Myös YK luottaa Toyotaan

Anonyymi-ap

Kun jossain päin maailmaa on kriisi, nälänhätä tai joku muu ongelma, kuvissa näkyy melkein aina Yhdistyneiden kansakuntien tai joidenkin muiden avustusjärjestöjen valkoisia Toyotia.

Viranomais- ja avustusjärjestötoiminnassa ei ole varaa virheisiin, siksi Toyota on ainoa vaihtoehto.

https://tekniikanmaailma.fi/kriisialueilta-otetuissa-kuvissa-nakyy-usein-toyota-ja-yleisimmin-vanha-land-cruiser-mutta-tiesitko-etta-kaikki-ne-on-toimitettu-yhdesta-ja-samasta-paikasta/?shared=1276315-5e9babb0-500

12

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sama tilanne tuppaa olemaan ns. kolmansissa maissa, Afrikasata Afganistaniin, missä paikalliset liikkuvat hyvinkin vaikessa olosuhteissa hyvin vanhoillakin neliveto-Toyotilla, toisinaan melkoisen karmassakin kunnossa olevilla, mutta aina ne vain saadaan jollakin taikatempulla pidettyä käytössä, kun niiden perusteknikkaa on vahvaa.

      Vastaavia aitoja nelivetoja ei ole kivin paljoa markkinoilla, jollaisen hankkimiseen tarvitaan jotakin muuta kuin tyhjät taskut.

      "Kuljettajan kantti loppuu nopeammin kuin auton ominaisuudet – koeajossa Toyota Land Cruiser"

      "Nahalla verhoiltu työkalu"

      "Toyota Land Cruiser on automalli, jota ei kannata verrata mihinkään muuhun: paitsi ehkä jonkin isoon, vetokykyiseen avolavaan. Se kuitenkin astuu hintansa puolesta aivan toiseen luokkaan: samalla rahalla saa esimerkiksi Porsche Cayennen, BMW X5:n tai melkein minkä tahansa ison luksusmaasturin uutena kaupasta."

      - https://www.iltalehti.fi/autotestit/a/552bab98-e931-46d0-8246-857994a2d5bd

      ;-)

    • Anonyymi

      Eihän tuollaisella ole mitään väliä Suomessa, jossa kuitenkin aina Audei, Mersui, Bemarei, Opelei, Volkkarei.

    • Anonyymi

      Montako noita on Suomessa ja tuon "palvelun" piirissä?
      Voi näitä omapojan epätoivoin aivopieruja.

      • Anonyymi

        Voihan se Voihan sen konsernin olemattoman myynnin noinkin selittää.


    • Anonyymi

      Onneksi on Toyota! Sillä mitäpä olisi elämä ilman rakastani! Oot ensimmäinen aatoksissain, miete myös viimeinen.

    • Anonyymi

      Kuten artikkelista huomaa, ei muuta vaihtoehtoa olekaan kuin Toyota.

    • Anonyymi

      Suomessa verot pitävät huolen, ettei maastoautoja osteta kuin todelliseen tarpeeseen, tai vanhoja harradtusvälineiksi. Vuoteen 1985 saakka ne olivat autoverottomia, jos niissä oli voiman ulosotto, nykyisin rankasti verotettuva suurten CO2 päästöjen vuoksi.

    • Anonyymi

      Ei taida japanilaisen Toyotan omistajia paljon Suomen Itsenäisyyspäivä kiinnostaa.

      • Anonyymi

        Natsivankkurin kuskeja.


    • Anonyymi

      Toyotan maine on legendaarinen kestävyyden osalta myös.

    • Anonyymi

      Toyotat on korvattu ivecolla, hiukan jämäkämpiä kivikkoiseen maastoon.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      108
      2364
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      2071
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      56
      1647
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      53
      1582
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      155
      1550
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1436
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      145
      1370
    8. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      112
      1180
    9. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1176
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      1134
    Aihe