Puhe muistin hallinnasta

Muisti palaa pätkittäin näin huomannut, muisti pysyy hallinnassa kun antaa aivoille käyttöä.
Unohtaminen varsin lääkkeet, otinko vai en, kauppalappu jää kotiin muistin mukaan tulee ostokset tehtyä.
Pystyn unohtamaan asiat joita en välitä muistaa. Pelottavaa jos ei muistaisi muistaa,

https://yle.fi/a/74-20007178
1480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Vaimoni luonnehdinta muististani. Jalat vievät mutta pää ei aina sano mihin ja minkä vuoksi.
Kesken tekemisen saatan unohtaa, että mitä hiivattia seuraavaksi.
Tehdessäni salilla kiertoharjoittelua on jo parin vuoden ajan ollut jotenkin merkittävä kertaluvut. Nyt se on edennyt yhden paikan toistoihinkin. Esimerkiksi peräkkäiset maastavetosarjat on merkattava jollakin tavalla, vaikka eipä se vaarallista ole tuleeko niitä 4, 5, vai 6 kappaletta 10:n toistoja. Kyllä elimistö huomauttaa.

Niin niukkoja tarpeita ei olekaan, että kauppaan kannattaa mennä ilman listaa.
Yms. Yms.

Äänestä

Nuo jutut ei vakuuta, koska ei ole edes keksitty mistä esim. Alzheimerin
tauti johtuu. Yksi "arvaus" on, että aivoihin kertyvästä "plakista",
mutta silti kaikille, joille plakkia kertyy ei kuitenkaan tule Alzheimerin tautia.

Miten siis voidaan väittää, että syöminen ja liikunta sitä ehkäisee ?
Tutkimus ei vakuuta. Liikaa satunnaisia tekijöitä.

Äänestä

Ihminen voi pysyä vähän terveempänä ns. hyvillä elämäntavoilla,
mutta yhtä hyvin sairastua mihin vaan jo "ennenaikaisesti".
Se on fitty-sixty, arpapeliä. "Herran käres"

Äänestä

En yksin asuvana mieti muistiani.Viellä olaan pärjätty. Pikkuhiljaa terveläkin vaivoja tulee ikä lisänä.En nitä lue ja täytyy myöntää,en lukioita jaksa kunella.Tiedä häntä kävelyn tervellisyys tai unen.Sekoaisin yksi koti jos mietisin huono sää en voi ulkoilla tai kylmä.Kyllä olen hankinut jokaiselle vuoden ajalle sään mukaiset vaateet ja ulkoilen todella paljon päivttäin.Siitä huolimatta on polvien niverikot ja toisen polven kierukan repeämä.Uskon ulkoilu ja ruoka ryttmi pitää yksin asuvan tässä ajassa.Eikä seinät kaadu pälle.En ole koskaan ollut sisällä istuja tai kylillä juoksija. Mieluiten kohtaan ihmiset ulkoilun merkeissä.Ei sitä ravia tarvitse juosta.Voi hitaasti kävellä.Kyllä ulkoilulla on suuri merkitys mieleen.No asun yksin.En tiedä pariskunnista.Eri asia.En vanhana naisena tupakoi en Juo! Kyllä se nille jotka tupakoi ja ipitää viiniä tai kaljaa,on suurin syy yö valvomiseen ,Suurempi syy kuin säryt. Kun menetää ajan halinnan juuri nistä.Valvoten aamu yöhön ja herten joskus puolen päivän.On menetänyt elämänsä ja masentuu.Mutta vain minun mielipide.Ei pidä loukantua.Kitos kun luit.Kaikea hyvää.Anteksi luki häiriöni.Hyviä vikkoja.Täältä itä Helsingistä,

Äänestä
  • Minusta tuntuu, että joitain hyvänä pitämiään asioita, kun vaalii, on ainakin teoriassa mahdollista pärjäillä. Ja tähän jätän pohdiskelun.
    Sillä. Sokerin kahvista jätin yks ja kaks muutama vuosi sitten. Sitä nauttii muutoinkin.
    Operazioonin jälkeen en ole yhtään suitsuttanut, eikä ole tehnyt mieli.
    Lääkkeiden takia ei oikein tee mieli pelleillä viinillä tms. (Tosin en ennenkään.)
    Ulkoilu. Ihan silloin kun huvittaa. Parina päivänä mäen liepeillä katselemassa lapsenlapsen pulkalla laskua. Oli todella hyvä sää. Raikas kuin juotava kylmä vesi.
    Silloin tällöin muutama jumppaliike päivässä.
    Kielen opiskelua.
    Silti. Unohtelua. Ei ole pakkoa muistaa mitään, toisin kuin työelämäaikana.
    Beng

