Millaisia kokemuksia näistä? Rexillä taitaa olla pari varmaa, 30GB ja tk1814 ?
Entä Swix? Swixillä isompi sortimentti... Onko Swixin pidoissa parempi luisto-ominaisuus ?
Rex vs. Swix purkkipidot kisatasolla ?
3
891
Vastaukset
- Anonyymi
Pitojen luisto-ominaisuudet on varmasti asia, johon ei ole yksiselitteistä vastausta. Pinnoitteilla voi tehdä jonkin aikaa kestäviä muutoksia, mutta lopulta kyse on kesto/pito/luisto kolmiyhteydestä. Kun muutat yhtä, muutat kahta muuta.
Pitkälle matkalle ja lyhyelle matkalle on myös eri lähestymistapa. Ja eri suksi toki.
Teetkö vuorokerroksia, yhtä purkkia vai kakun kuorrutusta jne. Vai onko lumi erityisen likaista tms.
Jos haluaa luistoa pidon pintaan, niin sitä ei myöskään tarvitse tehdä pitovoiteilla…
Harrastajalle pidon luisto ominaisuuksilla ei muutenkaan ole mitään merkitystä, koska tärkeämpää on varma pito. Luistoa voi parantaa mm. Lyhentämällä pitoaluetta keulasta lähtien, kun tekniikka alkaa olla hanskassa. Kahdenkympin pito purkki ei välttämättä ole parempi kuin kahden euron pito purkki.
Nyt on menossa fluoriton pito hullutus. Verrokiksi kannattaa tällöin ottaa varmasti toimivat roden pidot, jotka kautta aikain olleet fluorittomia - jokainen tehköön itse johtopäätökset, onko uutuudet näihin verrattuna hintansa väärti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741359Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2431249Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1511061Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2541032- 51755
- 64714
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62707Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39688Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44651- 30607