Ulkomaille töihin ja työkkärin rahat päälle?

Kaveri kertoi tekevänsä tällaisen ratkaisun ja epäilin sen järkevyyttä. Eli siis frendi aikoo muuttaa Espanjaan, mutta nauttia silti työttömyyskorvausta liiton kassasta, kunnes oikeus siihen hänellä loppuu, sitten oli ajatellut ilmoittaa muuttuneesta tilanteestaan.
Syytti sitten minua lampaaksi ja vaikka miksi enkä ihan tajua miksi niin hermostui, jollei itsekin tiedä, että kiinnihän tosta jää.

Vai onko jollain parempaa tietoa? Voinko tollainen onnistua noin vaan? Kai nyt viralliset tahot on vähän kiinnostuneita kansalaisten elämästä?

11

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Naapurini oli takavuosina reilun vuoden Thaimaassa ja koko sen ajanjakson veteli myös ansiosidonnaista päivärahaa.

      • Anonyymi

        Systeemi muuttui vuosia sitten. Työtön saa matkustaa ulkomaille ja "nauttia" esim. työttömyyskorvausta. Hänen pitää kuitenkin olla tarvittaessa työvoiman käytettävissä.


    • Anonyymi

      Vain kiinni jäämisestä rangaistaan. Sitäpaitsi ei taritse virallisesti muuttaa ja saa oleskella EU:n alueella eikä viranomaisialla ole edes oikeutta tietää missä päin kansalainen piereksii, joten eihän tuo ole edes rikos mistä edes voisi jäädä kiinni.

      • Eikö siis siinäkään tapauksessa, että hän työskentelisi ulkomailla ja silti nostaisi ansiosidonnaista Suomesta? :O

        Maailmankuvani järkkyy.


      • Anonyymi
        Viadonna kirjoitti:

        Eikö siis siinäkään tapauksessa, että hän työskentelisi ulkomailla ja silti nostaisi ansiosidonnaista Suomesta? :O

        Maailmankuvani järkkyy.

        Siinäkin tapauksessa vain kiinni jäämisestä rangaistaan. Käsittääkseni kiinnijäämisriski on erittäin pieni, lisäksi salassapitosäädökset vaikeuttavat tiedon saamista toisesta maasta joten jos vaikka "tieto rikoksesta" olisikin niin todisteita on hankala saada.


      • Anonyymi
        Viadonna kirjoitti:

        Eikö siis siinäkään tapauksessa, että hän työskentelisi ulkomailla ja silti nostaisi ansiosidonnaista Suomesta? :O

        Maailmankuvani järkkyy.

        Järkkyy vielä enemmän kun kerron että tuollainen sinänsä laillinen asioidensa järjestely on vain jäävuoren huippu siitä miten yritykset järjestelee asioitaan veropartiisien avulla, siinä liikkuu miljoonat ja paljon isommatkin summat kun tyhjää vaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siinäkin tapauksessa vain kiinni jäämisestä rangaistaan. Käsittääkseni kiinnijäämisriski on erittäin pieni, lisäksi salassapitosäädökset vaikeuttavat tiedon saamista toisesta maasta joten jos vaikka "tieto rikoksesta" olisikin niin todisteita on hankala saada.

        Jos tekee ilman kuittia töitä ei ole saanut palkaa maan

        Vai paperilla olaan töissä


    • Anonyymi

      Onnistuu kunhan pitää vaan Suomessa työnhaun voimassa ja hoitaa mahdolliset haastattelut sekä kuukausittaiset työnhaut. Eli kunhan on ns. työmarkkinoiden käytettävissä. Eikä siinä ole edes mitään laitonta.

      Toinen juttu on huhtikuussa 2019 voimaan tullut ehto, että oikeus Suomesta maksettavaan sosiaaliturvaan (ml. ansi) päättyy, kun oleskelu ulkomailla on kestänyt vuodesta yli puolet. Tosin siitä milloin 6 kk ulkomailla tulee täyteen, ei mikään tai kukaan osaa Kelalle kertoa, ellei itse tai joku "kaveri" sitä tee.

      Kannattaa kuitenkin huomioida, mitä tietoja eri viranomaisille Suomeen välittyy ulkomailta automaattisesti.

      Muuttuneesta tilanteesta ei tarvitse kertoa yhtään mitään, kunhan vaan ei nosta työttömyyskorvauksia ansikauden jälkeen. Toisaalta miksipä ei nostaisi, sillä työmarkkinatuen ostovoima on Espanjassa paljon kovempi kuin Suomessa..

    • Anonyymi

      Ainakaan ei pidä kertoa kenellekään kaverille nostavansa korvausta.

      • Hähhää! Sitä virhettä hän ei enää voi välttää, mutten kyllä ole niin pikkusieluinen, että menisin kantelemaan, vaikka naiivi näyn olevankin. :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      36
      2679
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      13
      1439
    3. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      336
      1063
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      49
      997
    5. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      45
      904
    6. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      879
    7. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      45
      780
    8. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      61
      774
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      44
      766
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      46
      686
    Aihe