Mammografia

Anonyymi-ap

Kävin juuri mammografiassa ja vietin jännityksen takia unettoman yön ennen tutkimusta. Tiesin kokemuksestani 6 vuotta sitten, että se sattui. Nyt varauduin ottamaan kaksi 400mg buranaa reilu tunti ennen tutkimusta ja en nyt tiedä, oliko noilla kipulääkkeillä suuri vaikutus, mutta en tuntenut kipua lainkaan, vain pientä puristusta joka ei haitannut. Luin jostain, että nämä nykyaikaiset laitteet eivät enää satuta kuten vanhat. En tiedä millä laitteella minua tutkittiin aiemmin, mutta onko muilla vastaavaa kokemusta? Vai alkaako keski-iässä hormonitasot olla niin nolla, että tissitkin litistyy automaattisesti pannukakuksi eivätkä tunne kipua? ;)

2

630

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen kanssa paininut saman asian kanssa ja minulla on jo hieman roikkuvat isot tissit, taas pelkäsin menoa sinne tissien puristeluun mutta sepä meni ihan hyvin paitsi parin viikon päästä tuli uusinta kutsu samaan paikkaan ja hiukan säikähdin mutta menin pyydettynä aikana ja hoitaja pyyteli sisälle eri huoneeseen ja sanoi että ultrataan ne rinnat vielä kun jotain varjoa on toisessa tississä ollut, lääkäri tuli levitti geelit rintoihin ja alkoi ultraamaan ja nosteli tissejä joka suuntaan ja sitten vielä käsin tunnusteli, kiva litinä kuului kun hän puristeli ja hieroi tissejäni pitkän tovin, huomasin geelejä pyyhkiessäni että nännini oli niin ulkona etten muista koskaan olleen, en tiedä johtuiko kiihottumisesta vai mistä mutta kotona ukko sanoi kun kerroin että oliko housuissa vaahtoa, hehheh sanoin. mene ja tiedä vaikka olisi ollutkin.

    • Anonyymi

      Minä kävin ensimmäisen kerran mammografiassa alle nelikymppisenä toiseen rintaan ilmestyneen rasvapatin takia, sen jälkeen olen käynyt joka kerta kun kutsu on tullut joukkoseulontaan joka toinen vuosi. En tiedä tuleeko vielä tänä vuonna kutsu kun viimeksi sanottiin että ei enää tulisi. Kertaakaan ei mammografiassa ole sattunut rintoihin, aina on onnistunut tosi hyvin. t. 69v mummo

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      186
      1623
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1372
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1058
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      919
    5. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      13
      860
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      793
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      656
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      105
      647
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      641
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      587
    Aihe