Onko kellään ex puolison kanssa elatussopimus 0 euroa ja onko tällaista edes mahdollisuutta saada vai pitääkö aina olla joku tietty summa? Meillä lapsia on yhteisiä 4 ja tähän asti mies maksanut elatusmaksuja heistä, mutta nyt sujuvasti ollut viikko viikko systeemillä sekä kulut menevät puoliksi niin ajatuksena olisi, että elatusmaksut jäisi kokonaan pois.
Lähinnä tässä tulevaa lastenvalvoja käyntiä mietitään mitä kannattaa ehdottaa.
Elatusmaksut
5
208
Vastaukset 5
- Anonyymi
Älä mene lastenvalvojalle ja lastenvalvoja ei päätä mitään, vaan on teidän vanhempien välinen sopimus. Lastenvalvoja ei voi ottaa mitään kantaa asiaan, koska ei ole asianosainen- ja sopimus osapuoli. Voitte tehdä keskinäisen sopimuksen 0€/kk/lapsi yhdessä ja mikäli haluatte vahvistuksen käy asia lähettämällä yhteisen hakemuksen käräjäoikeuden vahvistettavaksi. Voitte myös käyttää asianajajaa sopimuksen laadinnassa. Vahvistusta ei tarvita ja koko elatusavusta ei ole pakko edes mitään sopia. Voitte myös jättää asian sopimatta, kun ei ole sopimusta tai tuomioistuimen päätöstä elatusavusta ei ole myöskään elatusapua.
- Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17658559Y
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
0€/kk/lapsi on ihan yleinen sopimus vanhempien välillä viikko/ viikko lasten tapaamisoikeeuksina- lastenvalvojat eivät vain tätä haluaisi vahvistaa, jolloin ainoa tie on hakea vahvistus yhteisellä hakemuksella käräjäoikeudessa. Käräjäoikeudesta saa myös valmiita kaavakkeita asian vireille liittämiseksi. Kun molemmat vanhemmat hakevat yhteisellä hakemuksella saatte kyllä 0€ päätöksen elayusavusta
- Anonyymi
Muistakaa hakea päätöstä käräjäoikeudessa kunnes kaikki lapset täyttävät 18 vuotta, määräaikasta elatusapua ei tunneta.
- Anonyymi
Ei lastenvalvojalle mitään tarvitse ehdottaa - on vanhempien sopimus- ja lastenvalvojat ei voi ottaa mitään kantaa - miksi elatusapua pitäisi sulle edes maksaa, oletko jotenkin parempi vanhempi ja huoltaja kuin lasten isä?
Sovitte vain lasten isän kanssa tai voitte olla sopimattakin, ettei mitään maksuja tehdä lapsista- voit peruuttaa ajanvarauksen lapsen edun vastaisena!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911487
- 831022
- 67917
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su361861Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t170835- 92773
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61605- 63556
- 33501
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta128497