Kiinteistöjen vaihto, luovutusvoitto, verotus?

Mahtaako kellään olla kokemusta verotuskäytännöstä tapauksessa, jossa kiinteistöjen omistajat vaihtavat keskenään omistamiaan kiinteistöjä, jotka ovat saman arvoiset.

Varansiirtoveron osalta kumpikin ilmeisesti maksaa neljä prosenttia siitä mitä on luovuttanut.

Pohdintaa on sitä vastoin aiheuttanut, että tuleeko kummankin taikka kummankaan osapuolen maksaa veroa saamastaan luovutusvoitosta, jos vaihtohetkellä saman arvoisiksi katsotut kiinteistöt vaihtavat omistajaa.

Luovutusvoittoa maksetaan käsittääkseni hankintahinnan ja luovutuksen erotuksesta. Tässä tapauksessa kiinteistöt ovat vaihtohetkellä saman arvoisia, mutta niiden hankintahinnat ovat erisuuruiset.

Toinen kiinteistöistä on hankittu esim. kaksi vuotta aiemmin markkinahintaan, mutta toinen on peritty kolme vuosikymmentä aiemmin ja perukirja-arvo oli murto-osa vaihdossa saadun kiinteistön hankintahinnasta.

Kiinteistövaihdossa on käsittääkseni kyse kiinteistökaupasta, jossa kauppahinnan vastikkeena on toinen kiinteistö.

Näin ollen, jos saa sellaisen kiinteistön luovuttamisen vastikkeeksi kiinteistön, jonka vaihtohetkinen arvo on enemmän kuin vaihdoksi antamansa kiinteistön hankintahinta oli (tai sen -olettama on), tulee siitä "voitosta" maksaa luovutusvoittoveroa?

Pitääkö päättelyni paikkansa?

2

967

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mahtaako tähän olla kellään sanottavaa?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      30
      1209
    2. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      67
      849
    3. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      42
      773
    4. P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys

      Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓
      Sinkut
      143
      630
    5. Työttömiä suomalaisia ei saa töihin

      Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss
      Maailman menoa
      279
      615
    6. Luonnollisuus

      Ja luonnonkauneus on kaunista.
      Ikävä
      91
      609
    7. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      44
      563
    8. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      36
      531
    9. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      52
      526
    10. Et siis halua

      enää nähdä minua? Lupaan sitten pysyä pois. Ja jos vahingossa satutaan samaan paikkaan voit uskoa että en sitä tahallani
      Ikävä
      47
      510
    Aihe