Kuinka kauan kestää toisen asteen palovamman kutina? Se alkaa noin viikko palovamman saamisen jälkeen, mutta kuinka pitkään kutina kestää?
Palovamman kutina
Anonyymi-ap
61776
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kutina saattaa jatkua kauankin, mahdollisesti siihen asti, että iho paranee.
Kutina on tavallaan hyvä merkki, oli sitten palovamma, tai joku muu haava, koska se tarkoittaa juuri sitä, että iho uusiutuu ja paranee pikku hiljaa.
Täytyy vaan yrittää olla raapimatta ja näpräämättä haavan aluetta, ja muistaa pitää alue puhtaana, ettei siihen pääse pöpöjä.
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17660554o
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Tarkoittaako paraneminen tässä ihon vaalenemista valkoiseksi tai entisen väriseksi vai palovamman rikkinäisen ihon paranemista? Pinnallinen palovamma sulkeutuu kolmessa viikossa, mutta iho punoittaa vielä pitkään ja senkin jälkeen kutittaa. Jostain ulkomaalaisesta tutkimuksesta luin, että vuodenkin jälkeen suurella osalla on jotain tuntemuksia 2. asteen palovamman alueella. Vähän tietoa palovamman paranemisesta suomenkielisillä nettisivuilla.
Ap
Luin jostain myös, että kutina kertoo, että ihossa on pieniä haavoja, se on ärtynyt ja rasvauksesta huolimatta kuiva. Sikäli se ei olisi hyvä merkki.
Ap
Taustalla saattaisi mahdollisesti olla samaa psykologista ajatusta, kun esim. puhuttaessa ns. haamusärystä.
Haamusärkyä voi tulla vaikka amputoituun raajaan, siis tunne, että särkisi, vaikka raajaa ei enää todellisuudessa olisikaan.
Tavallisena maallikkona uskon tuohon mahdollisuuteen, olen itse kokenut sellaisen jutun, kun napa katosi leikkauksen yhteydessä, niin silti napaa " kutitti " seuraavat puoli vuotta.
Meni kyllä sitten ohi se kutina.
Ei se oikeastaan voinut johtua muusta kuin jostain psykologisesta oikusta.
Toisen asteen palovammassa tunto säilyy, joten kyse ei ole haamusärystä tai- kutinasta. Kolmannen asteen palovammassa ei ole tuntoa.
Ap