MITÄ ODOTAT ENITEN JOULULTA

Eli mitä odotat eniten joululta ja mitä vähiten? Mitkä asiat joulun ajassa saavat sinut hyvällä mielelle ja mitkä ärsyttävät? Lumen tultua maahan asti alkoi jo pienesti olemaan tuntua joulun lähestymisestä, ja siksi ajattelin kysyä teiltä, arvon leidit, mikä juuri sinut saa tuntemaan mitäkin.

Itselläni ehkä se paras asia joulussa ja yleensäkin joulun ajassa on se sen tietty rauhan tunne, rauhallisuus, herkkä olo ja jotenkin harras myös, vaikken mitenkään erityisen uskovainen olekaan, mutta siltikin. Ja Lumiukko telkkarista kuuluu must-juttuihin 😊 se on mieluummin nähtävä kuin Turun virallinen juttu.

Niitä pahimpia puolia ehkä ovat ainakin se, ettei ole niitä kaikkia rakkaita ihmisiä enää, joiden kanssa voisi olla jouluna. Jouluisin se ikäväntunne heitä kohtaan tulee enemmän esille, muttei passaa sen antaa vallata mieltä täysin. Pienimuotoinen ajatteluhetki saa tämänkin asian balanssiin. Tämä joulu on mulle siitä erikoinen, että vietän sen yksin, ainakin näillä näkymin. Ei se mulle ongelma ole, kun mitä luultavimmin ainakin ystävät soittelevat ja tekstaavat eli en lopulta ole kuitenkaan aivan yksin. Viihdyn ihan sujuvasti itteni kanssa, ja en vaivu surun syövereihin, kun osaan laittaa ajatukset kohilleen ja olla kiitollinen kuitenkin.

Lunta, kynttilöitä, valoa, rauhaa, jouluruokia, omaa aikaa .. sitä pitää minun tämä joulu sisällään. Ja kai sitä pitää käyttää itteesä välillä vähän ulkoilemassa 😊

1

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        86
        4660
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        109
        3847
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        187
        3686
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        69
        2098
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        75
        1941
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        79
        1298
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        130
        1172
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        149
        1117
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        51
        1024
      10. Mikä homma?

        https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
        Saarijärvi
        30
        914
      Aihe