Olen ihmetellyt miten paljon on eroja siinä mitä sääntöjä vanhemmat asettaa. Olen jonkun verran verrannut omia sääntöjäninniihin sääntöihin mitä kavereilla on.. Itse olen 17 vuotias poika eikä minulla hirveesti ole määritetty kotoa sääntöjä. Kotiin tuoloaikaa ei ole ja välillä olenkin myöhään kavereiden kanssa. Saan olla öitä pois kotoa esim kavereiden kanssa niin paljon kun olen halunnut. Mitään ruutu/peliaikoja ei ole vaan saan käyttää konetta/ puhelinta niin paljon kun haluan ja silloin kun haluan. Nukkumaanmenoaikaa ei ole. Olen muutaman kerran juonut humalaan mutta siitä ei ole mitään sen kummempia seurauksia tullut. Eikä ole pahemmin pakotettu menemään kouluun, joskin olen kyllä itse motivoitunut opiskelemaan.
Toki 17 vuotiaalla ei hirveesti pitäisikään ollan sääntöjä omasta mielestäni mutta tilanne on ollut tämä jo monta vuotta. Ei sillä ei se minua haittaa eikä ole mitään haittaa minulle tuottanut.
Paljonko teillä on vanhemmilta määrättyjä sääntöjä?
Anonyymi-ap
2
248
Vastaukset
- Anonyymi
Jotkut ovat niin sanotusti itseohjautuvia ja osaavat itse säädellä toimintaansa. Mitä nuorempi sitä enemmän tarvitaan sääntöjä ja ohjausta jotta elämä asettuu oikeille rattaille. Voit onnitella itseäsi koska jo melkein pärjäät omillasi tai sitten vanhempasi ovat antaneet periksi. Vuosi vielä ja olet omillasi.
Mun mielestä sun vanhemmat luottaa suhun ja tietävät tasan tarkan mitä teet ja mitä et tee. se on vaa hyvä sulle . Sun vanhemmat uskoo siihen ettet tee mitään väärin ja jos teet sen niin opit siitä etkä toista virhetta uudestaan:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.4342814IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk1002092- 1671662
Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.921564Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten171526Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää4591258- 1471104
Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu521090Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla44962Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R450932