: 4 x 8-bit DMA:lla toimivaa äänikanavaa, joilla näytteenottotaajuus on maksimissaan 28 kHz.
Kuitenkin ECS/AGA-Amigoissa saa doublescan näyttötiloissa jopa 56 kHz:n näytteenottotaajuuden. Vanhemmissa Amigoissa oli myös ongelmana yksi alipäästösuodin äänipiirissä, joka oli turhan aggressiivinen, jolloin korkeat taajuudet eivät päässeet läpi. Tällöin korkealaatuisten musiikkien ääni kärsi. Mutta tämä ongelma korjattiin uudemmissa Amiga-malleissa, kuten A1200:ssa, jossa korkeammat taajuudet pääsevät myös läpi.
14-bit ääni on ominaisuus, joka toimii kaikissa Amigoissa, siinä yhdistetään kaksi äänikanavaa yhdeksi. Se laatu ei kuitenkin taida olla ihan 14 bittiä, koska taajuusvasteeseen tulee jotakin epälineaarisuutta, eli on joidenkin mukaan noin 12-13 bit käytännössä.
Amigalla pystyy soittamaan tietysti myös vaikka PC:n XM, S3M, ja IT-trackerformaatit hyvällä laadulla kunhan prosessoritehoa löytyy miksaukseen. Joka tapauksessa kaikki ei ole varmaankaan täydellistä, mutta riittävän hyvää, jotta kelpaa monille vieläkin tänä päivänä.
Esim. Turrican 2,3 intro musiikit ovat 7 kanavan musiikkiformaatteja ja XM:lla vedetään jopa 32 kanavalla. Useimmat Amigan pelimusiikeista käyttävät kuitenkin vain 4 kanavaa, mikä kuulostaa hieman ohuelta.
Kun nykyään muistia riittää, voi koko musiikin tallentaa myös kokonaisena samplena, ja säästää audiokanavia, sekä prosessoritehoa.
Amigan äänipiiri on vieläkin hyvä, ECS/AGA-Amigoilla 14bit/56kHz!
Anonyymi-ap
1
224
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 522017
- 621932
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p121475- 611281
- 501239
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41845Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118707Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit88707Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit33678- 40643