    Äänestä

Aika kuluu arjessa kun joka päivä menee puoli tuntia etsimiseen. Kun lähtee kotoa pitää palata kun jotain uhohtui. Kaupasta muistaa tavarat jos muistaa ottaa mukaan listan. Olen iloinen, joku jo tuolla sanoikin että hyvä kun muistaa unohtaneensa, illalla muistaa että piti hakea kirja kirjastosta, vaan sielläpä vielä on. Huomaanko eron kun en enää muista mitä piti muistaa, ei varmaan, miten voisin, silloinkin vain uskon kaiken muistaneeni.

Äänestä

Joka vuosi noin 14500 ihmistä saa muistisairausdiagnoosin.
Se on suuri määrä prosentuaalisestikin, koska se koskee enimmäkseen
70-vuotta ylittäneitä. Yli 80-vuotiasta diagnoosi on joka kolmannella
tai alkanut muistisairaus. Muistisairaus voi alkaa 20 vuotta ennenkuin
oireet on selkeät.

Äänestä
  • Sairaus havaitaan usein vasta siinä vaiheessa, kun muutokset aivoissa ovat jo pitkällä.
    Myöhäistä on silloin enää parantaa elintapojaan, sitäpaitsi useimmat kai ovat muutenkin
    syöneet terveellisesti ja liikkuneet, eipä ole auttanut.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Sairaus havaitaan usein vasta siinä vaiheessa, kun muutokset aivoissa ovat jo pitkällä.
    Myöhäistä on silloin enää parantaa elintapojaan, sitäpaitsi useimmat kai ovat muutenkin
    syöneet terveellisesti ja liikkuneet, eipä ole auttanut.

    Miksei kaikilta oteta kallokuvaa jonkin kymmenvuositarkastuksen yhteydessä?
    Miksi ihmetellään, että tarpeeksi ajoissa pitäisi huomata.
    Onhan meillä välineet.
    Jos hoitohenkilökunta ihmettelee, ett tars tietää, niin saanks mää ihmetellä taas hoitohenkilökuntaa.
    Beng

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Sairaus havaitaan usein vasta siinä vaiheessa, kun muutokset aivoissa ovat jo pitkällä.
    Myöhäistä on silloin enää parantaa elintapojaan, sitäpaitsi useimmat kai ovat muutenkin
    syöneet terveellisesti ja liikkuneet, eipä ole auttanut.

    Onneksi sulla on toi "kai"-sana siinä, sillä se on unelmaa ja haavetta, että ihmiset söisivät terveellisesti ja liikkuisivat riittävästi. Ne auttavat varmasti, eri asia, mihin.

    Äänestä

Aiemmin on jo kerrottu, että on viitteitä tulehduksienkin osuudesta muistisairauksiin.
Juuri oli asiaa tuosta suun terveydestä (joka linkin luettelossakin mainittiin), että suun tuleduksesta ja muistisairaiden aivoista löytynyt yhteinen tekijä.

Äänestä

Muisti tarvitsee avaimen toimiakseen. Koodin, salasanan, vihjeen ... tai minkä tahansa asian, josta ajatus lähtee liikkeelle.

Äänestä
  • Aivan, mutta kun se "koodikin" on kadoksissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Aivan, mutta kun se "koodikin" on kadoksissa.

    Tärkeät 'koodit' kantsii panna ylös muistikirjaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Muisti palaa pätkittäin näin huomannut, muisti pysyy hallinnassa kun antaa aivoille käyttöä.
Unohtaminen varsin lääkkeet, otinko vai en, kauppalappu jää kotiin muistin mukaan tulee ostokset tehtyä.
Pystyn unohtamaan asiat joita en välitä muistaa. Pelottavaa jos ei muistaisi muistaa,

https://yle.fi/a/74-20007178

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu