7 tunnin työpäivään kuuluu puolen tunnin ruokatauko, mutta onko se pidettävä? Jos sopiikin työantajan kanssa ja ottais palkan 6,5 tunnin sijaan 7 tunnista? Vai onko laissa määrätty, että puolin tuntia on pidettävä taukoa. Tiedän sen olevan oikeus mutta onko se myös velvollisuus?
Ruokatunti
10
3133
Vastaukset
Itsellä työaika 7,5 t/päivä, palkallinen ruokailu "työn ohessa" elikkä työpaikalta ei saa poistua, puhelinvaihde toimittava koko ajan. Muuten pitäisi työmaalla olla 8 t 30 min palkaton ruokatauko.
- selviää
Sulle varmaan tarjotaan kyllä 6,5 tunnin palkkaa. Edellisessä duunissani (eri ala tosin) tauko oli pakko pitää muulloin ja kuin työpäivän alussa tai lopussa.
- amanta999
normaali tyoaika on 8 tuntia johon sisältyy kaksi 12,5 min. kahvitaukoa ja 1/2 tunnin ruokatauko. siis varsinaista työaikaa 7 1/2 tuntia
Ruokatuntia ei lain mukaan voi ottaa rahana.- ,.,.,.,
Mistähän laista tuon löysit? Ei todellakaan lue työaikalaissa, että tauot olisi yht. 55 min. (8 h-55 min.= 7h ja 5 min. eikä 7,5 h)
- abc
,.,.,., kirjoitti:
Mistähän laista tuon löysit? Ei todellakaan lue työaikalaissa, että tauot olisi yht. 55 min. (8 h-55 min.= 7h ja 5 min. eikä 7,5 h)
Tämänhetkisessä työpaikassani pidettävä tunnin ruokatauko omalla ajalla, siis 8,5h:n työpäivän mitaksi tulee 9,5h tuon ruokatauon kanssa! Tämä ottaa joskus päähän.
- alle 7 tunnin päivässä
Työehtosopimuksessa mainitaan ruokatauosta ja ruokatunnista että, jos työaika on 7- tuntia tai lyhyempi, niin työnantajan kanssa voidaan sopia ruokatauosta jonka pituus on 20 min.Tämäkin voidaan sopia pidettäväksi kahtena 10 min. taukona.Tauko ei lyhennä työaikaa, eli on palkallinen.
- Anonyymi
Ihmiset jotka riknilisin keinoin voittaa oikeusjuttunsa,toteavat en syö kansasi enää.
- Anonyymi
lomatkin saa varmaan olla töissä jos oikein anoo
- Anonyymi
Pitääkö poliisin laittaa onko määrätty takki jätettäväksi narikkaan,takki pois päältä. Narikka nrot työaika
- Anonyymi
Itse teen 7h työpäivää ja en pidä ruokkista ja palkka tulee koko ajalta eli 7 tunnilta
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311021
- 535269
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452473- 312169
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131731Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421594Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311280Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351206Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo98952Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s6916